"Twoje niepotrzebne ubrania nigdy nie zostaną już uznane za odpady. Od teraz są cennymi zasobami. Poznaj Looop: pierwszy na świecie sklepowy system recyklingu, który zmienia starą odzież w nową. To recykling, jakiego jeszcze nie znasz, a zmiana dokonuje się właśnie tu, właśnie teraz" taka wiadomość od marki H&M wylądowała niedawno w naszych skrzynkach mailowych. Wspomniany Looop działa w bardzo prosty sposób: wkłada się do niego niepotrzebne ubrania, które automatycznie są czyszczone, mielone i przetwarzane na włókna. Po około pięciu godzinach recyklingowy sprzęt dostarcza nam nowy dzianinowy elementy odzieży.

Ta wegańska alternatywa dla skóry zwierzęcej wkrótce trafi do sprzedaży. Materiał powstaje z grzybów i można z niego uszyć kurtki, buty i torebki>>

Innowacyjną technologię opracował zespół HKRITA (The Hong Kong Research Institute of Textiles and Apparel) we współpracy z organizacją non-profit H&M Foundation. "Instytut HKRITA chce powszechnie wdrażać licencję na tę technologię, aby cała branża mody mogła stać się bardziej cyrkularna. To bardzo ważne. Moda będzie gotowa na przyszłość tylko wtedy, gdy odciążymy naszą planetę – a jednym ze sposobów na to jest używanie rzeczy, które zostały już wyprodukowane" deklaruje H&M, który zwraca uwagę, że dzięki temu rozwiązaniu będzie można między innymi zmniejszyć ślad środowiskowy. Mówi też o konieczności postrzegania ubrań jako zasobów bez względu na to, w jakim są stanie i zaprzestaniu wyrzucania ich na śmietnik. 

Marka w swoim programie zbiórki zgromadziła w zeszłym roku 29 005 ton tekstyliów (o ponad 40% więcej niż w 2018 r.). Z części nadwyżek udało się sfinansować technologię, na której bazuje Looop. 

Levi's otworzył własny second hand. Można w nim kupić vintage kurtki i dżinsy popularnej marki>>

Z Looop może skorzystać każdy, ale póki co znajduje się on tylko w jednym ze sklepów H&M w Sztokholmie. Maszyna nie używa wody i barwników, korzysta jedynie z nowych włókien pochodzących ze zrównoważonych źródeł, dzięki czemu otrzymany materiał jest bardziej wytrzymały. Zanim jednak zobaczymy efekt końcowy, niepotrzebny element odzieży przechodzi osiem etapów, które pozwalają mu zyskać nowe życie: czyszczenie, mielenie, filtrowanie, zgrzeblenie, rozciąganie, przędzenie, skręcanie i tkanie.

Luksusowy dom mody Gucci otwiera... własny second hand. To kolejna znana marka, która zdecydowała się na taki ruch>>

H&M ma w planach rozszerzyć tego typu działania i zainstalować jeszcze kilka takich systemów recyklingu jak Looop w innych miejscach.