Igor Leśniewski, ambitny reżyser młodego pokolenia, nie jest jedynym, który warsztat reżyserski i scenopisarski szlifował na kręceniu amatorskich filmików. Obecnie jednak zajmuje się przede wszystkim teledyskami. „Papuga” Maty czy „Sebiksy” braci Kacperczyk to nie jedyne klipy, za których reżyserię i scenariusz odpowiada Leśniewski. Współpracował również z Beatą Kozidrak – wraz z Mateuszem Białęckim stworzył klip do piosenki „Jak dla mnie”.

Czym jeszcze nas zaskoczy? Jak potoczyła się kariera Igora Leśniewskiego i czego możemy się spodziewać po tym obiecującym twórcy? Historia młodego youtubera może być inspirująca dla innych.

Igor Ignacy Leśniewski – YouTube i początki kariery

Ajgor Ignacy, bo pod takim pseudonimem zaczął nagrywać, urodził się w 1997 roku w Krakowie. Tworzenie krótkich filmików na YouTube traktował jako szansę na rozpoczęcie kariery – był to dla niego jedyny sposób na to, aby zaistnieć. Jako nastolatek nie miał zbyt wiele możliwości, wybrał więc działalność w Internecie i szybko okazało się, że content, który tworzy, przyciąga widzów. Jego filmy zdobywały miliony wyświetleń.

O czym nagrywał? Igor Leśniewski przede wszystkim skupiał się na codzienności – treści, które tworzył, są humorystyczne i ironiczne, chociaż – jak sam podkreśla – nie ma w nich „beki”. Nie brakuje za to krytyki dzisiejszego społeczeństwa.

Oprócz działalności na YouTubie, Leśniewski zaangażował się w prowadzenie start-upu What Box oraz agencji eventowej, której, wraz z chłopakami z kanału Abstrachuje, jest współtwórcą. Swoją karierę chciałby jednak rozwijać w nieco innym kierunku.

Igor Leśniewski – teledyski

Marzeniem Igora Leśniewskiego jest zostanie reżyserem pełnometrażowych filmów, a w przyszłości otrzymanie statuetki Oscara. Chociaż przedstawia owe plany w lekko ironiczny sposób, nie da się zaprzeczyć, że to właśnie reżyseria stanowi główny motor napędowy jego artystycznej działalności.

Jednak, jak sam zauważa, droga do świata kina wiedzie przez formy krótsze, chociażby teledyski. Dzisiaj jednymi z najczęściej rozpoznawalnych osiągnięć Leśniewskiego są klipy wyreżyserowane dla czołowych polskich raperów (ale nie tylko!).

Igor Leśniewski, na przykład, odpowiada za teledysk do piosenki Maty „Papuga”, w której wystąpił także Quebo i Malik Montana. Leśniewski nie tylko napisał scenariusz, ale i wyreżyserował klip, który od dnia swojej premiery był szeroko komentowany w mediach.

Leśniewski i Mata – Papuga ft. Quebonafide, Malik Montana

Gdy Igor Leśniewski, twórca teledysku do „Papugi”, opowiada o pracy z popularnym wśród młodego pokolenia raperem, zwraca uwagę przede wszystkim na świetną współpracę. Chociaż stworzył scenariusz od początku do końca, na jego ostateczny kształt miał także wpływ sam Mata oraz jego współpracownicy. Leśniewski bez wątpienia docenia twórców, którzy są zaangażowani w proces tworzenia od początku do końca.

„Papuga” Maty pełna jest surrealistycznych ujęć, niewytłumaczalnych i nierzeczywistych scen, które sprawiają, że teledysk zapada w pamięć. O co dokładnie w nim chodzi? Leśniewski pozostawia budzące wątpliwości koncepty bez odpowiedzi – woli, aby odbiorcy sami zastanowili się nad tym, co chciał przekazać swoją twórczością.

Igor Ignacy Leśniewski – reżyseria

Czy to jednak oznacza, że i kręcone przez Leśniewskiego filmu będą czerpały z surrealizmu? Trudno powiedzieć. Z pewnością jednak nie powinniśmy spodziewać się po Leśniewskim filmów, które wpisują się w obowiązujące trendy. Jak tłumaczy młody twórca, ma dość nieszczerych produkcji, w których poruszane są pewne tematy tylko i wyłącznie dlatego, że są głośne i popularne w danym momencie.

Leśniewski wprost wskazuje, że nie zależy mu na tym, aby tworzyć filmy, które miałyby być kolejnym komentarzem do społeczno-politycznej rzeczywistości w Polsce. Zwłaszcza, że wiele z krytykowanych przez Leśniewskiego „publicystycznych” filmów bierze się z fałszywych pobudek i ukazuje zupełne niezrozumienie tematu. Co innego jest celem młodego reżysera. Można założyć, że Leśniewski nie będzie próbował wybić się na tematach kontrowersyjnych w danej chwili, a wybierze zagadnienia bardziej ponadczasowe.

Igor Leśniewski – głos pokolenia?

Ile Ajgor Ignacy ma lat? Dwudziestopięciolatkowi, tak jak i wielu innym młodym artystom, którzy zwracają uwagę swoją twórczością, często próbuje się nadać łatkę „głosu pokolenia”. W przypadku Leśniewskiego nie jest to jednak takie proste – urodzony w 1997 roku nie do końca pasuje ani do milenialsów, ani do generacji Z.

Wiele go odróżnia od pokolenia Z – chociażby stosunek do social mediów. Jednocześnie jednak zauważa, że młode pokolenie, do którego przecież także się zalicza, jest bardziej samoświadome i zdolne do wyciągania wniosków z własnych doświadczeń i emocji.

Igor Leśniewski, chociaż zmagał się z uzależnieniami, stronił od poruszania tego tematu w swojej twórczości. Wkrótce jednak odkrył, że wyłącznie wtedy, gdy konfrontuje się z głęboko skrywanymi lękami jest w stanie sięgnąć prawdy. Jeśli więc ma być postrzegany jako głos pokolenia, z pewnością postawi na szczerość i autentyczność.

Social media i prywatność – zaskakujące podejście Leśniewskiego

W odróżnieniu od młodszych o kilka lat od niego, Leśniewski nie urodził się w erze wszechobecnych social mediów. To też sprawia, że – jak sam przyznaje – ma pewne trudności z dzieleniem się swoją prywatnością w nieskrępowany i maksymalnie otwarty sposób. Od kiedy wybuchła pandemia, zaczął skutecznie obniżać czas, który spędza przed ekranem smartfona czy komputera – ogromny szok wywołał, gdy podzielił się na swoim Instagramie statystykami. Okazuje się, że reżyser poświęca na korzystanie z telefonu zaledwie półtorej godziny dziennie – dla jego widzów było to bardzo niewiele.

Jak to jednak możliwe, aby youtuber miał opory przed dzieleniem się swoją prywatnością w Internecie? Leśniewski tłumaczy, że wyłącznie tworzył scenariusze, wymyślał postaci i odgrywał rolę. Nie pokazywał swojego prawdziwego ja, a jedynie przemyślany i zaplanowany koncept. Nie dzielił się także szczegółami z życia swoich bliskich i starał się zadbać o ich bezpieczeństwo.

Igor Leśniewski – YouTube przestał być wystarczający?

Po pewnym czasie nawet wymyślanie kolejnych scenariuszy na YouTube przestało być satysfakcjonuje. Regularne nagrywanie wiąże się z potrzebą nieustannego zaskakiwania odbiorców – tylko wówczas się nie znudzą i nie porzucą kanału, który oglądają. Igor Leśniewski zdaje sobie z tego sprawę – według niego YouTube to spore wyzwanie, którego on jednak nie chce już dłużej podejmować.

Dlaczego? W branży kręcenie filmików na YouTube – nawet jeśli wymaga ogromnej pracy, zaangażowania i umiejętności – nie jest traktowane poważne. Igor Leśniewskie nieustannie zmaga się z łatką „youtubera”, a jego twórczość bywa odbierana w lekceważący sposób.

Dlatego też swoje portfolio buduje na zupełnie innych treściach, bardziej profesjonalnych i wyszukanych. Kanał na YouTube traktuje jako amatorskie próby, na które też, co oczywiste, nie miał zbyt dużego budżetu. Co innego jednak w przypadku teledysków, których reżyserią od niedawna się zajmuje – klip do wspomnianej „Papugi” jest tego dowodem.

Igor Leśniewski bez ogródek o innych youtuberach

Konieczność zakończenia działalności na YouTube wiąże się nie tylko z chęcią stworzenia bardziej profesjonalnego portfolio. Igor Leśniewski, co może zaskakiwać, nie ma zbyt dobrego zdania o innych youtuberach. Dlaczego?

Podczas współpracy z influencerami i vlogerami doświadczył sporo arogancji, braku zaangażowania i próżności. Wymądrzający się i leniwi youtuberzy nie zrobili na twórcy dobrego wrażenia, ale też stanowili przyczynek do gorzkiej refleksji – Igor Leśniewski przyznaje, że sam kiedyś taki był.

Jak tłumaczy w jednym z wywiadów, wybujałe ego i przekonanie o własnej świetności towarzyszyło mu na co dzień. Szybkie osiągnięcie sukcesu sprawiło, że młody chłopak stracił dystans i stał się przekonany o swojej nieomylności. Dzisiaj docenia osoby, które pomimo niespowalniającej kariery potrafią okazać współpracownikom życzliwość i szacunek.

Estetyka, styl i inspiracje – Igor Leśniewski

Nie ma wątpliwości – w pracy reżysera istotny jest zmysł estetyki, wyczucie stylu. Aby je wyrobić, Leśniewski nie sięga tylko do rzeczy uznanych za dobre. Niegustowne czy kiczowate treści także są dla niego istotne – chociażby, aby dowiedzieć, z czego inspiracji czerpać nie chce.

Otwartość – także na negatywne doświadczenia – sprawia, że estetyka Leśniewskiego ma szansę kształtować się w nieograniczony sposób. Co więcej, na jego poczucie estetyki wpływ miało to, że matka Igora Leśniewskiego była malarką – sztuka, towarzysząca młodemu twórcy na co dzień nie pozostała bez znaczenia dla stylu, jakim twórca dziś się posługuje.

Igor Ignacy Leśniewski – co dalej?

Oprócz teledysków, Igor Leśniewski planuje pracę nad reklamami. Chociaż często jest niedoceniona, może stanowić wyzwanie. Krótka w swojej formie wymaga, aby wszystko było dokładnie przemyślane i dopracowane.

Swoim warsztatem popisał się także podczas tworzenia krótkometrażowego filmu „Clickbait”, który powstał w związku z projektem #KINOwSIECI. Jak sam Leśniewski tłumaczy: „Clickbait” to historia przedstawiająca życie bezimiennego bohatera, który nie ma sił by żyć i odwagi by umrzeć”. Film dostępny jest w serwisie YouTube – podobnie jak Maciek Dąbrowski czy Natalia Szymaniec i Karolina Pielesiak, Leśniewski poprzez swój short film chciał zwrócić uwagę na to, że dobre kino można znaleźć nawet w serwisach, które głównie zawierają lekką, niewymagającą rozrywkę.

Możemy więc spodziewać się, że Igor Leśniewski jeszcze nie raz nas zaskoczy – nie tylko teledyskami, ale i reklamami, czy też może i pełnometrażowymi filmami, które przecież stanowią jego główny cel.