Bogate w cenne składniki odżywcze glinki, znane i wykorzystywane są od setek lat. Mają one wiele zastosowań zdrowotnych – wspomagają leczenie żylaków, bóli reumatycznych, migren, w przeszłości leczono nimi czerwonkę, a nawet gruźlicę. Oprócz właściwości leczniczych, doceniane są też jako kosmetyk, który pomaga zadbać o każdy rodzaj cery. Do najchętniej wybieranych należą glinki białe, czerwone i zielone, ale można też spotkać żółte, błękitne, różowe czy nawet czarne lub fioletowe. Każda z nich ma nieco inne właściwości, dlatego też zanim zaczniemy stosować glinki do twarzy, warto dowiedzieć się o nich trochę więcej, aby wybrać tę, która będzie najlepsza.

Czym są glinki do twarzy?

Popularne glinki kosmetyczne, to naturalny kosmetyk, którego składnikiem są skały osadowe, powstałe w procesie wietrzenia minerałów. Glinka na twarz może być pozyskana nie tylko w wyniku rozdrobnienia skał, ale też np. z gorących źródeł.

Glinki do twarzy zawierają liczne witaminy i minerały, które są bardzo dobrze przyswajane przez naszą skórę. To bogate źródło takich składników jak krzem, żelazo, wapń, potas, magnez, fosfor, cynk, miedź i selen. Nie tylko same minerały sprawiają, że glinki tak korzystnie wpływają na urodę, ale też ich odpowiednie zestawienia i proporcje.

Dzięki bogactwu składników odżywczych, glinki do twarzy mają kompleksowe działanie. Nie tylko odżywiają i regenerują, ale też skutecznie oczyszczają i pomagają usuwać zgromadzone w skórze toksyny. W zależności od rodzaju, glinki również korzystnie wpływają na krążenie, regulują wydzielanie sebum, łagodzą podrażnienia i mają wiele innych zalet.

Jak stosować glinki do twarzy?

Glinki do twarzy można stosować na wiele sposobów – w postaci maseczek, kompresów, zamiast żelu do mycia twarzy, czy jako dodatek do kąpieli. Pastę z glinki można też nakładać na skórę głowy, wykonując przy tym krótki, jednominutowy masaż, albo nawet myć nią zęby.

Jeśli używamy sproszkowanej glinki, którą samodzielnie rozrabiamy, bardzo ważne jest aby nie używać w tym celu metalowych naczyń i sztućców, ponieważ w zetknięciu z nimi większość glinek traci swoje cenne właściwości.

Glinki na twarz wystarczy używać 1-2 razy w tygodniu. Do codziennego stosowania nadaje się jedynie glinka biała, która wyróżnia się największą delikatnością. Nie powinno się też zbyt długo pozostawiać glinki na skórze. 10 minut w zupełności wystarczy, aby wszystkie cenne składniki się wchłonęły, a skóra oczyściła z toksyn.

Nie ma przeciwwskazań co do stosowania glinek, o ile są one dobrej jakości i zostały dobrane odpowiednio do naszej cery. Są to produkty bezpieczne, wolne od zanieczyszczeń i z reguły niepowodujące podrażnień. Wyjątkiem może być tu glinka błękitna, która ze względu na zawartość alg, może podrażniać bardzo delikatną skórę.

Maseczka do twarzy z glinką

Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie glinki jest zastosowanie jej w formie maseczki. Można kupić gotową maseczkę z dodatkiem glinki lub wykorzystać czystą glinkę, z której przygotujemy papkę do nałożenia na twarz.

Pamiętajmy, że maseczka z glinką nie może zaschnąć na twarzy, ponieważ wtedy nie skorzystamy z jej dobroczynnych właściwości, a nasz skóra będzie ściągnięta i przesuszona. Dlatego maseczkę trzeba co pewien czas zwilżać, np. spryskując wodą. Glinkę zmywamy z twarzy po około 10 minutach.

Mycie twarzy glinką

Glinki kosmetyczne można stosować także do mycia twarzy. Glinka oczyszczająca do twarzy w łagodny sposób pomaga usunąć resztki makijażu, sebum, martwego naskórka oraz innych, nagromadzonych w ciągu całego dnia, zanieczyszczeń.

Mycie twarzy glinką to bardzo dobra alternatywa dla klasycznych żeli myjących. Najlepiej sprawdza się tu glinka biała, którą jest na tyle łagodna, że można ją stosować nawet codziennie.

Aby wykorzystać glinkę do mycia twarzy, wystarczy dodać do niej hydrolat lub nawet zwykłą wodę. Powstałą w ten sposób papkę nakładamy na skórę i delikatnie wmasowujemy, pozostawiając na około minutę. Następnie dokładnie spłukujemy wodą.

Rodzaje glinek do twarzy – jak dobrać glinkę do cery?

Aby w pełni skorzystać z wszystkich cennych właściwości glinek do twarzy, najważniejsze jest ich odpowiednie dobranie do rodzaju cery. Choć wszystkie glinki działają na podobnej zasadzie i są naturalne, każda z nich ma nieco inne właściwości.

Źle dobrana glinka zamiast pomóc, może zaszkodzić naszej skórze. Np. maseczka z zielonej glinki, choć doskonale pielęgnuje cerę tłustą i trądzikową, może być za mocna dla skóry suchej i wrażliwej.

Niezależnie od rodzaju cery, można bez obaw stosować glinkę białą. Jest ona tak łagodna, że dodaje się ją nawet do pudrów dla niemowląt. Również glinka różowa sprawdzi się w pielęgnacji twarzy przy każdym typie skóry.

Glinki do cery tłustej i trądzikowej

Glinka zielona – właściwości

Rzadziej spotykana niż inne rodzaje glinek, a więc tym bardziej cenna, jest zielona glinka. Maseczka z takiej glinki jest szczególnie polecana w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Zielona glinka ma mocne działanie oczyszczające. Wykazuje też silne właściwości przeciwbakteryjne i detoksykujące.

Glinka żółta - właściwości

Innym rodzajem glinki, który bardzo dobrze przyjmuje cera tłusta, jest glinka żółta, która zawiera dużo żelaza. Ma ona silne właściwości oczyszczające. Stosowana jako maseczka doskonale odtłuszcza i matuje skórę. Bardzo dobrze się sprawdza w walce z zaskórnikami.

Glinki do cery suchej i naczynkowej

Glinka czerwona - właściwości

Czerwona glinka jest łagodniejsza niż zielona czy żółta, dlatego też może być stosowana do cery suchej. Szczególnie polecana jest przy cerze naczynkowej. Dzięki odpowiedniej kompozycji minerałów zapobiega rozszerzaniu się naczyń krwionośnych i pomaga w ich uszczelnieniu, redukuje też „pajączki”, poprawia koloryt cery i łagodzi objawy trądziku różowatego.

Glinka różowa - właściwości

Glinka różowa łączy w sobie właściwości glinki białej i czerwonej. Może być stosowana nie tylko do cery suchej, ale też wrażliwej i skłonnej do alergii. Łagodzi podrażnienia i działa na skórę kojąco i odprężająco. Dodatkowo obkurcza i uszczelnia naczynia krwionośne.

Glinki do cery dojrzałej

Glinka biała – właściwości

Glinka biała, czyli kaolin, jest bardzo uniwersalna i może być stosowana do każdego rodzaju cery. Dzięki swoim właściwościom szczególnie dobrze służy skórze dojrzałej. Glinka ta zawiera liczne mikroelementy, które odżywiają i stymulują regenerację tkanek. Stosowana regularnie wygładza i poprawia koloryt skóry.

Glinka błękitna – właściwości

Doskonałym źródłem składników jakich potrzebuje cera dojrzała, jest glinka błękitna. Głęboko wnika ona w skórę, poprawia krążenie, pomaga w regeneracji komórek, a także wygładza zmarszczki. Regularnie stosowana sprawia, ze skóra jest odżywiona i lepiej dotleniona.