Grumpy Cat, która właściwie nazywała się Tardar Sauce, popularność zyskała po tym, jak brat jej właścicielki, Tabathy Bundesen, opublikował zdjęcie jej pyszczka na Reddicie w 2012 roku. Początkowo kotka była jedynie bohaterką internetowych memów, ale szybko zrobiła zawrotną karierę na całym świecie - "podpisując" lukratywne kontrakty reklamowe, występując w telewizji i stając się bohaterką artykułów. Kiedy zwierzę stało się prawdziwym fenomenem, Bundesen rzuciła pracę w restauracji, żeby na pełen etat zajmować się biznesami Grumpy Cat (później jej menadżerem był też Ben Lashes, który opiekuje się również innymi kocimi gwiazdami, takimi jak Nyan Cat i Lil Bub). 

Koty w modzie>>

Kotkę ze skwaszonym wyrazem twarzy śledziło na Instagramie ponad 2,4 mln obserwujących, a do jej fanów można zaliczyć m.in. Jennifer Lopez i Georgię May Jagger. Na przestrzeni kilku lat znalazła się na okładkach kilku magazynów, np. "The Wall Street Journal" i "New York Magazine", wystąpiła w Good Morning America i  na VH1, dorobiła się własnej kawy Grumppuccino, książki, gry, perfum i komedii "Grumpy Cat: Niewesołych świąt", w której zagrała główną rolę, ale przede wszystkim była idealnym komentarzem do codzienności wielu z nas, a jej mina wyrażała dużo więcej niż jakiekolwiek emoji. Można kupić pamiątki, ubrania oraz zabawki z jej wizerunkiem. Grumpy Cat raz w tygodniu pojawiała się na sesjach zdjęciowych do reklam i magazynów, a jej nazwa i wizerunek zostały opatentowane. Memy z jej udziałem chętnie były wykorzystywane przez marki i media, a nasz ulubiony to zdecydowanie ten stworzony przez AnOther Magazine, w którym kotka "bierze udział w kampanii Prady". 

Nie żyje słynny kot, Grumpy Cat

Niestety, kotka zmarła kilka dni temu, o czym poinformowała na Instagramie dziś jej właścicielka. Przyczyną śmierci Grumpy Cat były komplikacje związane z infekcją dróg moczowych. Problemy ze zdrowiem, ale też charakterystyczny wygląd, dzięki któremu kotka stała się sławna, to efekt wady genetycznej - karłowatości z powodu osteochondrodysplazji. "Pomimo opieki najlepszych specjalistów, a także wsparcia od kochającej rodziny, Grumpy spotkały komplikacje w związku z infekcją dróg moczowych. To okazało się dla niej zbyt ciężkie do przejścia. Odeszła w spokoju nad ranem we wtorek 14 maja, w ramionach jej mamy, Tabathy. Poza byciem naszym dzieckiem i kochanym członkiem naszej rodziny, Grumpy Cat pomagała milionom ludzi z całego świata uśmiechać się – nawet, jeśli było im ciężko. Jej duch będzie wiecznie żywy dzięki jej fanom" czytamy we wzruszającym poście. 

Rośliny trujące dla kotów>>

Grumpy Cat, kocia gwiazda internetu, żyła 7 lat.