Jak określić rozmiar biustu?

Noszenie stanika nie powinno wiązać się z dyskomfortem, wręcz przeciwnie. Wystarczy, że nauczysz się, jak prawidłowo dobrać biustonosz, aby ten (owiany złą sławą i znienawidzony) element codziennej garderoby nie generował niepotrzebnego cierpienia. Co więcej, odpowiednio dobrany stanik pomoże ci optycznie wysmuklić sylwetkę, nadać jej właściwych proporcji, zarysować talię, a także zebrać piersi do środka i zgrabnie je unieść.

Określenie rozmiaru biustu jest pierwszym, niezwykle istotnym elementem w temacie doboru odpowiedniego stanika. Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku, jak prawidłowo to zrobić.

 1. Zmierz swój obwód pod biustem na wydechu (najlepiej zrobić to na nagie ciało).
 2. Mocno zaciśnij taśmę mierniczą i odejmij od otrzymanego wyniku 5 cm (odpowiednio dobrany pas nie podnosi się na plecach, z każdej strony leży na tej samej wysokości i przylega do ciała).
 3. Ustalenie rozmiaru miseczki to kolejny element. Niedopuszczalne jest wypadanie piersi ze stanika oraz puste miejsca w biustonoszu.
 4. Zapnij stanik na najluźniejszą haftkę, a następnie delikatnie pochyl się do przodu (niech piersi wsuną się do miseczek).
 5. Nałóż ramiączka na ramiona. Lewą dłonią ułóż prawą pierś w miseczce, prawą dłonią ułóż pierś lewą.
 6. Pamiętaj, że najważniejsze to… przymierzyć stanik przed zakupem. Rozmiar rozmiarowi nierówny, a budowa naszego ciała to bardzo indywidualna kwestia, dlatego najlepszym sposobem na znalezienie stanika idealnego jest po prostu przymierzenie kilku rozmiarów i modeli.

W prawidłowo dobranym rozmiarze stanika:

 • fiszbiny nie powinny wbijać się w pierś,
 • mostek i ramiączka powinny przylegać do ciała,
 • ramiączka nie mogą wbijać się w ramiona,
 • miseczka nie powinna przecinać linii biustu, - jeśli tak jest, najprawdopodobniej miseczka jest za mała,
 • fiszbiny celują w środek pachy i pięknie okalają pierś, modelując ją,
 • szczelina pomiędzy piersiami powinna być widoczna,
 • pas obwodu zmienia się pod wpływem użytkowania i może wydłużyć się o nawet 5 cm - nie wybieraj więc stanika, którego od razu zapinasz na najciaśniejsze zapięcie.

Przypominamy, że bardzo ważny jest również świadomy wybór stanika sportowego. Jego głównym zadaniem jest podtrzymywanie piersi, aby podczas treningu nie rozciągnąć więzadeł Coopera, które trzymają biust.

Jak dobrać prawidłowy rozmiar biustonosza?

Przy zakupie biustonosza należy pamiętać, że stanik nie powinien pełnić funkcji wyłącznie estetycznej. Za mała miseczka biustonosza, która tworzy „bułeczki”, negatywnie wpływając na to, jak układają się ubrania? A może stanik, którego obwód jest zbyt luźny i nie podtrzymuje należycie biustu, a jego naciągnięte ramiączka wywołują ból ramion? Zdaniem ekspertów zwykle kobiety wybierają za duże miseczki i zbyt małe obwody biustonoszy. To najczęstsze błędy, które przewijają się podczas zakupów. Jak ich uniknąć? Pamiętaj, że dobry biustonosz to taki, w którym ok. 80% ciężaru piersi spoczywa na obwodzie, a zaledwie 20% na ramiączkach. Miej też na uwadze, że nasze piersi nieustannie się zmieniają (ciąża, zmiana wagi, menopauza) - w związku z tym raz na jakiś czas warto aktualizować swoją wiedzę na temat ich rozmiaru.

Niezbędną, a wcale nie tak powszechną niestety wiedzą jest także, jak dobrać biustonosz do dużego biustu. Większe rozmiary z reguły wymagają zwrócenia uwagi na kilka kluczowych elementów. W tym przypadku nie każdy model biustonosza się sprawdzi. Nieodpowiedni stanik może wywołać zwiotczenie piersi, silny ból barków, kręgosłupa, karku, a nawet głowy (czego następstwem są wady postawy). Mitem jest przekonanie, że właścicielki dużych biustów powinny nosić staniki tylko i wyłącznie z grubszymi ramiączkami. Zadaniem ramiączek nie jest podtrzymywanie piersi - za to odpowiada obwód. Co istotne - fiszbiny, które wbijają się w pierś, przez stały nacisk mogą zwiększać ryzyko powstania torbieli. Z kolei zbyt ciasny pas obwodu, który uciska przeponę, będzie generować problemy z trawieniem i oddychaniem. 

Jak dobrać biustonosz do kształtu biustu?

Istnieje kilka rodzajów staników, które różnią się od siebie kształtem miseczek i konstrukcją. Bardzo istotnym jest, aby dobrać biustonosz odpowiedni do kształtu biustu. Dzięki temu możemy nie tylko wyeksponować swoje atuty, ale również zatuszować mankamenty. Przygotowaliśmy podstawowe zestawienie, które pomoże ci wybrać biustonosz idealny dla ciebie.

MAŁY I JĘDRNY BIUST

W tym przypadku genialnie sprawdzą się modele takie jak: half-cup (miseczki kończą się wyżej niż w połowie piersi), plunge (miseczka nie jest bardzo zabudowana, charakterystyczny niski mostek, pięknie zbiera piersi), bandeau (opaska na biust), strapless (biustonosz bez ramiączek), bralette (popularna braletka, czyli miękki stanik pozbawiony usztywnień, który przypomina krótki top). Mały biust ładnie podkreślą też modele typu push-up, które optycznie go powiększą (w tym przypadku bądź jednak ostrożna - taki fason może spłaszczyć biust a gąbkowa lub silikonowa wkładka, noszona regularnie, może zdeformować biust, tworząc delikatne wgłębienia).

DUŻY BIUST

Jeśli jesteś właścicielką dużego biustu, lepiej, aby miseczki były do siebie zbliżone, a nie układały się na boki. Postaw na modele takie jak: full-cup (pełna miseczka, stanik ten bardzo dobrze podtrzymuje piersi), balkonetka (biustonosz średnio zabudowany, z usztywnianą lub półusztywnianą miseczką, dzięki jego charakterystycznej budowie piersi są podnoszone go góry i „wypychane” do przodu), plunge.

SZEROKO ROZSTAWIONE PIERSI

Modele takie jak: half-cup, balkonetka, plunge i strapless powinny być dla ciebie. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie też stanik push-up.

BLISKO OSADZONE PIERSI

Half-cup, plunge, bandeau i strapless - oto modele, które powinny sprostać twoim oczekiwaniom.

Jeśli jesteś posiadaczką kształtu piersi typu „łezki" (pełniejszych na dole), mamy dobrą wiadomość - praktycznie każdy krój stanika się u ciebie sprawdzi. Jeżeli z kolei jesteś właścicielką asymetrycznego biustu (asymetria ta u większości kobiet jest niewielka), zawsze dobieraj rozmiar stanika do większej piersi. Postaw na koronkowe braletki, których materiał dopasuje się do kształtu piersi, nie pozostawiając nieestetycznej przestrzeni przy jednej z nich. 

Jak dopasować rozmiar biustonosza samonośnego?

Podczas zakupu stanika samonośnego powinnyśmy sugerować się wyłącznie literą - A, B, C, D (w tym przypadku brakuje bowiem elementu obwodowego, który podtrzymuje biust). Model ten genialnie sprawdzi się np. w przypadku eleganckich, wieczorowych sukienek z odkrytymi plecami albo latem, kiedy nie chcemy łączyć lekkich ubrań z wystającymi spod bluzki fiszbinami i ramiączkami. Miseczka biustonosza samonośnego nie powinna być ani za mała (spłaszcza piersi), ani zbyt duża (nieestetycznie odstaje). Obecnie dostępne są modele biustonoszy samonośnych zarówno dla właścicielek małych, jak i większych biustów. Orientacyjnie rozmiar A dedykowany jest 75-83cm, B - 83-91cm, C - 91-99cm, D - 99-107cm. Każda z nas znajdzie coś dla siebie - począwszy od prostych modeli bez dodatków, które estetycznie zakrywają nasz biust, po te wiązane lub z wszytą gąbeczką.

Zapewniamy, że z odpowiednim biustonoszem nie będziesz potrzebować więcej #nobraday, aby poczuć się swobodnie. Jeśli pomimo stosowania się do porad zawartych w tym artykule odczuwasz duży dyskomfort podczas noszenia staników, pomocna będzie rada brafitterki, która zajmuje się tym tematem profesjonalnie. Jeżeli nigdy nie korzystałaś z jej usług, tym bardziej warto wybrać się na taką konsultację. Brafitterka fachowym okiem oceni, czy twoje staniki nie są zbyt luźne/ciasne, a miseczki dobrane odpowiednie do kształtu twoich piersi. Profesjonalny brafitting powinien też sprawić, że znikną twoje bólowe dolegliwości związane z noszeniem nieodpowiedniego stanika.

Przy okazji przypominamy o regularnych badaniach - odpowiednio dobrany biustonosz jest ważny, ale najważniejsze jest nasze zdrowie.