Ćwiczysz na siłowni, trenujesz fitness, praktykujesz jogę, a może biegasz? Dyscyplina sportu jaką uprawiasz ma olbrzymie znaczenie, gdy dobierasz odpowiedni biustonosz sportowy. Zwykły stanik podczas wysiłku fizycznego może nie poradzić sobie z odpowiednim utrzymaniem biustu, co prowadzi do jego rozciągania, a to może powodować dyskomfort w trakcie ćwiczeń.

Idealny sportowy top powinien "unieruchomić" piersi w trakcie treningu, by amortyzować drgania i nie narażać ich na wstrząsy czy przeciążenia. Przykładowo - poczas biegania biust unosi się z każdym krokiem, przez co po jakimś czasie traci swoją jędrność i elastyczność, a gdy z dużą intensywnością ćwiczysz siłowo, może dojść do poważniejszej deformacji piersi. Raz rozciągnięta w taki sposób tkanka nie wraca już do swojego wcześniejszego kształtu, dlatego tak ważne jest uniknięcie tego procesu. Dodatkowo, perfekcyjny biustonosz sportowy powinien pochłaniać wilgoć ze skóry umożliwiając dopływ chłodzącego powietrza i nie ograniczać naszych ruchów.

Sprawdź, jaki biustonosz sportowy będzie idealny dla Ciebie:

1. Biustonosz kompresyjny (obcisły, miękki top)

Idealny dla kobiet z małym biustem (o miseczce A-B) - utrzymuje go blisko klatki piersowej nie pozwalając im na ruch. 

2. Biustonosze z dzielonymi miseczkami 

Nadają się dla kobiet z większym biustem (od miseczki B w górę) - utrzymują obie piersi z dala od siebie, osobno przyciskając je do klatki piersiowej, by ograniczyć im ruch. Pozwala na naturalne ułożenie biustu. 

3.  Biustonosze z oddzielnymi miseczkami i regulacją 

Staniki z regulacją ramiączek i obwodu sprawdzą się w przypadku większego biustu - ich działanie będzie podobne do biustonoszy z oddzielnymi miseczkami, dodatkowo uniosą piersi i ładnie je wymodelują. Te z zapięciem z tyłu nadadzą się bardziej do ćwiczeń ruchowych, jak fitness czy bieganie, ponieważ mogą sprawiać dyskomfort w trakcie ćwiczeń, podczas których leżymy na macie. 

W zależności od intensywności uprawianego sportu dobierz biustonosz o odpowiedniej sile wspierającej biust. Staniki o wysokim wsparciu sprawdzą się podczas treningów cardio, a te lekko lub średnio wspierające będą odpowiednie np. do praktyki jogi i pilatesu. 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar stanika sportowego? 

Taki biustonosz powinien być dopasowany i bardzo wygodny. Zwróć uwagę na podtrzymujący biust pas stanika sportowego - musi być ciasny, ale nie uwierający, a jego tylna część powinna leżeć na równi z przednią, zamiast podchodzić do góry i nie ruszać się wraz z ruchem rąk. Miseczki biustonosza powinny odpowiadać wielkością Twojej piersi, a fiszbiny (jeśli są) otaczać cały biust dookoła. Dobrze, gdy ramiączka stanika są regulowane - dzięki temu możesz sama ustawić poziom podtrzymania biustu oraz moc jego przylegania do ciała, by został jak najbardziej unieruchomiony. Sportowy top powinien być: elastyczny, rozciągliwy, wykonany z grubszego materiału i mieć niewiele szwów. 

Jak dobrać biustonosz sportowy? - GALERIA >>

Tekst: Zuzanna Ludwig / Green City Life