Zadbany ogród, pełen kolorowych roślin? Jedną z piękniejszych ozdób rabat może stać się wyniosła i pełna wdzięku georginia. Każdy, kto szuka oryginalnych ozdobnych roślin powinien przyjrzeć się bliżej kolorowym georginiom. Sprawdź, jakie wymagania mają te wspaniałe kwiaty, dowiedz się, jak prawidłowo je pielęgnować i uprawiać, by cieszyć się ich obecnością w przydomowej zieleni. 

Georginia: opis

Georginia, inaczej znana również jako dalia (Dahlia Cav.), to roślina ogrodowa miododajna, występująca w wielu odmianach. Bylina, pochodząca ze słonecznej Ameryki Środkowej, zaskakuje dużą różnorodnością barw, form kwiatów oraz zróżnicowaną wysokością (georginie mogą osiągać od 20 do 150 cm wysokości). Georginia jest rośliną cebulową, charakteryzującą się zgrubiałymi, bulwiastymi korzeniami. Posiada długie, rozgałęzione, puste wewnątrz łodygi, które przyozdabiają pierzaste liście.

Georginia (dalia) przynależy do rodziny astrowatych (Asteraceae), a jej nazwa wzięła się od nazwiska szwedzkiego botanika - Andreasa Dala. Uwodzące swym pięknem georginie zawitały w Europie w II połowie XVIII wieku. Kwiaty tej rośliny występują w rozmaitych odmianach kolorystycznych. Kwitną latem oraz jesienią. Ich kwiaty mogą osiągać do 30 cm średnicy.

Mięta meksykańska (oregano kubańskie) - właściwości i zastosowanie. Jak uprawiać i pielęgnować tę roślinę?>>

Georginia: odmiany

Georginie to kwiaty, które zdobią zarówno przydomowe ogrody, jak i działki, tarasy i balkony. Ich piękne kolory i ogromne zróżnicowanie, pozwalają tworzyć z ich pomocą oryginalne bajeczne kompozycje. Dalie występują w tysiącach odmian. W ogrodach można jednak najczęściej spotkać mieszańce pięknej georginii, pochodzące z Meksyku. Georginia, kwiat zachwycający barwami, wciąż ewoluuje, tworząc nowe grupy. Najpopularniejszą z nich są dalie dekoracyjne, wyróżniające się pełnymi kwiatostanami. Rośliny te posiadają języczkowate kwiaty (płatki), które dachówkowato na siebie nachodzą. Mogą osiągać wysokość od 100 do 160 cm. Wśród odmian, przynależących do tej grupy, zalicza się między innymi: „Wenus”, „Orange Nugget”, „Honka Surprise”, „Perfection” czy „Bona”.

Kolejną grupą georginii, która skutecznie przyciąga wzrok przechodniów, zachwycając pełnymi kwiatostanami i języczkowatymi, ostro zakończonymi kwiatami, zwijającymi się w rurki, są dalie kaktusowe. Byliny te mogą osiągać do 160 cm wysokości. Zalicza się do nich odmiany, takie jak: „Yellow Star”, „Colour Spectale”, „Jeanne D'arc”, „Aida” czy „Chat Noir”.

Ulubiona roślina branży mody i najmodniejszy kwiat na Instagramie: anturium>>

Ciekawą grupą georginii są także dalie pomponowe, posiadające piękne, pełne i kuliste kwiatostany. Ich języczkowate kwiaty są zwinięte na całej długości. Rośliny te mogą osiągać od 100 do 140 cm wysokości. Do odmian z tej grupy zalicza się między innymi: „Nivea”, „Downham Royal” i „Kwiat jabłoni”. Rośliną równie pięknie prezentującą się w przydomowych ogrodach jest dalia anemonowa, której koszyczek jest wypełniony kwiatami rurkowatymi. Może ona osiągać od 70 do 100 cm wysokości. Do odmian, przynależących do grupy anemonowych należą między innymi „Rock and roll” i „Comet”. Uroczą grupą georginii jest również dalia pojedyncza, do której przynależą odmiany niskie (ich wysokość nie przekracza 70 cm). Do popularnych odmian tej byliny, należą: „Yellow Hammer”, „Bambino” i „Sweetheart”.

Georginia: uprawa

Odpowiednia uprawa i pielęgnacja, to klucz do tego, by w ogrodzie mogły rosnąć wspaniałe georginie. Kiedy sadzić te piękne kwiaty i jakie warunki im zapewnić? Dalie potrzebują słonecznego bądź lekko zacienionego stanowiska (w tym przypadku rośliny mogą być jednak mniej okazałe). Preferują przepuszczalną, lekko wilgotną glebę, bogatą w składniki odżywcze. Byliny można rozmnażać na dwa sposoby – przez wysiew nasion bądź sadzonkowanie.

Kiedy sadzimy georginię, decydując się na wysiew kwiatów z nasion? Idealnym czasem na podjęcie prób wyhodowania dalii tym sposobem jest okres między lutym a marcem. Temperatura kiełkowania georginii powinna wynosić między 18 a 20 ºC. Pozyskane w ten sposób rośliny należy wsadzić do gruntu w II lub III dekadzie maja, tuż po wiosennych przymrozkach. Dalie można również rozmnażać poprzez sadzonkowanie. Aby otrzymać za pomocą tego sposobu nowe rośliny, najpierw należy pozyskać kilkucentymetrowe sadzonki pędów z piętką. Umieszcza się je następnie w piasku lub perlicie w temperaturze 20 ºC. Popularną metodą rozmnażania jest także podział bulw.

Georginia: pielęgnacja

Aby georginia dobrze rosła, potrzebuje żyznej gleby. Dobrze będzie stosować nawóz organiczny. Warto pamiętać o tym, by latem usuwać przekwitłe kwiaty oraz o tej porze roku, zwłaszcza, jeśli jest upalne, często je podlewać, jednocześnie nie doprowadzając do tego, by woda stała, zakrywając korzenie.

W czasie zimowania dalii z kolei nie należy podlewać w ogóle. Wyższe spośród odmian georginii warto podpierać palikami, by nie doszło do łamania się pędów. Jeśli brakuje pewności, czy dany egzemplarz będzie dobrze rósł, kiedy pędy osiągną 10-15 centymetrów wysokości, można uszczknąć roślinę od góry. Georginie atakuje wiele szkodników, dlatego warto je obserwować i nie dopuścić do prawdziwej inwazji. Do tych, które mogą im zagrozić, należą: pluskwiaki, ślimaki, przędziorki, mszyce, a także larwy motyli.

Najpiękniejsze różowe rośliny do mieszkania [Trendy 2020]>>

Jak przezimować georginie?

Wielu uprawiających te rośliny może się zastanawiać, jak przechowywać georginie. Dalie nie mogą zimować w gruncie, ponieważ nie zniosą polskich warunków atmosferycznych, w tym mrozu i niskich temperatur. Zaniim nadciągną najzimniejsze miesiące, należy je wykopać z grządki w ogrodzie, a na zimę zamknąć w pomieszczeniu, w którym temperatura osiągnie więcej niż 0 stopni Celsjusza, a  najlepiej wykopać karpy georginii tuż po pierwszych przymrozkach. Kiedy już się je wykopie, trzeba przyciąć ich pędy, a potem rozłożyć, aby wyschły. Do suszenia najlepiej wybrać miejsce dość przewiewne, a zarazem zabezpieczone przed opadami.