Jak dbać o włosy?

Odpowiedź na pytanie, jak pielęgnować włosy, nie jest prosta i jednoznaczna. Nie wystarczy wybrać odpowiedni szampon i odżywkę, aby znacząco poprawić stan włosów – nie bez znaczenia jest także skóra głowy, o której często zapominamy.

Podstawową kwestią jest jednak regularność. Dopiero po konsekwentnym stosowaniu wybranych produktów możesz spodziewać się zadowalających efektów. Nie zniechęcaj się zbyt szybko i nie wprowadzaj wszystkich nowych kosmetyków naraz – wówczas nie będziesz w stanie ocenić, co ci się sprawdza, a co nie.

W razie poważniejszych problemów, takich jak choroby skóry czy nadmierne wypadanie, nie zaszkodzi konsultacja z dermatologiem lub trychologiem. Może się okazać, że problem leży głębiej, a konieczne jest leczenie.

Krok 1. Rozpoznaj swój rodzaj włosów

Zanim ułożysz pielęgnację i dobierzesz odpowiednie kosmetyki, spróbuj rozpoznać, jaki masz typ włosów – niskoporowate, średnioporowate czy wysokoporowate.

Porowatość:

  • Włosy niskoporowate – łuski włosa gładko przylegają do siebie, dzięki czemu włosy są łatwo się rozczesują, nie plączą i nie puszą. Najczęściej są gładkie, lśniące i proste. Nie są zbyt podatne na stylizację.
  • Włosy wysokoporowate – łuski włosa są rozchylone, przez co składniki odżywcze zawarte w odżywkach czy maskach szybko się wypłukują. Włosy łatwo się elektryzują, często puszą, mogą wydawać się „sianowate”. Najczęściej to włosy kręcone.
  • Włosy średnioporowate – jak wskazuje nazwa, plasują się pomiędzy dwoma wcześniejszymi podziałami. Tutaj zwykle zaliczamy puszące się włosy, które chcą się falować.

Co istotne, odpowiednią pielęgnacją można zmienić typ porowatości włosów i sprawić, że łuski włosa się domkną. Jasne, kręcone włosy nie staną się perfekcyjnie proste, ale będą wyglądać na zadbane i w świetnej kondycji. Zamiast puszenia, możesz zyskać piękne fale – sprawdź, jak wydobyć skręt włosa.

Oprócz tego często wyróżnia się:

Włosy przetłuszczające

Wyeliminowanie częstych błędów pielęgnacyjnych można sprawić, że włosy będą nieco dłużej wyglądały świeżo. Jednak, efekt na pewno nie będzie piorunujący. Twoje włosy po prostu potrzebują częstszego mycia. Przetrzymywaniem skóry głowy nijak nie zwalczysz problemu – to mit.

Włosy suche

Suche, czy nawet przesuszone włosy, które kruszą się i łamią. Ich stan może wynikać ze zbyt częstego farbowania i rozjaśniania lub codziennego używania prostownicy czy lokówki bez żadnego zabezpieczenia. Włosy suche dramatycznie potrzebują nawilżenia i regeneracji – jeśli postąpisz zgodnie z naszymi poradami, ich kondycja powinna ulec poprawie.

Krok 2. Wybierz odpowiednie kosmetyki i stosuj je poprawnie

Odżywki i maski

Odżywki i maski do włosów można podzielić na trzy kategorie.

Proteinowe:

  • działanie: odbudowa, regeneracja
  • składniki: proteiny mleka, proteiny soi, kolagen, jedwab, keratynę.

Emolientowe:

  • działanie: wygładzające
  • składniki: oleje i masła

Humektantowe:

  • działanie: nawilżające
  • składniki: miód, aloes, pantenol, kwas hialuronowy

Podstawowa zasada polega na tym, aby dostarczyć włosom substancji z tych trzech kategorii i tym samym zachować równowagę PEH. Jeśli będziesz używać tylko produktów proteinowych, dojdzie do przeproteinowania, a efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Dlatego zamiast używania cały czas jednej odżywki, spróbuj stosować ją zamiennie z innymi. Można też znaleźć produkty przeznaczone specjalnie do włosów wysoko-, nisko- czy średnioporowatych – te powinny sprawdzić się najlepiej.

Jak dbać o włosy domowymi sposobami?

Jest kilka metod i domowych sposób, dzięki którym dbanie o włosy stanie się jeszcze efektywniejsze.

  • Maść końska na włosy sprawdzi się w przypadku problemów z wypadaniem.
  • Posiadaczki kręconych włosów często sięgają po siemię lniane. Na włosy nakłada się żel (czy też „glutek”) który powstaje po zalaniu ziaren.
  • Wystarczy odrobina miodu dodana do drogeryjnej odżywki, aby nawilżyć włosy.
  • Coraz częściej polecana jest wcierka z kropli żołądkowych na porost włosów.
  • Zioła, takie jak rumianek czy pokrzywa, na włosy działają świetnie – można z nich przygotować wcierki czy płukanki.

Krok 3. Kup dobrą szczotkę

Może się wydawać, że szczotka nie ma aż takiego znaczenia. Nic bardziej mylnego. Nieodpowiednia szczotka może wyrywać włosy, niszczyć je na długości, szarpać. Jak wybrać dobrą szczotkę?

  1. Zrezygnuj ze szczotki typu detangler. Jej ząbki bardzo szybko się łamią – ciągną i niszczą włosy.
  2. Masz włosy kręcone lub falowane? Lepiej może sprawdzić się grzebień z szerokimi zębami. Pamiętaj, aby kręcone włosy czesać tylko na mokro. I odwrotnie – unikaj czesania wilgotnych prostych włosów.
  3. Szczotka z naturalnego włosia lub szczotka typu paddlebrush – to bez wątpienia dobry wybór.
  4. Wymień szczotkę, która gubi kuleczki. Czesanie samymi drucikami nie jest bezpieczne – skóra głowy będzie podrażniona.
  5. Jeśli twoje włosy się kołtunią i masz trudności z ich rozczesywaniem, próbuj czesać je od dołu.

Krok 4. Zadbaj o skórę głowy

Jak wzmocnić włosy? Odpowiednią pielęgnacją skóry głowy! Zdrowe i zadbane mieszki włosowe to podstawa.

Szampon

Przede wszystkim – myj włosy wtedy, gdy tego potrzebują. Nie ma nic złego w codziennym myciu włosów. Pamiętaj też, że szampon dobiera się do skóry głowy, a nie do włosów. To właśnie ją przede wszystkim myjesz.

Jaki szampon wybrać?

  • szampon bez silikonów – to łagodne produkty, w których składzie nie znajdziesz SLS czy SLES. Nie powinny podrażnić skóry głowy, a jedynie delikatnie ją oczyścić.
  • szampon z silikonami – szampon SLS zawiera mocniejsze detergenty. Poleca się raz na jakiś czas dokładne umycie skóry głowy takim szamponem, jednak na co dzień może okazać się zbyt mocny. Jeśli regularnie robisz olejowanie włosów, a nie zauważasz żadnego efektu, możliwe, że to dlatego, że twój szampon dokładnie wypłukuje włosy z dobroczynnych składników zawartych w olejach.
  • szampon trychologiczny – znajdziesz go w aptekach i drogeriach specjalistycznych. Odpowiednio dopasowany poradzi sobie z chorobami skóry głowy czy nadmiernym wypadaniem. W jego składzie można znaleźć składniki aktywne, dzięki skóra głowy będzie doskonale oczyszczona.

Jak myć włosy? Rady

  1. Przed myciem rozczesz włosy.
  2. Myj tylko skórę głowy. Włosy oczyszczą się podczas spłukiwania piany.
  3. Mycie może okazać się łatwiejsze, jeśli wcześniej spienisz szampon w miseczce i będziesz nakładać na skórę głowy rozwodniony produkt.
  4. W przypadku trychologicznych szamponów, warto zostawić pianę na głowie na parę minut. Składniki aktywne będą miały szansę zadziałać.
  5. Po umyciu włosów nie trzyj ich ręcznikiem.

Peeling trychologiczny

Na powierzchni skóry głowy gromadzi się warstwa krystalizacyjna – mieszanka martwego naskórka, łoju, zanieczyszczeń. Jej nadmiar sprawia, że mieszki włosowe są zatkane, co prowadzi do wypadania włosów i powstawania różnych chorób

Dla dogłębnego oczyszczenia sięgnij po peeling trychologiczny, bogaty w kwasy i inne składniki aktywne. Peelingowanie skóry raz na dwa tygodnie powinno pomóc.

Krok 5. Zabezpieczaj włosy przed czynnikami zewnętrznymi

Jak dbać o końcówki włosów? Przede wszystkim, nie obawiaj się regularnego podcinania. Nawet jeśli chcesz zapuścić włosy, rezygnacja z podcinania w niczym ci nie pomoże, bo zniszczone włosy będą się kruszyć i ich długość nie ulegnie zmianie.

Żeby zabezpieczyć włosy przed czynnikami zewnętrznymi, stosuj się kilku wskazówek.

  1. Regularnie używaj serum. Olej rycynowy na włosy zniszczone powinien świetnie zadziałać.
  2. Zaprzyjaźnij się z olejowaniem włosów. Włosy, które są systematycznie poddawane olejowaniu, stają się wzmocnione i bardziej odporne uszkodzeniom mechanicznym. Oliwa z oliwek na włosy sprawdzi się świetnie!
  3. Zanim użyjesz prostownicy czy lokówki, zabezpiecz włosy odpowiednim produktem termoochronnym.
  4. Wybieraj delikatne, bawełniane czapki – zimą bardzo łatwo o przesuszenie włosów, a poliestrowa, obcisła czapka może tylko pogłębić ten problem.

Jak dbać o włosy podczas snu? Lepiej spać w rozpuszczonych włosach czy spiętych? >>