Przyznajemy, że powrót do ubrań z podkreśloną talią i zamkami błyskawicznymi nie był dla nas łatwy. W końcu kiedy raz doświadczysz możliwości ciągłego ubierania spodni z gumką w pasie, bluz z kapturem i swobodnych sukienek, ciężko znów przekonać się do ograniczających ruchy ubrań, nawet jeśli mogą zdziałać cuda dla twojej sylwetki. Na szczęście post-pandemiczna moda idzie nam na rękę - to nie my musimy dopasowywać się do trendów, a one do nas. I tak w naszej szafie na wyciągnięcie ręki są luźne spodnie palazzo, oversize'owe kardigany, czy męskie marynarki. Ponad wszystko stawiamy wygodę, a zamiast przekombinowanej bazy stylizacji, wolimy wybrać klasykę wzbogaconą o ciekawe akcesoria, np. paski.

Dzięki inspirującym stylizacjom, które oglądamy na bieżąco w mediach społecznościowych, wiemy że paski wracają w wielkim stylu. Męskie fasony, odważne klamry, plecione tekstury nadają nowy charakter temu podstawowemu, a jednocześnie wielowymiarowemu elementowi garderoby.

Jak nosić paski? Wybór odpowiedniego modelu to nie wszystko - trzeba wiedzieć, jak dobrać rozmiar i długość paska, aby pasował do naszej sylwetki. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, a rozmiarówka na stronach producentów bywa niejasna. Poniżej przedstawiamy dwie metody, które znacznie ułatwią to zadanie.

Jak zdjąć miarę na pasek?

Metoda 1: pomiar według rozmiaru talii

  1. Jak dobrze wybrać rozmiar paska do spodni? Włóż parę dżinsów lub spodni, które będziesz często nosiła z paskiem; nie powinny one być ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne, tak abyś mogła uzyskać dokładny pomiar swojej talii.
  2. Kiedy masz na sobie spodnie, przewlecz miarę krawiecką przez szlufki spodni i zdejmij miarę talii.
  3. Zrób głęboki wdech i pełny wydech tak, aby miara krawiecka nieco się poluzowała. Sprawdź, czy znajduje się na środku lub na dole szlufek, a nie na równi z ich górną częścią.
  4. Odczytaj miarę lub zaznacz agrafką punkt, w którym stykają się dwie strony miarki. Wyjmij taśmę ze szlufek i odczytaj wynik pomiaru. Następnie wybierz rozmiar paska, który jest o jeden rozmiar większy od twojego rozmiaru - na przykład jeśli miarka wskazuje 97 cm, pasek który kupisz powinien mieć 100 cm. Dlaczego? Ponieważ długość paska podawana na metkach produktowych zawiera również dodatkową długość, która musi przejść przez klamrę. Te kilka centymetrów zapasu da ci swobodę ruchów, której potrzebujesz do swobodnego noszenia spodni.
  5. Ponieważ wiele pasków jest sprzedawanych według rozmiaru S, M, L, a nie według miary, może być konieczne zapoznanie się z tabelą rozmiarów, która pomoże ci określić właściwy rozmiar. Uwaga: męskie i damskie paski mają zazwyczaj różne rozmiary.

Metoda 2: mierzenie innego paska

  1. Weź pasek, który masz już w domu i zdejmij z niego pomiar. Skąd wiedzieć, że jest w odpowiednim rozmiarze? Ogólnie przyjmuje się, że pasek ma odpowiedni rozmiar, gdy możesz go łatwo zapiąć na trzecią dziurkę; jeśli potrzebujesz użyć do zapięcia czwartej lub piątej dziurki, na końcu zostanie ci zbyt długa końcówka, która nie będzie wyglądała estetycznie zwisając. Jeśli z kolei do zapięcia wykorzystujesz pierwsza lub drugą dziurkę, możesz być pewna, że akurat ten pasek jest trochę zbyt krótki i koniec paska może nie sięgać do najbliższej szlufki w spodniach.
  2. Jak zmierzyć długość paska? Połóż go na płaskiej powierzchni, np. na stole lub na podłodze. Połóż go tak, aby nie miał żadnych zagnieceń ani nierówności i upewnij się, że jest w pełni rozciągnięty. Aby sobie pomóc, możesz umieścić ciężki przedmiot na obu końcach paska.
  3. Weź zwijaną taśmę mierniczą lub miarę krawiecką i zmierz pasek od podstawy klamry do środkowej dziurki. Jeśli nie zapinasz paska na środkową dziurkę, zdejmij miarę z długości od podstawy klamry do dziurki, z którego najczęściej korzystasz w danym paski.
  4. Liczba w centymetrach, którą znalazłaś przy pomiarze paska, będzie rozmiarem, na który powinnaś zwrócić uwagę zamawiając lub kupując nowy. Jeśli zazwyczaj używasz ostatniej dziurki na pasku, który mierzyłaś, rozważ zamówienie zamówienie większego rozmiaru, aby mieć miejsce na dopasowanie w przyszłości. Prawidłowo założony pasek jest zwykle dopasowany do środkowej dziurki. I analogicznie - jeśli używasz pierwszej dziurki na pasku, pomyśl nad zakupem paska o jeden rozmiar mniejszego.

Jak dobrać rozmiar paska?

Zdecyduj, gdzie chcesz nosić pasek. Czy będziesz zakładać go głównie do spodnie z wysokim stanem, czy może będzie pełnił rolę paska do sukienki noszonego w talii? A może wybierzesz go do spodni o średnim i niskim stanie? Wiedza o tym, gdzie i jak planujesz nosić pasek jest niezbędna, by wybrać rozmiar, który najlepiej będzie pasował do twoich potrzeb.

Podana wyżej instrukcja mówi o doborze paska do spodni, jednak takie same zasady należy zastosować, kiedy kupujemy pasek do spódnicy, czy do sukienki.

O czym pamiętać wybierając pasek?

Jeśli szukasz klasycznego paska, nie ulegaj pokusie zakupu taniego produktu z sieciówki. Choć cena może być naprawdę kusząca, prawdopodobnie taki pasek nie przetrwa próby czasu. Inwestuj w dobrej jakości akcesoria droższych marek lub wybierz się do lumpeksu, gdzie prawdziwe perełki można znaleźć w niepozornym koszu wycenione na kilka złotych.