O hejcie w internecie mówi się sporo i to od lat. Osoby zamieszczające negatywne komentarze, grafiki, czy filmiki czują się anonimowe, mylnie uważając, że nie zostaną pociągnięte do odpowiedzialności za swoje czyny. Hejtujemy wygląd, poglądy i zachowania innych osób, często nie zdając sobie sprawy, jak to wpływa na innych, zwłaszcza na nastolatków. Okazuje się, że co trzeci spotyka się z hejtem w internecie, zwłaszcza na popularnych portalach społecznościowych, blogach, forach, czy serwisach informacyjnych. Ponad połowa nastolatków w wieku 15-16 lat była w ostatnim roku ofiarą krzywdzących wypowiedzi i komentarzy (EU Kids Online 2018). Jak na to reagują? Prawie 57% młodych ludzi ignoruje to, a prawie 62% po prostu zamyka okno przeglądarki lub aplikację.

Hejt w internecie: jak to wpływa na nastolatków?

Fundacja Orange, która właśnie zainaugurowała akcję #jestnaswiecej, przeprowadziła sondę wśród młodych internautów. Badani mieli odpowiedzieć na pytanie "Czy popierasz hejt w sieci?". Aż 91% jest przeciwna temu zjawisku. To dobry znak, bo choć oznaki hejtu możemy zauważyć codziennie to internetowe trolle są w mniejszości. "Do wysyłania przynajmniej jednej poniżającej treści przyznało się 5,9% badanej młodzieży w wieku 11-17 lat, a ci, którzy celowo szukali nienawistnych komentarzy, to tylko 8,7%. Działania ich są powodowane chęcią wyrażenia opinii, zdenerwowaniem, w reakcji na obrażanie innych (Global Dignity, 2016)" - możemy przeczytać w informacji prasowej. 

A co, gdy młodzież pada ofiarą hejtu? Jak sobie z tym radzi? Niestety, w tym przypadku wyniki badań są niepokojące - nastolatkowie nie wiedzą co robić i często nie otrzymują potrzebnego wsparcia. "38% młodych ludzi, którzy doświadczyli czegoś nieprzyjemnego w sieci, nie wskazało żadnej osoby, z którą rozmawialiby o tej trudnej sytuacji". Dlatego tak ważna jest edukacja w szkołach, ale i wśród rodziców, żeby wiedzieli, kiedy i jak zareagować.

W ramach nowej kampanii Fundacji Orange na dedykowanej stronie można znaleźć wszelkie informacje na temat hejtu i sposobów radzenia sobie z nim, przygotowane razem z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Co więcej, fundacja uczestniczy także w pracach krągłego Stołu Rzecznika Praw Obywatelskich walczącymi z patotreściami w internecie.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez FundacjaOrange (@fundacjaorange) Gru 25, 2018 o 5:40 PST