Autorka zdjęć imponującej liczby osobistości świata sztuki, showbiznesu i polityki. Jednym z najbardziej znanych obrazów jest zdjęcie Yoko Ono i Johna Lennona, które zrobiła tuż przed tragiczną śmiercią muzyka. Tworzy obrazy kameralne, chwytające moment, a także w pełni i z rozmachem stylizowane sesje zdjęciowe. Maluje światłem, atmosferą, nie boi się koloru. Każda ze stworzonych przez nią prac staje się szybko rozpoznawalna. Styl chętnie naśladują szczególnie młodsze pokolenia. Czy ktoś nie słyszał o Annie Leibovitz? Wkrótce pojawi się na rynku album "Sumo" wydawnictwa Taschen prezentujący 40-letni dorobek artystyczny słynnej amerykańskiej portrecistki. Gratka dla fanów.

Pierwsza książka "Sumo" została wydana w 1999 roku, zawierała fotografie aktów mistrza gatunku Helmuta Newtona. 30-kilogramowe wydanie, liczące 464 strony i mierzące 50x70 centymetrów wyszło w nakładzie 1000 egzemplarzy ponumerowanych i podpisanych przez artystę. Do jego prezentacji podstawę zaprojektował Philip Starck. Kosztujący 15 000 dolarów album został określony jako największe i najdroższe wydawnictwo książkowe XX wieku.

W marcu zostanie wydana następna edycja serii, poświęcona ikonie portretów Annie Leibovitz. Zebranie odpowiednich fotografii do tego projektu zajęło kilka lat. Leibovitz zaczęła swoją karierę w latach 70. i od tego czasu nadal tworzy. Najpierw fotoreportaże dla Rolling Stone jako główna fotograf magazynu, następnie dla Vanity Fair oraz dla Vogue'a tym razem kreując unikalny świat od podstaw. 

W środku wydania znajdziemy m. in. kolekcję czarno-białych zdjęć, które przedstawiają moment opuszczania Białego Domu przez Richarda Nixona po rezygnacji z pełnienia funkcji prezydenta w 1974 roku. Serię kolorowych portretów Królowej Elżbiety II wykonanych w Pałacu Buckingham w 2007 roku, a także wiele inspirujących fotografii aktorów, tancerzy, muzyków, artystów, pisarzy, performerów, dziennikarzy, atletów, a także ludzi świata biznesu. Ponadto książka zawiera eseje napisane przez samą Annie Leibovitz, jak również Graydona Caartera, Paula Rotha oraz Hansa Ulrich Obrista, a także krótkie opisy do ponad 250 fotografii znajdujących się w środku.

Wydanie liczy 476 stron, mierzy 50x69 centymetrów, waży niemal 26 kilogramów. Podstawę ogromnego albumu zaprojektował Marc Newson. Wydany w liczbie 10 000 egzemplarzy ponumerowanych i podpisanych przez artystkę. Cena wydania to bagatela 2 500 dolarów.

Tekst: Kaja Dobrzańska