H&M vs adidas. 24-letni spór o paski 

Trwający 24 lata proces sądowy został wniesiony przez markę adidas w Holandii w 1997 roku. Niemiecki koncern pozwał H&M za bezprawne wykorzystanie ich znaku towarowego, a słynnych pasków. Sprawa dotyczyła kolekcji "Work Out" od szwedzkiego giganta odzieżowego. Nowe artykuły sportowe ozdobione były dwoma równolegle ułożonymi paskami na rękawach koszulek i bokach spodni. Do złudzenia przypominało to kultowe trzy paski adidasa, więc niemiecka marka postanowiła zgłosić sprawę do sądu. Jej zdaniem design nowej kolekcji H&M mógł stanowić źródło nieporozumień odnośnie pochodzenia produktów. W sprawę zostały zamieszane nie tylko sądy holenderskie, ale również sąd Unii Europejskiej oraz Trybunał Sprawiedliwości. Sędziowie przez wiele lat zastanawiali się, gdzie leży granica między użyciem prostego elementu dekoracyjnego, a naruszeniem prawa. 

Nie tylko H&M pozwany o wykorzystywanie pasków. Kto jeszcze?

Okazuje się, że H&M nie jest jedyną marką pozwaną w sprawie użycia pasków na ubraniach. O kradzież znaku towarowego posądzone zostały także Fashion Nova oraz projektant Thom Browne, z którymi adidas jest obecnie w trakcie sporu. Marca Moda, C&A oraz Vendex również usłyszały zarzuty naruszenia rejestracji znaku towarowego. Oskarżone brandy twierdzą, że paski są powszechnym elementem i zostały wykorzystane w celach dekoracyjnych tak, jak robi to wiele innych koncernów odzieżowych.

Koniec wojny o paski. Kto wygrał spór? H&M czy adidas?

Po 24-latach procesu sądowego, spór nareszcie dobiegł końca. Sąd Apelacyjny w Holandii uznał, że nie doszło do naruszenia prawa i kradzieży znaku towarowego przez H&M. Ostatecznie adidas przegrał walkę i został obciążony kosztami postępowania w wysokości 80 tys. euro. Marka wydała oświadczenie, w którym napisała, że trzy paski nadal będą promowane tak, aby podkreślać odrębność marki.