Nowe technologie i świat artystyczny mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Udowadnia to Bank Pekao S.A., który od lat pełni funkcję mecenasa sztuki – nie tylko w nią inwestuje, ale także dba o dostępność polskiego dziedzictwa kulturowego dla jak najszerszego grona odbiorców. Między innymi dlatego stworzył Wirtualną Galerię Sztuki, w ramach której dużą część swoich zbiorów zdigitalizował i udostępnił online. Gromadzona przez dziesięciolecia kolekcja Banku Pekao S.A. liczy obecnie ok. 1000 eksponatów. Składają się na nią prace takich mistrzów, jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski.

PEKAO ART_stories

Kolejnym przejawem zaangażowania Banku Pekao S.A. w promocję sztuki jest nowy cykl konkursów pod nazwą PEKAO ART_stories – akcja skierowana do wszystkich twórców chcących podzielić się swoim talentem ze światem.

Pierwsza edycja, której tematem przewodnim było hasło „10 lat bankowości mobilnej PeoPay”, właśnie dobiegła końca. Zadanie uczestników polegało na stworzeniu pracy w dowolnej formie artystycznego wyrazu, nawiązującej do jubileuszu i aplikacji PeoPay. Innymi słowy, chodziło o to, aby (za pomocą rysunku, kolażu, grafiki, zdjęcia, a nawet animacji lub innej formy wideo) przedstawić swoją interpretację tego produktu. A było o co walczyć – nagroda główna to 20 tys. zł, a trzy nagrody II stopnia wynosiły po 2 tys. zł każda. Ponadto wszyscy laureaci mogą liczyć na promocję swojej twórczości.

Wybór czterech najlepszych prac okazał się nie lada wyzwaniem. Do konkursu zgłoszono ich aż 738. Szanse były na tyle wyrównane, że postanowiono przyznać sześć dodatkowych nagród pieniężnych w wysokości 1 tys. zł i możliwość publikacji nadesłanych prac w aplikacji PeoPay.

- Właśnie zakończyliśmy obrady jury pierwszej edycji konkursu PEKAO ART_stories. Jestem pozytywnie zaskoczona kreatywnością i bardzo różnorodnym podejściem do zadanego tematu, „10 lat bankowości mobilnej PeoPay”. Stanęliśmy przed trudnym zadaniem, aby wybrać jedną nagrodę główną i trzy nagrody II stopnia. Każdy z jurorów miał inne spojrzenie na prace, dzięki czemu mogliśmy przyjrzeć się im na różnych poziomach. Zwycięska praca zaskoczyła nas wszystkich, ale mamy pewność, że to dobry wybór – mówi Marta Szygenda, członek jury i dyrektorka Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A. - Cieszę się, że wśród nagród dodatkowych znalazły się prace nawiązujące do polskiej szkoły plakatu, o której myślę ze sporym sentymentem. Przypominają o współpracy Banku Pekao S.A. z artystami na przestrzeni ubiegłych dziesięcioleci – dodaje.

Zgłoszone do konkursu dzieła były oceniane przez jury, w którym zasiadły zarówno osoby związane z  Bankiem Pekao S.A, jak i przedstawiciele świata sztuki. Laureatów wybrali: Marta Szygenda, dyrektorka Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A., Paweł Ignaczak, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich ASP w Warszawie oraz Łukasz Pączkowski, znany jako Zulu Kuki, artysta multidyscyplinarny, fotograf, projektant, założyciel agencji kreatywnej i pasjonat nowych technologii.

NAGRODA GŁÓWNA

Michał Dziedzic

Praca wykonana techniką 3D, ale nie tylko. Za studio dźwiękowe robiła szafa, a modele, z których był zgrany ruch, powstały z bloku technicznego i wykałaczek. Dębowy, masywny i supersilny (!) żubr staje się lekki jak piórko dzięki aplikacji PEO PAY. Praca nad animacją rozruszała szare komórki.

NAGRODY DODATKOWE

Igor Herynowski, „10 lat minęło”

Igor Herynowski

Agata Szulc, „Jedna aplikacja, wiele możliwości... codziennie od 10 lat!”

Agata Szulc

Piotr Depta-Kleśta, bez tytułu

Piotr Depta-Kleśta

Wszystkie nagrodzone prace zostały udostępnione online: na stronie www.pekaoartstories.pl oraz na Instagramie @bankpekaosa. Kolejna edycja konkursu PEKAO ART_stories odbędzie się jeszcze w tym roku.