Nie wszyscy wiedzą, że strzyżenie kręconych włosów przebiega nieco inaczej niż włosów prostych. Nie można zastosować uniwersalnych zasad – wówczas fryzura może się nie układać, a loki będą się niesfornie wywijać na różne strony. Wystarczy jednak odpowiednie podcięcie włosów, aby skręt był bardziej podkreślony, łatwiejszy w ujarzmieniu, a burza loków pełna objętości.

Brzmi dobrze? Zapoznaj się z ogólnymi zasadami podcinania kręconych włosów, a uda ci się stworzyć piękną fryzurę. Jeśli natomiast jesteś już zmęczona pielęgnowaniem loków, a twoim marzeniem są proste, mniej wymagające pasma – sprawdź, czym jest nanoplastia włosów.

Czym różni się obcinanie włosów kręconych od prostych?

Proste włosy wyglądają podobnie bez względu na to, czy są suche, czy mokre. Można je bez obaw podciąć tuż po umyciu i odsączeniu z nadmiaru wody. Co innego kręcone włosy. Wysuszone będą zdecydowanie krótsze – loki zaczną się zawijać, a więc stracą na długości. Obcięte na mokro, kręcone włosy będą wyglądać zupełnie inaczej po wyschnięciu.

Dodatkowo, cięcie włosów kręconych należy wykonywać w miejscu załamania loka – czyli w momencie, w którym skręt zaczyna się tworzyć. W innym wypadku możemy przeszkodzić lokom w kręceniu i zaburzyć naturalny skręt. Natomiast podczas ścinania włosów prostych nie ma większego znaczenia, w którym miejscu wykonamy cięcie.

A co do podobieństw? Zarówno w przypadku prostych, jak i kręconych włosów, powinniśmy ściąć zniszczone końcówki. Wiele osób niechętnie podchodzi do skracania włosów, tymczasem pozostawienie zniszczonych fragmentów nijak nie poprawi wyglądu fryzury – a wręcz przeciwnie, może spowolnić wzrost włosów i negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Nie obawiaj się więc podcięcia zniszczeń – natomiast jeśli chcesz im zapobiec w przyszłości, zobacz, jak działa kolagen na włosy.

Jaki tkwi sekret cieniowania włosów kręconych?

Gęste, długie, kręcone włosy – wyglądają pięknie, ale mogą powodować pewne trudności w codziennej pielęgnacji. Burza włosów nie zawsze jest wygodna i praktyczna – wówczas może pomóc cieniowanie.

Stopniowe nadanie włosom długości sprawia, że ich objętość jest rozłożona na różnych partiach fryzury. Ścięcie kręconych włosów na prosto może spowodować, że loki będą odstawać na końcach, a na długości pozostaną bardziej oklapnięte – fryzura nabierze kształtu piramidy, co raczej nie będzie korzystnie wyglądać.

Warto pocieniować włosy nawet w przypadku nieco krótszych fryzur. Kręcone włosy do ramion czy nawet w okolicach ucha także będą świetnie wyglądać pocieniowane – loki zostaną odciążone i dzięki temu zaczną się lepiej układać.

Cięcie kręconych włosów na sucho a na mokro – różnice

Obcinanie włosów na mokro może wydawać się łatwiejsze – włosy są bardziej ujarzmione, rozczesane i pod kontrolą. Niestety, w przypadku kręconych włosów sprawa nie jest taka prosta.

Trzeba pamiętać, że przecież po wyschnięciu kręcone włosy wyglądają zupełnie inaczej. Suche pasma zaczną się zawijać i podnosić, a tym samym może się okazać, że ścięta na mokro fryzura w rzeczywistości będzie dużo krótsza. Jeśli zdecydujesz się ścinać włosy na mokro, zwróć na to uwagę. Dlatego zdecydowanie poleca się ścinanie kręconych włosów na sucho. Wówczas można kontrolować, jak układają się skręty i gdzie wypada miejsce załamania loku – to właśnie tutaj najlepiej wykonać cięcie.

Możliwe jest też ścięcie części włosów – pierwszej partii – na mokro, a następnie cieniowanie na sucho. Bez względu na to, na co się zdecydujesz, zawsze kończ ścinanie na suchych włosach – dopiero wówczas będzie najlepiej widać, które miejsca wymagają poprawek.

Czego potrzebujesz, aby samodzielnie obciąć kręcone włosy?

Masz nieprzyjemne doświadczenia z wizyt u fryzjera i chcesz wziąć sprawy w swoje ręce? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować samodzielnie podciąć włosy. Konieczne jest jednak zaopatrzenie się w kilka podstawowych przyrządów.

 1. Nożyczki fryzjerskie – niestety, zwykłymi nożyczkami do papieru nie uda ci się dobrze pociąć włosów. Nabawisz się postrzępień i zniszczysz końcówki. W przypadku kręconych włosów najlepiej będzie unikać degażówek – to nożyczki z ząbkami, które służą do robienia tzw. „pazurków”. Nie używa się ich do podcinania loków.
 2. Lustro – a nawet dwa, i to sporych rozmiarów. Obcinanie sobie włosów samodzielnie może okazać się kłopotliwe, dlatego, aby było wygodniej i wszystko było dobrze widoczne, ustaw lustra z przodu i z tyłu.
 3. Spinki lub gumki – wygodniej będzie podcinać włosy partiami. Do rozdzielenia włosów wykorzystaj klamerki lub gumki do włosów.
 4. Peleryna fryzjerska lub ręcznik – przyda się do narzucenia na ramiona.

Podstawowe zasady cięcia kręconych włosów

Jeśli nie uda ci się stworzyć wymarzonej fryzury, nie martw się – włosy odrosną, a w ostateczności możesz skorzystać z pomocy profesjonalisty. Jednak, będziesz miała znacznie większe szanse na osiągnięcie sukcesu, jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych zasad.

 • Czas – nie spiesz się. Zaplanuj sobie na ścinanie dużo czasu, aby pod wpływem pośpiechu nie wykonać nieprzemyślanych cięć.
 • Mniej znaczy więcej – lepiej zdecydować się na mniej cięć. Jeśli uznasz, że potrzebujesz jeszcze trochę włosy skrócić, zawsze możesz wykonać dodatkowe cięcia. Natomiast, jeśli zetniesz za dużo, nie będzie już ratunku.
 • Cieniowanie – w przypadku kręconych włosów, cieniowanie jest właściwie niezbędne. Uważaj jednak, aby pomiędzy kolejnymi warstwami włosów nie było zbyt dużej różnicy w długości – spróbuj wybierać cieńsze warstwy. Postaraj się, aby nie skrócić za mocno włosów na czubku.
 • Miejsce załamanie loka – zawsze podcinaj pasmo w miejscu, w którym zaczyna się kręcić, kierując nożyczki po skosie, z góry do dołu. Dzięki temu nie zaburzysz skrętu.
 • Różna długość loków – sąsiadujące ze sobą loki nie muszą być obcięte równo jak od linijki. Znacznie lepiej i naturalniej wyglądają cieniowane, kręcone włosy. Różna, choć podobna długość loków, pozytywnie wpłynie na objętość fryzury.
 • Nożyczki – używaj tylko i wyłącznie profesjonalnych, fryzjerskich nożyczek. Tępe, nienaostrzone nożyczki jedynie wyrządzą włosom krzywdę.
 • Instrukcja – zanim przejdziesz do cięcia, zapoznaj się dokładnie z poradami i obejrzyj filmy instruktażowe. Im więcej będziesz wiedzieć, tym lepiej ci pójdzie, a każdy ruch będzie pewniejszy.

Obcinanie kręconych włosów krok po kroku

Od czego zacząć obcinanie lokowanych włosów? Przede wszystkim – trzeba się zdecydować, czy obcinać je na mokro, czy na sucho. Obie techniki mają swoich zwolenników i przeciwników. Jednak bez względu na to, co wybierzesz, zacznij od umycia włosów. Obcinanie będzie łatwiejsze, jeśli włosy nie będą się puszyć – jeśli masz z tym problem, nałóż wcześniej ocet jabłkowy na włosy.

 1. Mycie włosów – jeśli wybierasz obcinanie na mokro, po umyciu i odsączeniu włosów z nadmiaru wody, możesz przejść do pracy. Jeśli wolisz je obcinać na sucho – dokładnie wysusz. Nie używaj sklejających stylizatorów, bo zbite w kosmyki włosy bardzo trudno będzie odpowiednio obciąć.
 2. Zepnij górną partię włosów za pomocą klamry na czubku.
 3. Z dolnej partii wydziel trzy części – lewą, prawą i tylną. Podcinanie włosów rozpocznij od boków. Jeśli tworzysz krótką fryzurę, zwróć uwagę na włosy przy uchu – przed obcięciem mocno naciągnij kosmyk, w innym wypadku może powstać luka.
 4. Rozpuszczaj partiami włosy z czubka głowy. Kolejne kosmyki podcinaj odrobinę krócej, dzięki czemu nadasz fryzurze objętości. Jeśli podzielisz włosy na wiele cienkich warstw, cieniowanie będzie naturalniej wyglądać. W przypadku jedynie kilku grubszych, efekt może okazać się zbyt drastyczny.
 5. Staraj się tworzyć półkole – loki ścięte na okrągło będą lepiej się układać. Tylna partia włosów może być odrobinę dłuższa niż boki.
 6. Nawet w przypadku krótkich, kręconych włosów, staraj się nie kończyć cieniowania dużo wyżej niż okolice ucha. Zbyt krótkie loki mogą być trudne do ujarzmienia.