Jak się robi tatuaż?

Proces rozpoczyna się od przygotowania wzoru grafiki oraz miejsca pod tatuaż. Przygotowany wzór warto wcześniej skonsultować z tatuatorem i dowiedzieć się czy jest on w stanie uzyskać wymagany poziom szczegółowości, czy może jednak konieczne będą pewne modyfikacje. Dzień przed tatuowaniem przygotuj swoją skórę – wydepiluj te miejsca, na których specjalista będzie tatuował grafikę. Po twoim pojawieniu się w salonie, tatuator odrysuje wzór przez specjalną kalkę. Następnie zdezynfekuje miejsce na skórze, które będzie tatuowane. Przygotuje również swoje narzędzia, takie jak maszynka, igły oraz tusze.

Rozpoczyna się tatuowanie. Artysta rozpoczyna pracę od zaznaczenia konturów, a następnie nanosi cienie i wszelkie czarne elementy. Po wykonaniu swego rodzaju szkicu, tatuator przechodzi do nanoszenia kolorów. Tatuowanie polega na wbijaniu igły w skórę i wtłaczaniu w nią tuszu za pomocą specjalnej maszynki. Dlatego też w trakcie pracy tatuatora możliwe jest, że na skórze pojawią się krople krwi – co jakiś czas będzie on przemywał tatuowany obszar preparatem dezynfekującym. Przygotuj się na to, że w zależności od twojego progu bólu, a także od tego jaką część ciała tatuujesz, może być to proces bolesny.

Jak długo trwa tatuowanie? To zależy od wielkości i poziomu skomplikowania grafiki, na którą się decydujemy. Wykonanie prostego, małego tatuażu może zająć nie więcej niż pół godziny, a bardziej skomplikowane wzory wiążą się z sesją trwającą nawet siedem lub osiem godzin. Po zrobieniu tatuażu, specjalista przemyje go i nałoży krem natłuszczający i folię ochronną, czyli swoisty opatrunek na tatuaż. Warto zadbać o to, aby mieć ze sobą odzież z długim rękawem, ponieważ w słoneczne dni powrót do domu ze świeżo zrobionym, odkrytym tatuażem, może mocno piec. Zanim jednak wyjdziesz ze studia, powszechną praktyką tatuatorów jest fotografowanie swojego dzieła i umieszczanie zdjęć w mediach społecznościowych, w celu poszerzenia portfolio.

Jak długo goi się tatuaż?

Proces gojenia tatuażu zajmuje przeciętnie od dwóch do trzech tygodni w przypadku małych grafik i od pięciu do sześciu tygodni w przypadku większych. Jednak trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ tempo gojenia zależne jest od indywidualnych cech naszego organizmu – zarówno skóra, jak i układ odpornościowy u każdej osoby może pracować nieco inaczej. Jest to również zależne od tego jak zadbamy o skórę i swój organizm po tatuowaniu. Jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, dotyczących dbania o tatuaż, proces gojenia powinien przebiegać sprawnie.

Jak dbać o świeży tatuaż?

Jak dbać o tatuaż tuż po robieniu? Pielęgnacja świeżego tatuażu to sprawa nieco bardziej złożona, niż dbanie tylko o ten kawałek skóry, na którym znajduje się malunek. Należy podejść do sprawy kompleksowo – wziąć pod uwagę używki, aktywność fizyczną czy rytuały pielęgnacyjne.

Przez pierwsze trzy tygodnie od pojawienia się tatuażu na twojej skórze, postaraj się zrezygnować z gorących, długich kąpieli. Zamiast kojącego relaksu w wannie, postaw na szybkie, 10 – minutowe prysznice pod wodą o umiarkowanej temperaturze. Zrezygnuj w tym czasie również z rekreacji w basenie – chlorowana woda mogłaby bardzo zaszkodzić nowo powstałej grafice na twoim ciele. To samo tyczy się także kąpieli w otwartych akwenach wodnych, takich jak morza, jeziora czy stawy. Kontakt świeżej rany ze słoną wodą mógłby być szalenie bolesnym doznaniem, a zawarte w wodzie zanieczyszczenia utrudniłyby proces gojenia.

Niewskazane jest także spożywanie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach. Alkohol posiada właściwości rozrzedzające krew, a w konsekwencji negatywnie wpływa na poziom intensywności krwawienia, co może spowodować poważne utrudnienia w trakcie regeneracji rany przy tatuażu. Wbrew panującym powszechnie, żartobliwym opiniom, mówiącym o tym, że picie alkoholu działa dezynfekująco na organizm, musisz uwierzyć, że jest wprost przeciwnie – picie alkoholu może zwiększyć ryzyko wystąpienia infekcji na twojej skórze.

Dbasz o regularne uprawianie aktywności fizycznej? W trakcie pierwszych trzech tygodni z tatuażem, rekomenduje się rezygnację z intensywnych ćwiczeń. Dlaczego? Podczas treningu naturalnym jest, że się bardzo pocimy. Spływający na tatuaż pot może spowodować trwałe uszkodzenie tuszu, przez co tatuaż po wygojeniu może wyglądać zupełnie odmiennie od tego, co było zaplanowane. Co więcej, wytatuowana skóra w pierwszych tygodniach jest szczególnie uwrażliwiona i potrzebuje czasu na odnowę i regenerację. Ćwiczenia fizyczne, podczas których skóra ulega szybkim ruchom i licznym otarciom, mogą wydłużyć gojenie się tatuażu. Jeśli nie potrafisz wyobrazić sobie swojej codzienności bez aktywności fizycznej, postaraj się wytrzymać chociaż przez kilka pierwszych dni. Po tym czasie warto rozważyć mniej wysiłkowe treningi. Wybieraj te ćwiczenia, które nie prowadzą do nadmiernego pocenia się. Stretching, joga, albo niezbyt szybki taniec to idealny kompromis.

Czym smarować świeży tatuaż? Przede wszystkim należy go intensywnie nawilżać oraz natłuszczać. Taka pielęgnacja sprawi, że obszar skóry, na którym znajduje się nowy tatuaż, nie będzie się łuszczyć, a powstałe strupki nie odpadną zbyt szybko. Regularnie stosując krem lub maść na tatuaż, sprawisz, że proces gojenia tatuażu przebiegnie znacznie sprawniej, a dodatkowo, ryzyko powstania blizny będzie wyraźnie zredukowane. Wybierając preparat do smarowania tatuażu, szczególną uwagę zwróć na zawarte w nim substancje czynne. Krem dedykowany skórze świeżo pokrytej tatuażem powinien cechować się obecnością takich składników jak na przykład alantonina oraz D – pantenol, które nacechowane są właściwościami kojącymi, regenerującymi, a także przyspieszającymi proces gojenia ran. Maść na tatuaż, która zawiera wspomniane substancje zapewnia skórze odpowiedni poziom natłuszczenia i zapobiega nadmiernemu wysuszeniu, co jest bardzo ważne, zwłaszcza w pierwszym tygodniu. W kremach i maściach przeznaczonych do pielęgnacji tatuażu szukaj również takich komponentów jak na przykład witamina A, B, C oraz D, jak również aloes czy olej jojoba.

Gdzie kupić odpowiedni preparat do pielęgnacji tatuażu? Najlepiej i najłatwiej w salonie, w którym wykonano tatuaż. Warto zapytać specjalistę o to, co może nam polecić i co będzie najbardziej odpowiednie w przypadku rodzaju tatuażu, na który się zdecydowaliśmy. W profesjonalnych salonach tatuażu zwykle dostępna jest szeroka oferta środków pielęgnacyjnych, które mają za zadanie zapobiegać powstawaniu obrzęków, rozmywaniu pigmentu i dać wsparcie w utrzymaniu wyrazistych barw grafiki. Jeśli preferujesz naturalne kosmetyki do pielęgnacji skóry, możesz sięgnąć po takie produkty jak na przykład olej kokosowy, masło shea lub olej z pestek winogron. Stanowczo unikaj wazeliny – istnieje ryzyko, że będzie ona działać utrudniająco w procesie oddychania skóry.

Ile razy dziennie smarować tatuaż maścią lub kremem? Przez pierwsze dwa tygodnie nakładaj cienką warstwę preparatu na skórę od czterech do pięciu razy dziennie.

Jak dbać o tatuaż w nocy?

Po wykonaniu tatuażu twoje ciało staje przed prawdziwym wyzwaniem – musi zaakceptować i przyswoić sporą dawkę tuszu. Zwłaszcza w pierwszej fazie gojenia, kiedy tatuaż jest po prostu raną, warto zadbać o jak najlepsze warunki do regeneracji. To właśnie w nocy procesy regeneracyjne działają najsilniej, dlatego chcąc zadbać o swój tatuaż, a także o cały swój organizm, postaraj się o zapewnienie sobie minimum ośmiu godzin snu na dobę. Postaraj się również stanowczo ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, ponieważ jego neutralizacja działa obciążająco na organizm, a w konsekwencji spowalnia procesy regeneracyjne i znacznie obniża jakość snu. W jaki sposób jeszcze można dbać o świeży tatuaż w nocy?

Zadbaj o higienę bardziej niż zwykle – w ten sposób do minimum ograniczysz ilość zarazków, takich jak bakterie, brud i kurz, które mogą zagrażać twojej skórze w pierwszej fazie gojenia tatuażu. Zmień pościel na łóżku na czystą i najlepiej pierz ją codziennie przez cały tydzień, aby każdej nocy spać w możliwie jak najczystszych warunkach. Codzienna zmiana pościeli jest istotna nie tylko ze względu na zarazki, ale również dlatego, że w ciągu kilku pierwszych nocy z twojego tatuażu może wyciekać tusz, osocze i krew brudzące kołdrę i poduszki.

Jak dbać o tatuaż znajdujący się na ręce, stopie lub nadgarstku? Zadbaj o to, aby podczas snu ta część ciała znajdowała się nieco wyżej od reszty, na przykład na poduszce, zwiniętym kocu lub ręczniku. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemnych obrzęków.

Lubisz spać w towarzystwie swojego psa lub kota? Niestety w trakcie gojenia tatuażu musisz zrezygnować z wpuszczania swoich pupili do łóżka. Dzięki temu zwiększysz swoje bezpieczeństwo, chroniąc tatuaż przed dodatkowymi zarazkami lub przed możliwym podrapaniem przez zwierzaki, co mogłoby w konsekwencji doprowadzić do stanu zapalnego.

Jak dbać o tatuaż po zagojeniu?

Pielęgnacja tatuażu po zagojeniu wpisuje się w proces pielęgnacji skóry. Jak dbać o tatuaż, żeby nie wyblakł? Po całkowitym wygojeniu warto wykonywać regularne peelingi ciała – na przykład peeling kawowy lub solny. Nie obawiaj się o to, że zetrzesz tatuaż, przez co stanie się wyblakły. Wręcz przeciwnie. Regularne złuszczanie naskórka pozwoli zachować żywe kolory, a dodatkowo w ten sposób zadbamy o jędrność skóry, co sprawi, że kontury tatuażu pozostaną na swoim miejscu i nie zmieni on kształtu w miarę upływu czasu. W dbaniu o skórę równie ważne jest codzienne nawilżanie, poprzez picie dużej ilości wody oraz stosowanie balsamów nawilżających z dodatkiem takich składników jak na przykład olej lniany, olej jojoba, makadamia, a także witamina A i E. Jak dbać o tatuaż latem? Pamiętaj o stosowaniu kremów z wysokim filtrem, który ochroni skórę i twój tatuaż przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.