Z naszych artykułów z pewnością dowiedziałaś się już, jak dobrać kolor włosów oraz jak zrobić loki. Teraz pokażemy ci prosty sposób na to, jak dobrać fryzurę do twarzy.

Zebraliśmy najlepsze krótkie, średnie i długie fryzury dla każdego kształtu twarzy. Zjedź w dół, aby zobaczyć je na swoich ulubionych gwiazdach i influencerkach.

Jak dobrać fryzurę do twarzy?

Kształty twarzy można podzielić na sześć podstawowych grup: owalny, podłużny, kwadratowy, okrągły i w kształcie serca. Główną zasadą znalezienia dobrej fryzury dla danego kształtu jest podkreślenie jej najlepszych cech. Jak to zrobić? Oto, na co należy zwrócić uwagę.

  • Twarz w kształcie serca: postaraj się podkreślić swoje oczy i kości policzkowe za pomocą grzywki lub cieniowanych włosów po bokach twarzy.
  • Twarz pociągła: im dłuższe włosy, tym twarz będzie wyglądała na bardziej pociągłą. W przypadku tego kształtu zdecydowanie lepiej wybierać fryzury krótsze lub takie, które dają wrażenie dużej objętości. Dobrze sprawdzi się również grzywka.
  • Twarz owalna: prawdziwa z ciebie szczęściara! Do tego kształtu twarzy pasuje niemal każda fryzura. Wybierając nowe cięcie skup się więc bardziej na tym, które z nich będzie najbardziej korzystne dla struktury twoich włosów.
  • Twarz okrągła: jedną z najlepszych opcji są wszystkie fryzury kończące się nieco poniżej linii podbródka. Krótkie cięcie optycznie wydłuży twoją twarz i doda objętości u nasady. Wyjątkiem są tu włosy kręcone lub falowane, przy których tego typu fryzury mogą zaokrąglać policzki.
  • Twarz kwadratowaa: wybierz fryzurę, która nieco złagodzi twoje ostre rysy. Dłuższa grzywka tzw. curtain bangs i długość do ramion świetnie sobie z tym poradzą.

Jak dobrać fryzurę: aplikacja

Możesz też pójść „na skróty”. Istnieją aplikacje na smartfona, które pomagają dobrać fryzurę do kształtu twarzy. Te aplikacje wykorzystują technologię AR lub AI do tworzenia różnych fryzur na podstawie twojego selfie. Niektóre z nich pozwalają też na zmianę koloru włosów i stylizację, co pozwala bezpieczne eksperymentowanie z różnymi fryzurami. Niestety, dosyć często wgrane są tam automatyczne filtry (na przykład makijaż i wygładzenie twarzy) co może zaburzać rzeczywisty odbiór wyglądu włosów. Nie zaszkodzi jednak się pobawić - oto kilka polecanych aplikacji tego typu:

  • Perfect365
  • Hairstyles for your face
  • Hairstyle Mirror
  • Perfect Hairstyle

Jak wybrać fryzurę do kształtu twarzy: test

Nie wiesz, jak określić swój kształt twarzy, a długie patrzenie w lustro i symulator fryzur w tym przypadku na niewiele się zdają? Zacznij od wzięcia pod uwagę trzech kryteriów: najszerszej części twarzy (czoło, policzki, szczęka), linii szczęki (okrągła, kwadratowa, spiczasta) oraz długości twarzy (krótka lub długa). Wykonaj kilka pomiarów. W pierwszej kolejności zmierz szerokość twarzy przy pomocy linijki, kładąc ją na kościach policzkowych. Następnie zmierz szerokość linii szczęki między najszerszymi punktami oraz czoło w jego najszerszym punkcie. Na koniec warto zmierzyć jeszcze wysokość twarzy od linii włosów do końca podbródka.

Jeśli stosunek długości twarzy do jej szerokości wynosi około 1,5, to prawdopodobnie masz twarz owalną. Jeśli długość i szerokość twarzy są takie same, to jest to twarz okrągła. W przypadku, gdy twarz jest dłuższa niż szersza, możemy mówić o twarzy podłużnej lub prostokątnej.

Dopasowanie fryzury do twarzy może okazać się nie lada wyzwaniem. Dlatego przedstawiamy krótki przewodnik kształtów twarzy wraz z przykładami gwiazd, a także przykłady modnych cięć, które pasują do danej charakterystyki.

Twarz w kształcie serca

Osoby o twarzy w kształcie serca mają wąski, spiczasty podbródek, a czoło stanowi najszerszą część ich twarzy. Linia włosów przebiega u nich najczęściej w linii prostej lub tworzy charakterystyczne zakola.

Twarz kwadratowa

Osoby o kwadratowej twarzy charakteryzują proste boki oraz lekko skośna i zaokrąglona linia szczęki. Ich twarz jest niemal tak samo szeroka, jak długa, a dodatkowo ma ostre, kanciaste rysy.

Twarz okrągła

Twarz okrągła jest dosyć podobna do kwadratowej, jednak ma zdecydowanie łagodniejsze rysy. Boki twarzy nie są proste, ale delikatnie odgięte na zewnątrz; podbródek jest zaokrąglony, a kości policzkowe stanowią najszerszą część twarzy.

Twarz owalna

Kształt owalny twarzy można określić jako przypominający odwrócone do góry nogami jajko. Osoby z takimi rysami mają wysokie czoło niewiele szersze od zaokrąglonego podbródka, ich twarz jest dłuższa niż szersza, a kości policzkowe stanowią najszerszą część twarzy.

Twarz pociągła

Twarz pociągła, inaczej nazywana prostokątną, jest dosyć podobna do kwadratowej, ale zdecydowanie dłuższa. Osoby o takich rysach mają czoło, kości policzkowe i linię szczęki mniej więcej tej samej szerokości, a ich podbródek jest lekko zakrzywiony.

Fryzury do kwadratowej twarzy

Getty Images

Gwiazdy o kwadratowej twarzy: Margot Robbie, Heidi Klum, Angelina Jolie

Osoby z kwadratową twarzą zazwyczaj mają dosyć ostre rysy twarzy i niskie czoło. Fryzury, które najlepiej się u nich sprawdzą to te optycznie zwiększające objętość po bokach i łagodzące kanciastość żuchwy. Mówimy tu o długich, cieniowanych włosach z curtain bangs, nieokrzesanych shaggy hair, czy dłuższej grzywce zaczesanej na bok. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju loki, surferskie fale i asymetryczne przedziałki.

Jaka fryzura do owalnej twarzy?

Gwiazdy o owalnej twarzy: Blake Lively, Jessica Alba, Bella Hadid

Owalny kształt twarzy pasuje do niemal każdej fryzury - od ostro ciętego boba po dłuższe beach waves. Staraj się trzymać długości maksymalnie do ramion, aby dodatkowo optycznie nie wydłużać twarzy.

Jaka fryzura do okrągłej twarzy?

Geety Images

Gwiazdy o okrągłej twarzy: Selena Gomez, Elizabeth Olsen, Jennifer Lawrence

Do okrągłej twarzy pasują long boby, miękkie cieniowania i długie grzywki. Pomogą one optycznie wydłużyć twarz i nadadzą jej charakteru. Dobrze za to unikać nadmiernego dodatkowego “zmiękczania” okrągłego kształtu i poszerzania po bokach. Przy takich rysach bezpiecznie jest pozostawić włosy rozpuszczone i unikać chowania ich za uszami.

Zobacz też: Fryzura bob. Rodzaje cięcia i pomysły na modne uczesanie

Fryzury dla pociągłej twarzy

Getty Images

Gwiazdy o pociągłej twarzy: Sarah Jessica Parker, Alexa Chung, Gisele Bündchen

Osoby o pociągłej (prostokątnej) twarzy powinny skupić się na dodaniu włosom objętości u nasady. Najlepiej sprawdzą się u nich miękkie fale, długie, podkreślające twarz cieniowania i sięgające brody boby, natomiast zupełnie nietrafione będą płaskie, proste włosy o jednej długości. Jeśli zależy ci na bardziej rockowym, męskim wyglądzie fryzury, możesz też spróbować krótszych fryzur w stylu messy hair.

Fryzury dla twarzy w kształcie serca

Getty Images

Gwiazdy o twarzy w kształcie serca: Reese Witherspoon, Emily Ratajkowski, Chloë Grace Moretz.

Komu pasuje grzywka? Zdecydowanie osobom z twarzą w kształcie na bok. Przy takich rysach idealnie sprawdzą się grzywki zaczesane na bok, grzywki opadające na brwi, fryzury pixie, czy długie cieniowane włosy. Należy jednak zdecydowanie unikać cięć, które podkreślają szerokość czoła oraz kości policzkowych.