Od najbliższego czwartku (16 kwietnia) wchodzą nowe obostrzenia dotyczące sytuacji związanej z COVID-19 - teraz każda osoba, która wychodzi z domu, będzie musiała obowiązkowo zakryć usta i nos. To samo dotyczy pracowników sklepów, urzędów i zakładów pracy. Jak wyszczególniono w oficjalnym komunikacie, do zasłonięcia twarzy w tej sytuacji mogą służyć szalik, chustka czy maseczka higieniczna. Najwygodniejszym sposobem jest oczywiście ten ostatni, czyli noszenie masek. Przy tym trzeba jednak pamiętać, że to nie są medyczne maski tylko maseczki ochronne.

Mimo wszystko, jak podkreślają naukowcy, warto jest je nosić w tym czasie - szczególnie, jeśli nie wiemy, czy przypadkiem nie przechodzimy choroby bez większych objawów. Mogą one znacznie zmniejszać stopień rozprzestrzeniania się wirusa.

Noszenie masek, także tych materiałowych, rekomenduje między innymi amerykańska agencja CDC (Centra Kontroli i Prewencji Chorób). 

Jak zrobić żel antybakteryjny do rąk w domu? Poznaj przepis na skuteczny płyn do dezynfekcji rąk>>

Maseczki ochronne na twarz: gdzie kupić? 

Maski wielokrotnego użytku można kupić w wybranych aptekach, a nawet w sklepie ELLE. Co ciekawe, maseczki ochronne wraz z zaistniałą sytuacją postanowiło zacząć szyć także kilka polskich marek. Kupicie je teraz chociażby w Naoko - ich maska na twarz jest dwuwarstwowa, ma miejsce na włożenie filtra G5 i wiąże się ją troczkami, dzięki czemu możliwe jest idealne dopasowanie do kształtu twarzy. Każdy z modeli zdobią kolorowe wzory, charakterystyczne dla estetyki Naoko, takie jak wiosenne kwiaty, tropikalne liście i rośliny rzeczne. Jak czytamy na stronie marki: "Zewnętrzna warstwa maseczki wykonana z bawełny z certyfikatem Oeko-Tex (145 g/m2). W zestawie 1 filtr z włókniny filtracyjnej z atestem PZH. Skuteczność odpylania η ≥ 85%". Maseczka kosztuje 24,99 zł. 

Takie maski na twarz niedawno wprowadził do swojej oferty również Łukasz Jemioł - jest to aż kilka modeli w kolorach białym, czarnym i błękitnym oraz w niebieskie wzory przypominające nam te z kolekcji wiosna-lato 2019, które nawiązywały do holenderskich waz czy Toile de Jouy - francuskiej tkaniny z XVIII wieku przedstawiającej sielankowe scenki. Maseczki ochronne Jemioła wykonane są z wysokiej jakości bawełny oddychającej w trzech warstwach. Jak podkreśla projektant, tysiąc sztuk z tych, które trafiły do sprzedaży, zostało przekazanych Mazowieckiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Radomiu. Dodatkowo każda kupiona sztuka maseczki to jedna maseczka przekazana na rzecz polskich szpitali. Z kolei marka Bynamesakke do każdego zamówienia będzie dodawała własną bawełnianą maskę wielokrotnego użycia z certyfikatem Clorine, która zapewnia swobodny dopływ powietrza. Podobnie działa Bohoboco.

Marka 303 avenue poza maseczkami ochronnymi (za każde 10 kupionych masek przekazuje tyle samo szpitalom) wprowadziła do sprzedaży zestaw bawełnianych filtrów. U Tokarzewskiej kupicie kolorowe komiksowe maski ochronne, a projektantka nie chce za nie pieniędzy - zapłatą są przelewy na wybrany szpital, schronisko dla zwierząt lub dom opieki dla seniorów. Nago proponuje modele z bawełny organicznej z certyfikatem w pięknych pastelowych kolorach, które poprawiają nastrój.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Aleksandra Rałowska (@zona_johna) Kwi 10, 2020 o 3:21 PDT

Jak zrobić maseczkę higieniczną? Oto prosty sposób na uszycie maski ochronnej przeciw koronawirusowi>>

Różowe, w krateczkę vichy i wzory jak z retro tapet - takie maseczki ochronne znajdziecie w internetowym sklepie Żony Johna. Uszyte są ręcznie z pojedynczego kawałka bawełny. A jeśli szukacie bardziej streetwearowych masek, zajrzyjcie na stronę Vitkac, gdzie można kupić projekty tego typu chociażby z metką Off-White

Jak sytuacja wygląda w przypadku zagranicznych marek? Po projektowanie masek sięgnęły już popularne instagramowe brandy, takie jak osadzone w estetyce retro Miracle Eye (The Marigold Face Mask w pomarańczowe kwiaty w stylu lat 70. kosztuje 20 dolarów, a zakup każdej finansuje jedną dla potrzebujących), Reformation (proste czarne lub w łączkę, sprzedawane w paczkach po pięć sztuk) czy Alice + Olivia (w rysunkowe logo marki).

Jak prawidłowo założyć maskę i ją zdjąć? 

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego znalazła się instrukcja, która krok po kroku tłumaczy, jak zakładać i zdejmować maseczki ochronne. Przed nałożeniem zawsze trzeba umyć ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji (koniecznie na bazie alkoholu). Następnie zakładamy maseczkę tak, by zakryła nos oraz usta w całości i nie było żadnych przerw między nią a twarzą. Żeby ją zdjąć, wystarczy chwycić ją za wiązanie lub gumki i ściągnąć z twarzy. 

Maseczki podczas jej noszenia nie wolno dotykać, a jeśli tak się stanie - trzeba od razu umyć lub zdezynfekować ręce. 

Jak zrobić drożdże? Prosty przepis na składnik, który jest niezbędny przy domowych wypiekach takich jak ciasta i chleb>>

Jak prać maseczkę wielorazową?

Maseczki wielokrotnego użycia posłużą na długo, jeśli będziemy przestrzegać kilku zasad: należy je prać po każdym użyciu w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza przez około 45 minut, zawsze oddzielnie od innych elementów garderoby. Po całkowitym wysuszeniu dobrze jest je później wyprasować w wysokiej temperaturze i przechowywać w sterylnym miejscu (na przykład w czystym foliowym woreczku)..

Więcej maseczek ochronnych znajdziecie w naszej galerii>>