Konsultacja ginekologiczna online - kiedy z niej korzystać?

Do ginekologa możesz wybrać się także na e-wizytę, choć jest to wskazane tylko w niektórych przypadkach. Jeśli zmagasz się z dolegliwościami bólowymi i niepokoi cię np. intensywne plamienie z dróg rodnych, lepszym rozwiązaniem będzie tradycyjna wizyta, podczas której lekarz wykona odpowiednie badanie i znajdzie źródło problemu. To samo dotyczy przyszłych mam, które nie powinny zastępować kontroli u lekarza prowadzącego teleporadą. USG jest przecież konieczne, aby ocenić, czy dziecko prawidłowo się rozwija, a szyjka macicy nie skraca się przedwcześnie. 

Szybka konsultacja ginekologiczna przez internet to rozwiązanie, po które warto sięgnąć w następujących sytuacjach:

  • gdy skończyły ci się tabletki antykoncepcyjne i potrzebujesz kolejnej recepty;
  • gdy zamierzasz wypróbować nowe tabletki antykoncepcyjne;
  • gdy chcesz wyjaśnić wątpliwość dotyczącą zdrowia intymnego i nie chcesz w tym celu wertować losowych stron internetowych;
  • gdy spodziewasz się dziecka, a ciąża zaczęła znacznie utrudniać wykonywanie obowiązków zawodowych. W tej sytuacji potrzebne będzie L4. 

Konsultacja ginekologiczna przez internet - jak wygląda?

Chcesz umówić się do ginekologa przez internet? To bardzo proste. Załóż konto w serwisie, który oferuje porady lekarskie online i za pośrednictwem tej strony wybierz dogodną datę i godzinę. Następnie zarejestruj swoją wizytę, wypełniając formularz, w którym należy podać przede wszystkim aktualne dane kontaktowe. Kolejnym krokiem jest opłacenie porady lekarskiej. Zazwyczaj można to zrobić za pośrednictwem bezpiecznego systemu płatności online - wysłać szybki przelew, podać numer karty kredytowej lub kod BLIK.

Po rejestracji i opłaceniu konsultacji pozostaje już tylko oczekiwanie na kontakt ze strony lekarza. Spotkanie może mieć formę tradycyjnej rozmowy telefonicznej lub internetowego wideo czatu. W trakcie e-wizyty szczegółowo opisz wszystkie niepokojące symptomy dotyczące zdrowia intymnego i przedstaw wyniki ostatnich badań, jeśli takie masz. Na ich podstawie specjalista wystawi e-receptę lub e-skierowanie na dalsze badania. Jeśli dolegliwości utrudniają ci wykonywanie obowiązków zawodowych, ginekolog może podjąć decyzję o wystawieniu zwolnienia L4 online.

Jak przygotować się do e-wizyty u ginekologa?

Przed wizytą u ginekologa online zanotuj wszystkie pytania, jakie chcesz zadać lekarzowi. Pamiętaj, aby szczegółowo opisać każdy niepokojący objaw i poinformować lekarza o aktualnych wynikach badań oraz lekach przyjmowanych na stałe. Miej pod ręką NIP swojego pracodawcy potrzebny do wystawienia e-zwolnienia lekarskiego. Aby wypisać e-receptę, niezbędny będzie twój numer PESEL. Oprócz tego sprawdź, czy twój telefon jest naładowany i upewnij się, czy łącze internetowe w twoim domu działa bez zarzutu.