Złe wiadomości dla fanów rozrywki w odcinkach. Podczas gdy jedne serwisy streamingowe dostrzegają wartość lokalnych treści, inne tną koszty i tym samym uszczuplają ofertę. W wyniku budżetowych cięć w Warner Bros. Discovery najbardziej ucierpią wielbiciele produkcji oryginalnych ze Skandynawii, Europy Środkowej, Holandii i Turcji. Oznacza to, że na należącej do amerykańskiej spółki platformie HBO Max nie będą pojawiać się również nowe seriale od polskich twórców. Co ciekawe, decyzje zarządu dotyczą nie tylko projektów w początkowej fazie realizacji, ale także materiałów gotowych do emisji. 

Lily-Rose Depp i The Weeknd w zwiastunie serialu HBO. „The Idol” ma być „najbardziej plugawą historią miłosną w całym Hollywood”. Za kamerą twórca „Euforii” >>

Nowa strategia medialnego giganta może dziwić, tym bardziej że jedne z najlepiej przyjętych tytułów z biblioteki HBO, to szwedzka komedia „Pożądanie” czy duński dramat „Kamikaze”. Z kolei nad Wisłą powstała ceniona „Wataha” i głośne „Ślepnąc od świateł”. W 2022 roku premierę zaliczyła kryminalna „Odwilż”, a listę tegorocznych nowości zamykać miała „Warszawianka”. Jednak z informacji opublikowanych przez Presserwis wynika, że dzieło Jacka Borcucha i Jakuba Żulczyka nie ujrzy w grudniu światła dziennego. Właściciele HBO Max postanowili odsprzedać dwunastoodcinkowy serial innej platformie. 

HBO Max rezygnuje z serialu z Borysem Szycem. „Warszawianka” miała być hitem platformy

Z czego wynika decyzja Warner Bros. Discovery? Firma wdraża obecnie złożony plan oszczędnościowy. Nowy szef obiecał inwestorom obcięcie kosztów o ponad 3,5 miliarda dolarów. W związku z tym trwają przygotowania do połączenia HBO Max i discovery+ w jedną platformę streamingową. Wiąże się to z anulacją wielu filmów i seriali, a także odsprzedażą licencji na tytuły dostępne aktualnie dla subskrybentów. W momencie ogłoszenia zmian zdjęcia do „Warszawianki” już trwały, a decydenci pozwolili na kontynuowanie prac. Mimo to serial nie doczeka się premiery na HBO Max. Dziennikarze Presserwis dowiedzieli się, że prawa do serialu zostaną nabyte przez konkurencję, najprawdopodobniej Netfliksa lub Amazon Prime. Nowa data premiery nie jest jeszcze znana.

Obsada „To właśnie miłość” 20 lat po premierze. Gwiazdy spotkały się przed kamerą, aby ujawnić zakulisowe sekrety i wspominać kultowe sceny >>

„Warszawianka” – o czym jest serial?

„Warszawianka” zapowiadana jest jako tragikomedia o czterdziestoletnim playboyu. Bohater jest „ulubieńcem wszystkich i miejską legendą, która walczy nieustająco z rzeczywistością, próbując uchwycić sens własnego istnienia we współczesnym świecie”. W główną rolę wcielił się Borys Szyc, a na ekranie partnerują mu między innymi Krystyna Janda, Jerzy Skolimowski, Zofia Wichłacz, Ilona Ostrowska, Jan Peszek i Piotr Polak.

Reżyserem serialu został Jacek Borcuch („Wszystko, co kocham”, „Słodki koniec dnia”). Dialogi są dziełem Jakuba Żulczyka. Wcześniej pisarz dwukrotnie sprawdził się w roli scenarzysty. W 2018 współtworzył scenariusz „Ślepnąc od świateł” – serialu opartego na jego bestsellerowej powieści. Jest także jednym z pomysłodawców produkcji „Belfer”.