Amazonia to region w Ameryce Południowej, położony na terytorium Boliwii, Brazylii, Ekwadoru, Gujany Francuskiej, Peru, Kolumbii, Surinamu i Wenezueli. Zajmuje 7 milionów kilometrów kwadratowych, z czego ok. 5,5 miliona to amazoński las deszczowy. Zielone płuca świata, bo tak nie bez powodu zwykło się mówić o obszarze usytuowanym w dorzeczu Amazonki, to jednak nie tylko las tropikalny. Wg danych ujawnionych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, aż 80% terenów wycięto lub wypalono i przerobiono na pastwiska , gdzie hoduje się między 150 a 200 mln sztuk bydła.

Primark w Polsce: ujawniono datę otwarcia pierwszego sklepu w Warszawie >>

To, co dla brazylijskiej gospodarki jest prawdziwą żyłą złota, dla reszty świata oznacza widmo zbliżającej się katastrofy ekologicznej. W piątek (6.09) głos zabrał w tej sprawie zarząd szwedzkiego przedsiębiorstwa odzieżowego H & M Hennes & Mauritz AB. W oficjalnym oświadczeniu marki czytamy:

„Z powodu poważnych pożarów w brazylijskiej części lasów deszczowych Amazonki oraz powiązań z produkcją bydła, postanowiliśmy wprowadzić tymczasowy zakaz sprowadzania skóry z Brazylii… Zakaz będzie obowiązywał, dopóki nie zostaną wprowadzone wiarygodne systemy kontroli w celu weryfikacji czy skóra nie przyczynia się do szkód dla środowiska Amazonii”. 

Chociaż zdecydowana większość skór, które trafiają do szwalni H&M'u pochodzi z Europy, w obliczu niezwykle poważnych zagrożeń wynikających z aktualnej sytuacji w Brazylii, każdy, nawet najmniejszy gest będący impulsem do drastycznego ograniczenia hodowli bydła w Amazonii, ma ogromne znaczenie. Czekamy na więcej takich inicjatyw!