Lata 20. - wygodna, wolność i styl "na chłopczycę"

Lata 20. określa się często jako pierwszy kroku w kierunku nowoczesności. Były to okres emancypacji kobiet, w którym nareszcie mogły one pozwolić sobie na upragnioną niezależność. Zaczęły wówczas nie tylko zmieniać sposób zachowania czy styl makijażu, ale także skracać długość sukienek oraz... włosów. 

Mówiąc o latach 20. nie sposób nie wymienić Coco Chanel, która zrewolucjonizowała panującą dotąd modę. To ona sprawiła, że kobiety zaczęły ubierać się inaczej, stawiając na wygodę i nosząc na co dzień to, co zarezerwowane było dotychczas dla mężczyzn, np. spodnie.

A jak okres ten wpłynął na trendy w temacie stylizacji włosów? W zasadzie - podobnie. W latach 20. bez wątpienia narodziło się kilka ponadczasowych fryzur, z których czerpiemy inspiracje do dziś.

Fryzury z lat 80. – niektóre z nich powróciły, inne dalej odstraszają. Ich fanką była księżna Diana>>

Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych fryzur z lat 20.  Aby oddać w pełni ich charakter, mile widziane są jednak odpowiednie dodatki, takie jak piękny makijaż i biżuteria, np. uwielbiane w tym okresie perły. To połączenie gwarantuje naprawdę zachwycający efekt. Fryzury te wykonasz samodzielnie, w prosty sposób. I gwarantujemy, że nie musisz posiadać do tego zaawansowanych umiejętności fryzjerskich!

Jakie fryzury noszono w latach 20.?

Większość z nas doskonale wie, jak wyglądały fryzury z lat 60., znamy też ze fryzury z lat 70., oczywiście kojarzymy także szalone fryzury z lat 80. Warto jednak podejść do tematu kompleksowo i zacząć od zgłębiania panujących trendów - począwszy od lat 20. To właśnie wtedy narodziła się nowa definicja kobiecości. Poniżej znajdziesz stylizacje włosów i propozycje dodatków, które cieszyły się ogromną popularnością podczas wspomnianej dekady. 

Krótkie fryzury

Podobnie jak spodnie, krótkie włosy zarezerwowane były dotąd dla mężczyzn. Takie włosy pozwoliły jednak kobietom nareszcie zadbać o ich komfort. Dodatkowo - w zależności od wyboru - podkreślały delikatną twarz właścicielki albo wyostrzały jej rysy twarzy. Kobiety w latach 20. odważnie pokazały, że nie potrzebują słodkich, dziewczęcych loczków, aby wyglądać kobieco i z klasą. Sporo inspiracji w temacie krótkich fryzur z lat 20. możesz także znaleźć w filmie "Wielki Gatsby".

Połącz tę fryzury z wyrazistym makijażem, np. "smoky eyes", sukienką o luźnym fasonie i widoczną biżuterią, a efekt "wow" będzie gwarantowany. Pewnie kojarzysz też, popularny od kilu lat, trend, w którym "baby hair" są układane w kształt loczków na naszym czole? Tak, to kolejna stylizacja zaczerpnięta z krótkich fryzur popularnych w latach 20.

Trendy lat 80., o których przypomniał nam czwarty sezon „Stranger Things”>>

Fale na włosach w stylu retro

Na włosach krótkich lub ściętych w (niezwykle popularnego wówczas) boba - w latach 20. królowały niewielkie, ale wyraziste i szykowne fale. Z kolei w przypadku włosów dłuższych, przeważały fale zrobione tuż u nasady, a nie na długości czy końcach włosów. W jaki sposób możesz je zrobić? 

1. Po umyciu włosów aplikuj piankę u ich nasady włosów 

2. Wysusz włosy, a następnie zakręć je tuż przy głowie, unikając raczej kręcenia końcówek. 

3. Utrwal fryzurę lakierem i ciesz się falami rodem z lat 20.

Poniżej znajdziesz propozycje dodatków, które jeszcze bardziej podbiją ten efekt.

Nakrycia głowy

Nie sposób opowiadać o latach 20., pomijając panującą ówcześnie modę na nakrycia głowy, a w szczególności - kapelusze typu "cloche" przypominające trochę kształt hełmu. Najrozmaitsze fasony, i kształty potrafiły pięknie podkreślić styl i urodę ich właścicielki. Szczególną popularnością cieszyły się zatem te ciasno przylegające do głowy - czyli proste modele kapeluszy, które zakrywały czoło, dochodząc aż do poziomu brwi.

Krótki bob - wizytówka lat 20.

Krótki bob, czyli wspomniana wcześniej, zdecydowanie najbardziej znana fryzura z tego okresu. Zyskała popularność za sprawą tancerki, Louise Brooks. To prosta fryzura, w której włosy sięgają do dolnej części ucha. Była noszona i z grzywką, i bez niej. Takie włosy to jasny komunikat, w którym kobiety sygnalizowały, że nareszcie mogą wszystko - także nosić krótkie, męskie fryzury. Im mniej usztywnione włosy, tym lepiej. Na co dzień bob był gładko zaczesany, kiedy zapadał zmrok przemieniał się w regularne, opisane wcześniej, delikatne fale. 

Historia mody damskiej: tak zmieniał się styl kobiet na przestrzeni ostatnich 100 lat>>

Kok w stylu charleston - kobieco i z klasą

To zgrabne i stylowe połączenie koka z romantycznymi falami. Całość oczywiście utrzymana jest w artystycznym nieładzie - w końcu w lata 20. odchodziło się od mało dynamicznych fryzur. To jednak propozycja dla kobiet, które zachowały półdługie lub długie włosy. Poniżej przedstawiamy instrukcję, w jaki sposób możesz zrobić sobie taką fryzurę. 

1. Po umyciu i wysuszeniu włosów, aplikuj na nie preparat gwarantujący ochronę termiczną. 

2. Za pomocą lokówki (lub innym, preferowanym przez ciebie sposobem), zrób sobie delikatne, naturalne fale. 

3. Skręć włosy w koka na boku (niech będzie stosunkowo nisko) i utrwal go, korzystając z niewidocznych wsuwek/spinek. 

4. Pamiętaj, że w tym przypadku całość nie może być zbyt ciasna - wyciągnij z koka kilka falowanych pasemek na przód i ułóż je ładnie przy twarzy.

5. Utrwal fryzurę przy pomocy lakieru. 

6. Jeśli chcesz, żeby fryzura prezentowała się jeszcze bardziej elegancko, załóż koronkową opaskę, która będzie delikatnie opadać na czoło. 

Koronkowe lub perłowe opaski do włosów - najpopularniejsze dodatki lat 20.

Koniecznie elegancka i szykowna - opaski w latach 20. najczęściej wykonywano z koronki albo, szalenie popularnych wówczas, pereł. Kojarzycie pewnie jej subtelne, cienkie wersje, które delikatnie nachodziły na czoło? Taki zabieg też jest dozwolony, a nawet - pożądany. Z reguły umieszczano je więc z przodu głowy. Często zdobiona była też ornamentem z kamieniami. Opaski to kolejny element, który (poza kwestią estetyczną) gwarantował kobietom wygodę, o jakiej zawsze marzyły. Poza tym jako stylowa ozdoba rodem z lat 20. genialnie sprawdzi się też delikatne piórko, np. włożone za uchem.

Modna fryzura na lato 2022: blond bob Khloé Kardashian w klimacie lat 90.>>

Poza czerpaniem inspiracji w postaci klasycznej "małej czarnej", sukienek o luźnym fasonie, czy stylizacji fryzur, z całą pewnością możemy sporo nauczyć się od tych niezwykle silnych kobiet. Do dziś możemy dostrzec bardzo wiele elementów, które narodziły się w tym okresie i bardzo często są powielane czy odtwarzane - nie tylko w temacie stylizacji włosów, ale także ubioru czy makijażu.