Gry rodzinne

Gry rodzinne: Ciepło zimno
Ta urocza zabawa spodoba się szczególnie najmłodszym. Wybieramy wspólnie niewielki przedmiot. Jeden z uczestników opuszcza pomieszczenie. Pozostali wybierają razem miejsce, w którym chowają przedmiot. Powraca uczestnik nieobecny przy chowaniu i rozpoczyna poszukiwania. Pozostali podpowiadają mu „ciepło”, jeśli zbliża się do schowanego przedmiotu lub "zimno" gdy się od niego oddala. Wygrywa ten, kto najszybciej znajduje fanty.

Gry rodzinne: Kalambury
Naprawdę pyszna zabawa. Drużyny odgadują w niej hasła (wymyślone wcześniej przez przeciwnika) prezentowane przez swojego członka w formie pantomimy (bez słów) lub rysunku. Podczas pokazywania i rysowania zabronione jest wydawanie dźwięków. Możliwy jest też wariant uproszony kiedy to prezentujący sam wymyśla hasło i po prostu je prezentuje. 

Gry rodzinne: Planszówki
Gry planszowe to wiele emocji i dobrej zabawy. Jakie gry wybrać? Najmłodsi gracze z pewnością docenią poczciwego Chińczyka, trochę starszych, ze smykałką do interesów, zainteresuje Monopoly (jest bardzo dużo wariantów, od klasycznej po Friends). Polecamy też rozwijającą wyobraźnię Dixit. Refleksu i spostrzegawczości wymaga za to Dobble. Ma aż pięć wariantów rozgrywek i do tego różne wersje (dla maluchów, dla dorosłych). Edukacyjne zalety ma za to Scrabble. Tu wymyśla się słowa z dostępnych literek i układa je na planszy w sposób przypominający krzyżówkę. Wielu rodziców poleca też Story Cubes - kostki, z pomocą których uczestnicy gry tworzą ciekawe historie. Szachy i warcaby to również świetna opcja.

Gry rodzinne: Okręty (Statki)
Do tej strategicznej gry potrzebne są dwie osoby, dwie kartki papieru w kratkę i dwa długopisy. Każdy z graczy rysuje po dwie plansze o wielkości, zazwyczaj, 10x10 kratek. Kolumny oznacza literami od A do J, rzędy liczbami od 1 do 10.  Na pierwszej z plansz rysuje się swoje okręty najczęściej 4 jednomasztowce, 3 dwumasztowce, dwa trzymasztowce i jeden czteromasztowiec (jednomasztowiec to jedna ratka, dwumasztowiec -dwie, trzymasztowiec-3, czteromasztowiec to 4 kratki). Okręty nie mogą stykać się ze sobą. Na drugiej z plansz zaznacza się oddane przez siebie strzały (trafione statki i pudła). Gracze oddają strzały naprzemiennie poprzez podawanie współrzędnych. Zwycięzca pierwszy "zatapia" wszystkie statki przeciwnika. 

Gry rodzinne: Kartofel
Do tej zabawy wystarczy kartka i długopis. Na kartce rozmieszczamy kilkadziesiąt numerów od 1 do 50 w przypadkowej kolejności, tak aby sąsiadujące ze sobą liczby nie były obok siebie. Pierwszy zawodnik rysuje kółko wokół jedynki i linią łączy je z dwójką (również zakreśla kółko). Następny zawodnik łączy 2 z 3, tak aby nie przecinać narysowanej wcześniej linii i tak dalej. W efekcie powstaje labirynt linii. Za każde zetknięcie, przecięcie zawodnik otrzymuje karny punkt. 

Gry rodzinne: Zgadnij, kim jesteś
Na karteczkach samoprzylepnych piszemy nazwy zawodów lub postacie z ulubionych bajek. Karteczki naklejamy na czole uczestników tak, by nie widzieli oni napisu. Napis musi być widoczny dla pozostałych uczestników. Osoba zaczynająca rozgrywkę zadaje pytania potrzebne do odgadnięcia swojego hasła np "Czy jestem brunetem?", "Czy mam kły i pazury?". Pozostali uczestnicy mogą na nie odpowiadać wyłącznie "tak" lub "nie". Wygra ten, kto najszybciej odgadnie kim jest. 

Grzy rodzinne: Rodzinny teatrzyk
Spodoba się wszystkim miłośnikom sztuki. Scenę można zrobić z dwóch zestawionych krzeseł, a kurtynę z domowego koca. Aktorami mogą być ulubione zabawki albo po prostu sami uczestnicy (tu przyda się też kreatywna charakteryzacja). Jakie sztuki wystawiać z dziećmi? Polecamy klasykę czyli Czerwonego Kapturka i Trzy Świnki, ewentualnie widowiska wymyślone przez uczestników. 

Gry rodzinne: Domowe kręgle
Do ich wykonania będzie potrzebny zestaw papierowych kubeczków i niewielka piłka (na przykład tenisowa). Ustawione kubeczki uczestnicy zabawy po kolei zbijają piłką. Punkty spisujecie się w tabelce. Za "strike" (zbicie wszystkich kubeczków) przysługują dodatkowe punkty i możliwość kolejnego rzutu. 

Gry rodzinne: Karcianki
Zasady najprostszych karcianych gier zrozumie już pięciolatek. Można wspólnie zagrać w "kuku" - tu zbiera się karty do pary albo w wojnę. Uczniowie podstawówki opanują już za to rozgrywkę w makao. Zawsze z kart można zrobić memo - łącząc figury w pary.