Co to jest gradacja pilnika?

Gradacja pilnika to nic innego, jak jego ziarnistość. Ilość ziarenek na 1cm2 powierzchni pilnika jest bardzo istotna. Im mniejsza ziarnistość, tym ostrzejszy pilnik. Do paznokci naturalnych dobierzemy delikatniejszy, drobnoziarnisty pilniczek (jeszcze drobniejszy sprawdzi się w przypadku polerowania płytki paznokcia), z kolei przy paznokciach hybrydowych/akrylowych, dużo lepszym rozwiązaniem będzie gruboziarnisty pilnik o mniejszej gradacji. Numery umieszczone na opakowaniach pilników informują nas więc o poziomie ziarnistości danego produktu. Sugeruj się nimi, dobierając odpowiedni do twoich oczekiwań i potrzeb rodzaj pilnika. Zaczynaj stylizację paznokci od pilnika gruboziarnistego, schodząc do drobnoziarnistego - nigdy odwrotnie. 

Rodzaje pilników możesz też często poznać po kształcie i wybrać odpowiedni dla siebie - w zależności od swoich preferencji oraz efektu, na którym ci zależy.

 • Blok polerski najczęściej ma kształt kostki. 
 • Pilnik w kształcie łódki jest najbardziej uniwersalny - świetny dla osób o niewielkim doświadczeniu, które samodzielnie wykonują sobie manicure. 
 • Pilnik w kształcie banana pozwala na precyzyjne dostanie się do elementów przy skórce paznokcia, nie narażając nas przy tym na jej uszkodzenie.
 • Prosty pilnik pozwoli nadać paznokciom wymarzony kształt i skrócić je wedle życzenia.

Jakie są gradacje pilnika?

 • Jeśli szukasz bloku polerskiego, który wyrówna i zmatowi płytkę paznokci, wybierz pilnik o gradacji 600. 
 • Jeżeli zależy ci na wygładzeniu płytki paznokcia albo szukasz pilnika, który pomoże przy ostatecznym wygładzeniu masy żelowej lub akrylowej, wybierz drobnoziarnisty wariant o gradacji 240-500. 
 • Najbardziej klasyczna i najpopularniejsza wersja drogeryjnego pilnika, którą doskonale zna każda z nas, to ten o gradacji 100-180. Jest średnioziarnisty - z powodzeniem możesz go stosować zarówno w przypadku naturalnej płytki paznokcia, jak i akryli czy żeli.
 • Szukasz czegoś, co pomoże Ci zdjąć tipsy z paznokcia? Wybierz gruboziarnisty pilnik o gradacji 60-100. Bądź jednak ostrożna - za sprawą jego ostrości (i chwili twojej nieuwagi) możesz uszkodzić sobie płytkę paznokcia!
 • Co istotne - płytka paznokci u osób starszych i mężczyzn jest nieco twardsza, przez co w tych przypadkach możesz wybrać ostrzejszy pilniczek. 

Rodzaje pilników do paznokci

W każdej drogerii do wyboru masz pilniki papierowe, szklane, metalowe czy też, od niedawna, elektryczne (tzw. frezarki). Szczególnie polecane są pilniki drewniane i na gąbce. To, który pilnik będzie dla ciebie najlepszy, zależy oczywiście od twoich preferencji i oczekiwań. Przedstawiamy ci w pigułce informacje na temat konkretnych produktów - tak, abyś mogła wybrać idealny dla siebie.

1) Pilnik metalowy

Od pewnego czasu popularność pilniczka metalowego spada. Przez wiele lat był on jednak najpopularniejszym (i bardzo trwałym) narzędziem do pracy nad paznokciami. Dlaczego więc coraz częściej się z nim żegnamy? Okazuje się, że metalowy pilnik bywa inwazyjny, przyczyniając się do rozdwajania paznokcia, dokładniej - rozwarstwiając jego krawędzie. Ponadto na rynku pojawiły się nowe, znacznie ciekawsze rozwiązania. 

2) Pilnik szklany

Jednym z modniejszych ostatnimi czasy rozwiązań jest szklany pilniczek. Wprawdzie w porównaniu do metalowego pilniczka ma stosunkowo krótki termin ważności, trzeba uważać, aby się nie zbił, ale nie wpływa tak negatywnie na płytkę paznokcia. Jest delikatniejszy, a przy tym precyzyjny. Średnio jednak sprawdza się w przypadku próby skracania paznokcia oraz spiłowania akrylu czy żelu - ze względu na swoją delikatność.

3) Pilnik papierowy 

To najpopularniejsze dziś rozwiązanie - nie tylko ekonomiczne, ale również higieniczne. Sprawia że w wielu salonach kosmetycznych mamy pewność dotyczącą tego, że kosmetyczka korzysta z jednorazowego, bezpiecznego produktu (nie można go zdezynfekować). Kolejny plus to mnogość opcji pilników o różnym poziomie ziarnistości. Pilnik papierowy możemy więc stosować zarówno w przypadku paznokci naturalnych, jak i akryli czy żeli - dostosowując poziom jego gradacji do wykonywanej czynności.

4) Elektryczny pilnik do paznokci (frezarka)

Frezarki są profesjonalnymi urządzeniami, które od niedawna zyskują na popularności, nie tylko w salonach kosmetycznych. Znacznie ułatwiają proces zdobienia paznokci, skracając jego czas. Jeśli więc zależy ci na wygodzie, koniecznie wypróbuj elektrycznego pilnika, przy pomocy którego nie tylko nadasz paznokciom piękny kształt, ale również pozbędziesz się nieestetycznych skórek. 

Jak używać pilników o różnej gradacji?

Jak używać konkretnych rodzajów pilników i jak w ogóle prawidłowo ich używać? 
Przede wszystkim warto stosować się do kilku wskazówek, które znacznie ułatwią nam pracę:

 • Zanim rozpoczniesz proces piłowania paznokci, ułóż stabilnie dłoń, 
 • Nie piłuj mokrych paznokci - są wówczas zbyt miękkie i możesz mieć problem z nadaniem im kształtu. 
 • Na podstawie opisanych wcześniej wskazówek i sugestii, dobierz odpowiedni rodzaj pilnika (to bardzo ważne).
 • Technika piłowania jest szalenie istotna - złotą zasadą jest to, abyś piłowała brzegi paznokci w jednym kierunku - dzięki temu nie będą się one rozdwajać. 
 • W przypadku polerowania płytki paznokcia, bądź bardzo ostrożna i uważaj, aby jej nie uszkodzić.
 • Najładniejsze efekty i kształty paznokci uzyskamy wtedy, kiedy wykorzystamy kilka pilników - od najostrzejszych do tych najłagodniejszych. Sprawi to, że krawędzie naszych paznokci będą możliwie najbardziej wygładzone.
 • Po zakończeniu etapu piłowania koniecznie umyj ręce, aby pozbyć się z nich wszelkich pozostałości. Dopiero wtedy możesz przystąpić do kolejnego kroku stylizacji paznokci.
 • Pozbywając się hybrydy/żelu z paznokci przy pomocy pilniczka pamiętaj o tym, aby robić to delikatnie.