Heath Ledger zmarł w wieku 29 lat z powodu przedawkowania tabletek nasennych. Tuż przed tragiczną śmiercią, którą uznaje się za nieszczęśliwy wypadek zagrał głośną główną rolę w filmie „Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła” – po śmierci aktora zastąpili go Johny Depp, Jude Law i Colin Farrell. Aktorzy przekazali swoje honoraria córce Heatha, Mathildzie Ledger. W ten sposób oddali hołd zmarłemu koledze po fachu.

Nie ma wątpliwości, że Heath Ledger zapisał się w historii kina i zostanie zapamiętany jako jeden z najbardziej cenionych australijskich aktorów. 

Gra świetnie, o czym świadczą jego najlepsze role – zebraliśmy TOP6 filmów z Heathem Ledgerem, które pomogą ci ocenić, czy zachwyt krytyków był uzasadniony.

1. „Mroczny rycerz”, reż. Christopher Nolan

Ostatnia rola Heatha Ledgera – zaledwie kilka miesięcy przed śmiercią skończył nagrywać „Mrocznego rycerza”, w którym wcielił się w rolę Jokera. Dla wielu to najlepsza rola Heatha Ledgera, a zarazem idealna kreacje znanego z serii o Batmanie czarnego charakteru. Jokera już na zawsze wielu będzie sobie wyobrażało właśnie jako Heatha Ledgera. Heath – już po swojej tragicznej śmierci – otrzymał nagrodę Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w „Mrocznym rycerzu”. Joker przyniósł mu także Złotego Globa, nagrodę BAFTA i szereg różnych wyróżnień. 

kadr z filmu

Jak Heath Ledger przygotował się do roli Jokera? Aktor mieszkał samotnie w motelu na długo zanim rozpoczął pracę na planie. Prowadził nawet „Dziennik Jokera”, próbując jak najbardziej zrozumieć graną postać. To wszystko się opłaciło - jego grę aktorską doceniają zarówno krytycy, jak i fani serii o Batmanie. Dlatego, nawet jeśli na co dzień nie oglądasz filmów z superbohaterami, „Mroczny rycerz” może przypaść ci do gustu. To momentami genialny film o dość uniwersalnej historii dotyczącej walki dobra ze złem.
PS Przed seansem polecamy obejrzeć także „Batman: Początek”, który wprowadzi się we wszystko to, co dzieje się w Gothnam City.

2. „Tajemnica Brokeback Mountain”, reż. Ang Lee

„Tajemnica Brokeback Mountain” zaliczana jest do najbardziej wzruszających i przejmujących historii, która mówi o prawdziwym i głębokim uczuciu. Jeśli jesteś romantyczką, nie możesz sobie odpuścić seansu. Heath Ledger wciela się tu w rolę kowboja, którego zaczyna łączyć gorące uczucie z przyjacielem. Mężczyźni bronią się przed emocjami – próbują zapomnieć o romansie u stóp Brokeback Mountain. Obaj żenią się, zakładają rodziny i za wszelką cenę chcą wyprzeć się tego, kim naprawdę są. Nie jest to niestety takie proste – nie są w stanie zrezygnować z miłości, która jednak w homofobicznym społeczeństwie nigdy w pełni nie rozkwitnie.

kadr z filmu

W „Tajemnicy Brokeback Mountain” zobaczymy także Jake’a Gyllenhaala czy Anne Hathaway. Filmy z Heathem Ledgerem przyciągają zainteresowanie nie tylko ze względu na dobrze skonstruowaną fabułę, ale i świetną obsadę.

3. „Candy”, reż. Neil Armfield

Film z Heatem Ledgerem „Candy” opowiada o uzależnieniu od narkotyków. Dan, bohater, w którego wciela się Ledger, oraz jego dziewczyna Candy (w tej roli Abbie Cornish) pałają do siebie ogromnym uczuciem. Konkurować z nim może jedynie miłość do heroiny. „Candy” składa się z trzech części: zakochani spędzają razem czas w niebie, ziemi i piekle. Z każdą kolejną chwilą ich historia coraz bardziej się komplikuje. Okazuje się bowiem, że miłość nie wystarczy, aby osiągnąć szczęście i spełnienie, a ich życie permanentnie staje się piekłem.

kadr z filmu

Jak w roli zakochanego narkomana wypadł Heath Ledger? Filmy z jego udziałem zwykle zbierają pozytywne opinie, i tak było tym razem. Krytycy zwrócili jednak uwagę, że – jak na mężczyznę uzależnionego od narkotyków – Heath Ledger wygląda… za dobrze. Według nich to sprawia, że filmowi brakuje autentyczności. Jeśli lubisz melodramatyczne historie o miłości, zwróć uwagę na „Ostatnią miłość na ziemi” – w głównej roli wystąpiła zniewalająca Eva Green. Filmy, w których gra, zwykle są godne polecenia!

4. „Casanova”, reż. Lasse Hallstrom

Nie ma wątpliwości – Heath Ledger był przystojnym aktorem. Bardzo przystojnym aktorem. Dlatego też zupełnie nie dziwi fakt, że wyjątkowo przekonująco wypadł w roli Casanovy, czyli najpopularniejszego uwodziciela wszechczasów. „Casanova” to film, który opowiada o korzystającym z życia bawidamku. Podrywanie kolejnych kobiet jest sensem jego życia – zwłaszcza, że wszystkie chętnie reagują na jego flirt. Do czasu, gdy wpada mu w oko Francesca Bruni, dobra passa podrywacza kończy się. Kobieta jest niezależna, postępowa i nieprzystępna. Czy oprze się urokowi przystojnego Casanovy?

kadr z filmu

Warto jednak nadmienić, że film, pomimo tytułu „Casanova”, nie opowiada o całym życiu podrywacza, a skupia się wyłącznie na historii jednej miłości. Rozczarowało to Heatha Ledgera, który, gdy tylko dowiedział się, że dostanie te rolę, zrobił porządny research i poznał jak najwięcej szczegółów z życia Casanovy. „Gdy dostałem scenariusz, zrozumiałem, że wszystkie te informacje są bezużyteczne” – przyznawał w jednym z wywiadów.

5. „I’m Not There. Gdzie indziej jestem”, reż. Todd Haynes

Fanki Boba Dylana z pewnością muszą zobaczyć ten film. Opowiada on o życiu muzyka, o jego marzeniach, aspiracjach, niepewnościach… Nie jest to jednak zwykła, konwencjonalna biografia. W roli muzyka wystąpiło aż sześciu różnych aktorów – w tym m.in. Heath Ledger, Christian Bale czy… Cate Blanchett. Filmy biograficzne rzadko kiedy przyjmują tak oryginalną konwencję. „I’m Not There. Gdzie indziej jestem” zdecydowanie się wyróżnia. Każdy z aktorów opowiada odmienną historię i uwypukla inny aspekt osobowości Boba Dylana, dzięki czemu portret muzyka staje się wyjątkowo złożony.

kadr z filmu

To ostatni film Heatha Ledgera, który ukazał się za życia aktora. „To jeden z najbardziej wrażliwych, utalentowanych aktorów, którzy współcześnie grają” – tak wybór Ledgera do roli Boba Dylana argumentuje reżyser w jednym z wywiadów. Nie pozostaje nic innego, jak się z nim zgodzić!

6. „Zakochana złośnica”, reż. Gil Junger

W zestawieniu najlepszych filmów z Heathem Ledgerem nie mogło zabraknąć hitu dla nastolatek, czyli „Zakochanej złośnicy”. To jeden z pierwszych filmów, w którym zagrał Ledger – i od razu stał się ulubieńcem publiczności. Kogo zagrał Heath Ledger? Tajemniczego typa spod ciemnej gwiazdy, który sprawia kłopoty i budzi postrach, ale przy okazji rozkochuje w sobie rówieśniczki. Szczególnie jedną z nich, graną doskonale przez Julię Stiles. Umówmy się, fizjonomia Ledgera idealnie pasowała do postaci młodego buntownika. 

Getty Images

„10 Things I Hate about You” , bo tak brzmi oryginalny tytuł, to świetny wybór na lekki film do obejrzenia podczas zimowego wieczoru – idealnie sprawdzi się do wspólnego oglądania z przyjaciółkami. Gwarantujemy, rozbudzi w was tęsknotę za nastoletnimi czasami.