Jak naprawić związek? Ćwiczenia

Jak naprawić związek, w którym problemy wynikają z braku wzajemnego zrozumienia? Dobra komunikacja i rozumienie potrzeb swojego partnera to filary spokojnego i szczęśliwego związku. Istotne jest to, by nie odrzucać od razu argumentów partnera, nawet jeśli wydają się mocno nielogiczne. Zamiast tego warto spróbować "wejść w jego buty" i spojrzeć na sprawę z jego punktu widzenia.

Jak pracować nad komunikacją i rozmawiać bez kłótni? Przede wszystkim poproś partnera o spokojne przedstawienie jego argumentów. Daj mu 5 minut na wyartykułowanie wszystkiego, co ma do powiedzenia, zachowując jedynie możliwość zadawania krótkich pytań. Po upływie tego czasu poproś go o wysłuchanie twojego poglądu na całą sytuację, również z możliwością zadawania krótkich pytań.

Ważne jest, by w trakcie rozmowy mówić wyłącznie o własnych odczuciach oraz potrzebach i starać się nie odnosić do tego, co robi lub myśli partner. Osoba atakowana nie będzie koncentrowała się na wysłuchaniu twoich racji, tylko skupi się na tym, jak ci dopiec i co odpowiedzieć, gdy przyjdzie jej kolej. Wypowiedź ma na celu poinformowanie drugiej osoby o emocjach, których doświadczacie i zbudowanie porozumienia poprzez znalezienie złotego środka. Przerzucanie się winą i zarzucanie czegoś drugiej osobie może doprowadzić jedynie do pogłębienia konfliktu i przerwania dyskusji.

Istotne jest, by obie strony słuchały tego, co partner ma do powiedzenia i były szczere w swoich wypowiedziach. Dzięki temu po upływie 10 minut macie jasny obraz sytuacji i możecie pracować nad osiągnięciem konsensusu. Aby dojść do kompromisu, każda ze stron powinna choć trochę ustąpić partnerowi lub częściowo zgodzić się na zaproponowane przez niego rozwiązanie.

Jak naprawić związek? Porady

Jak naprawić związek po kłótni? Stara zasada mówi, że jeśli chcesz zmienić świat, najlepiej zacząć od siebie. Nie oznacza to oczywiście, że masz przyjąć na siebie całą odpowiedzialność za powstały konflikt. Warto jednak pamiętać, że w 99% przypadków wina leży pośrodku.

Postaraj się przywołać w pamięci argumentację partnera i zarzuty, które miał wobec ciebie. Bądź szczera sama ze sobą i zastanów się, czy nie ma w nich przypadkiem trochę prawdy. Pomyśl, co mogłabyś zmienić w swoim zachowaniu i codzienności oraz jakich wyrzeczeń wymagałoby to od ciebie. Niejednokrotnie zmiana pozornie nieistotnego nawyku owocuje zmianą podejścia partnera o 180°. Jeśli wysiłek wydaje się ponad twoje siły, postaraj się zmienić przynajmniej część tego, co działa na nerwy twojej drugiej połówce.

Sprawdzony sposób na to, jak naprawić związek

Jak naprawić związek? Postaraj się przeanalizować swoje codzienne zachowanie. Zastanów się, w jaki sposób odnosisz się do swojego partnera, czy okazujesz mu czułość i jak reagujesz na nerwowe sytuacje. Problem zawsze w jakimś stopniu leży po obu stronach, dlatego warto zweryfikować przede wszystkim własne zachowanie.

Pamiętaj, że od twojego podejścia do drugiej osoby zależy bardzo wiele. Bycie wyrozumiałą i cierpliwą partnerką jest trudne, ale na dłuższą metę przynosi bardzo dużo korzyści. Nie chodzi oczywiście o przyjmowanie wszystkiego bezkrytycznie, ale spokojne podejście i klarowną argumentację. Przykładowo, jeśli reagujesz emocjami i krzykiem na szczerą opowieść partnera, możesz sprowokować uruchomienie u niego reakcji obronnej. Od tej pory za każdym razem, gdy będzie miał powiedzieć ci coś nieprzyjemnego, zastanowi się dwa razy i możliwe, że wybierze kłamstwo.

Będąc dla swojego partnera nie tylko ukochaną, ale również przyjaciółką z miejsca dyskredytujesz całą konkurencję. Twój mężczyzna jest bowiem świadomy tego, że żadna inna kobieta nie jest w stanie mu zaoferować tego, co ma przy tobie. Ponadto wasza relacja opiera się na szczerości i przyjaźni, co czyni ją jeszcze trwalszą. Warto więc postarać się spuścić z tonu i nauczyć się reagować stanowczo, ale bez zbędnych emocji. Jeśli uważasz, że masz duży problem z utrzymywaniem nerwów na wodzy, warto pomyśleć o terapii czy wizycie u psychologa.

Jak odbudować związek?

Jak odbudować związek, w którym partner przestaje wydawać ci się atrakcyjny? Do każdej relacji z czasem wkrada się rutyna i nuda, przyczyniając się do stopniowego tworzenia dystansu pomiędzy partnerami. Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim postaraj się nie dopuścić do sytuacji, w której partner przestaje być dla ciebie ciekawą i interesującą osobą. Przypomnij sobie, co cię w nim urzekło i dlaczego zainteresowałaś się właśnie nim. Zastanów się, czy faktycznie od tamtego czasu się zmienił, czy też przestałaś dostrzegać jego zalety.

Prawdopodobnie od momentu rozpoczęcia relacji upłynęła już chwila i zdążyłaś poznać jego wady. Zastanów się, czy to one nie przysłoniły ci jego pozytywnych cech i czy nie skupiasz na nich zbyt dużej uwagi. Koncentrując się na negatywnych aspektach związku, przestajesz dostrzegać w nim cokolwiek dobrego. Jak to zmienić?

Przygotuj kartkę i długopis. Postaraj się wypisać wszystkie dobre cechy partnera, w tym jego talenty i poglądy. Obok wypisz wszystkie sytuacje, które szczególnie zapadły ci w pamięć, a w których byłaś zachwycona swoim mężczyzną. Bardzo często okazuje się, że pozornie zły partner ma mnóstwo zalet, których jednak nie dostrzegamy. Zmiana sposobu postrzegania przyczynia się do zmiany twojego podejścia, czyli również poprawy waszych relacji.

Jak uzdrowić związek?

Jak naprawić związek po kryzysie? W każdej relacji zdarzają się trudne chwile i bolesne doświadczenia. Najlepiej przetrwać je, trzymając się razem i szukając porozumienia oraz złotego środka. Bywa jednak, że przeżycia odsuwają od siebie partnerów i prowadzą do utraty wzajemnego zainteresowania. Jak uzdrowić relację, w której jedna ze stron zaczęła być obojętna? Jak naprawić związek, kiedy facetowi przestaje zależeć?

Odbudowanie związku to trudne, jednak możliwe do zrealizowania zadanie. Warto wypracować sobie dobre nawyki, które regularnie będą dostarczać potrzebnej wam bliskości oraz dawek ekscytacji. Umówcie się, że raz na tydzień lub co 2 tygodnie będziecie chodzić na randki. Niech za każdym razem będzie to inne miejsce, które wybieracie na zmianę. Druga strona nie może wiedzieć, gdzie się udajecie i co będziecie robić. Wspólne aktywności zbliżą was do siebie i dodadzą nieco ekscytacji do waszej relacji.

Warto również przyjąć zasadę 5 na 5. Pięć razy dziennie musisz przytulać się z partnerem przez przynajmniej pięć minut. Oczywiście nie zawsze mamy taką możliwość, ale w przypadku par mieszkających ze sobą warto postarać się o wdrożenie tej zasady do życia codziennego. Dotyk ukochanej osoby łagodzi napięcie nerwowe, redukuje stres i pomaga w odprężeniu się, więc przytulanie przynosi korzyści wam obojgu. Bliskość pomaga w budowaniu intymności i napięcia seksualnego, a także sprawia, że czujemy się bezpiecznie.

Jak ratować swój związek?

Jak naprawić związek po szczególnie trudnych wydarzeniach? Niejednokrotnie bywa, że kryzys w związku doprowadza do zdrady ze strony jednego lub obydwóch partnerów. Decyzja o tym, czy podjąć próbę ratowania związku jest trudna. Warto podjąć ją zgodnie z własnymi przekonaniami i wziąć pod uwagę różne okoliczności łagodzące. Nie należy natomiast słuchać "dobrych rad" i ulegać naciskom ze strony otoczenia czy samego partnera.

Jeśli zdecydujecie się na ratowanie waszej relacji czy też związku małżeńskiego, pierwszym krokiem w kierunku jej odbudowy jest szczera rozmowa. Możecie przeprowadzić ją sami lub w towarzystwie psychologa czy terapeuty. Ma ona na celu pomóc wam w znalezieniu przyczyny rozłamu w waszym związku. Warto zastanowić się, co możecie zrobić, by załatać tą "lukę" i nie doprowadzić więcej do jej powstania.

Kolejnym krokiem jest odbudowanie zaufania. Jest to żmudny proces, jednak warto go przeprowadzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na pełną szczerość i transparentność, w tym otwarte mówienie o swoich uczuciach i potrzebach. Dobrym krokiem może być również terapia dla par, w której psycholog pomoże wam wypracować odpowiedni dla was sposób komunikacji.