Sztuka religijna dawno przekroczyła granice miejsc kultu. Współcześnie nie służy oddawaniu hołdu bóstwom, dostarcza komentarza do miejsca religii w świecie, analizuje granice tego, co prywatne i tego, co społeczne. Często obrazoburcza, jednych skłania do myślenia, a innych szokuje. Estetyką religijną zachłystuje się też moda (polecamy felieton Iny Lekiewicz w ELLE X/2013). Szeroki przekrój zjawisk artystycznych związanych z religią zobaczycie w warszawskiej Zachęcie. Kuratorka wystawy "In God We Trust" Maria Brewińska zawęziła wybór artystów do tych działających w USA. Dlaczego? Życie duchowe Amerykanów charakteryzuje się niezwykłym pluralizmem, a różnorodność religii do których odwołują się prezentowane w Zachęcie prace odzwierciedla różnorodność wyznaniową kraju. Swoje dzieła udostępnili zarówno Amerykanie, jak i imigranci, w tym Piotr Uklański.

Największe emocje budzi oczywiście udział Davida LaChapelle. Dzięki sesjom z największymi gwiazdami popkultury, fotograf znany na daleko poza kręgiem wielbicieli sztuki. W Zachęcie zobaczycie jest słynny cykl Jesus Is My Homeboy pokazujący sceny z Nowego Testamentu we współczesnej oprawie, z udziałem młodych ludzi z marginalizowanych grup społecznych. Pierwotnie fotografie ukazały się w i-D w 2003 r., dziś każda z nich jest warta ok. 40 tysięcy dolarów. Na ścianach Zachęty zobaczycie też nowsze prace artysty w tym kontrowersyjny portret Kanye Westa w roli Jezusa w koronie cierniowej.

Chociaż to LaChapelle przyciąga do Zachęty tłumy, bardziej fascynujące wydają się sceny biblijne w wykonaniu duetu Generic Art Solutions. Ich fotografie reinterpretujące religijne obrazy Caravaggia i obraz ostatniej wieczerzy w trailer park są warte poświęcenia dłuższej chwili. Podobnie jak półgodzinny videoart Anthony'ego Goicolea The Septemberists, dokumentujący spokój i idealną choreografię przygotowań do najważniejszych rytuałów chrześcijaństwa. W tym miejscu sztuka i religia spotykają modę - film powstał we współpracy z projektantem mody męskiej Thomem Brownem, a jego krótsza, kolorowa wersja promowała kolekcję wiosna-lato 2007:

Zwiedzając "In God We Trust" zwróćcie uwagę, jak często chrześcijaństwo jest wpisywane w kontekst polityczny. Militarna ekspansja USA zainspirowała takie prace jak Pieta duetu Guerra De La Pazi głowa Jezusa złożona z tysięcy zabawkowych żołnierzyków (instalacja Michaela Murphy'ego). Murphy regularnie łączy religię z polityką - nad klatką schodową Zachęty zawisł mylący oko krzyż, który "składa się" z portretów najważniejszych graczy Waszyngtonu, symboli dolara itd.

Więcej spokoju przyniesie buddyzm. Nie przegapicie wideo Billa Violi i inspirowanych mandalą prac Kim Sooja i Carlosa Rolona, ukrywającego się pod pseudonimem Dzine. Artysta z Chicago współpracował m. in. z Tildą Swinton. Do Warszawy wielkiego amarantowego Buddę osadzonego na postumencie z głośników. Dzine'owi osobiście bliższa jest jednak tradycja latynoskiej religijności, dlatego specjalnie z myślą o Zachęcie zrealizował projekt, który ma wciągnąć zwiedzających do aktywnego dialogu. W murach warszawskiej galerii drobiazgowo odtworzył tzw. botánica, czyli sklep z dewocjonaliami i akcesoriami do domowych ołtarzyków, obecny w każdej latynoskiej dzielnicy na całym świecie. Wywiad z artystą już wkrótce na ELLE.pl.

Wystawa "In God We Trust" w Zachęcie potrwa do 10.11.

Pełna lista artystów: Edgar Arceneaux, Nina Berman, Huma Bhabha, Peter Bogers, C-LEVEL Project (Eddo Stern, Peter Brinson, Brody Condon, Michael Wilson, Mark Allen, Jessica Hutchins), Erin Cosgrove, Dzine (Carlos Rolon), Jonathan Durham, Angela Ellsworth, Generic Art Solutions (Matt Vis and Tony Campbell), Anthony Goicolea, Guerra De La Paz (Alain Guerra, Neraldo de la Paz), Christian Jankowski, Joseph Johnson, William Klein, Oliver Laric, Nora Ligorano and Marshall Resse, David LaChapelle, Nate Lowman, Joanna Malinowska, Michael Murphy, Rashaad Newsome, Michael Rakowitz, Jay Rosenblatt, Martha Rosler, Andres Serrano, Jeff Sonhouse, Kim Sooja, Jim Shaw, Piotr Uklański, Jordan Wolfson, Shannon Taggart, Robert The, Bill Viola.

kurator wystawy: Maria Brewińska

Zdjęcia przestrzeni wystawowej i najważniejszych dzieł "In God We Trust" znajdziesz w GALERII >>>