Nie wszystkie fryzur z lat 90. przeżywają swoje drugie życie, ale na większość z nich patrzy się coraz przychylniejszym okiem. Jakie fryzury wybrać? Zanim zdecydujesz się na najpopularniejsze obecnie cięcie, weź pod uwagę swój kształt twarzy oraz kondycję włosów. Nie każda fryzura z lat 90. – nawet najmodniejsza – będzie do ciebie pasować.

Jeśli lubisz styl lat 90., możesz zdecydować się nie tyle na drastyczną zmianę fryzury, co na dodanie kilku modnych dodatków i ozdób do włosów. Czasami wystarczy drobny detal, aby twoje codzienne uczesanie już na pierwszy rzut oka kojarzyło się z latami 90.

Jakie fryzury były modne w latach 90.?

Jon Ragel/NBCU Photo Bank/NBCUniversal via Getty Images

Na to, jakie fryzury były najpopularniejsze w latach 90., olbrzymi wpływ miała popkultura. Nic więc dziwnego, że jednym z najczęściej wybieranych cięć była fryzura a’la Rachel Green. Bohaterka sitcomu Friends stała się ikoną nie tylko dla mieszkanek Stanów Zjednoczonych – wkrótce i w Europie proszono fryzjerów i fryzjerki o cięcie w stylu Rachel. Najczęściej chodziło o mocno pocieniowane włosy do ramion, z przedziałkiem na boku. Jennifer Aniston, aktorka grająca w Przyjaciołach, nie wspomina tej fryzury najlepiej – to jednak właśnie ona zdobyła największą popularność.

Oczywiście, cieniowane włosy Rachel to tylko przykład. Oprócz tego ogromną popularnością w latach 90. cieszyły się takie fryzury jak:

  • karbowane włosy,
  • wysokie upięcia,
  • drobne warkoczyki,
  • długie, wielowarstwowe boby,
  • wywinięte na zewnątrz końcówki włosów.

Styl lat 90. charakteryzuje się przepychem i kolorem – dlatego też sięgano po barwne, przyciągające wzrok ozdoby do włosów:

  • szerokie opaski,
  • spinki w kształcie motylków i stokrotek,
  • duże klamry do włosów,
  • frotki.

Nieodzownym akcesorium był również… lakier do włosów. Używano go w sporej ilości – nie chodziło o efekt naturalności, a wręcz przeciwnie, przesady i sztuczności.

Fryzury damskie z lat 90.

Karbowane włosy

Jeff Kravitz/FilmMagic, Inc

Chociaż może się wydawać, że nie ma szans, aby fryzury lat 90. wyglądały dzisiaj modnie, wiele gwiazd udowodniło, że jest inaczej. Dla przykładu – popularnością cieszyć się zaczynają karbowane włosy, czyli drobno pofalowane kosmyki. Chociażby Miley Cyrus, Khole Kardashian czy Julia Wieniawa zdecydowały się na karbowanie.

Mokra włoszka

Kolejna stylizacja popularna w latach 90. i 80, która i dzisiaj staje się modna. Mokra włoszka charakteryzuje się tym, że włosy wyglądają jak wprost po wyjściu z pod prysznica – są roztrzepane, delikatnie falujące się i błyszczące. Na czerwonym dywanie efekt mokrych włosów zaprezentowała Kaia Gerber czy Demi Lovato.

Mullet

Amy Sussman/Getty Images

Tie-dye, obszerne t-shirty, masywne buty oraz… rozczochrane włosy. W latach 90. fryzury wciąż nawiązywały do stylu grungeDzisiaj cięcie przypominające mullet a także wolf cut czy octopus hair nie tracą na popularności, chociaż w ich uwspółcześnionych wersjach. Mocno cieniowanie cięcie wciąż jednak dodaje zadziorności i nonszalancji.

To uczesanie rozsławiła kilka sezonów temu wspomniana już Miley Cyrus.

Krótkie fryzury – lata 90.

W latach 90. krótkie fryzury również wiodły prym. Krótki bob w mocno pocieniowanej wersji oraz pixie cut to podstawa – warto zwrócić uwagę na fryzury Lindy Evangelisty czy Victorii Beckham. W stylizacji krótkich fryzur lat 90. olbrzymią rolę odgrywał żel, pianka czy lakier do włosów. Każdy włos sztywno pozostawał na swoim miejscu.

Dave Hogan/Getty Images

PAT/ARNAL/Gamma-Rapho via Getty Images

Chociaż nie zawsze musiało tak być. Po drugiej stronie barykady stała Winona Ryder z jej „fryzurą na chłopczycę” – czyli bardzo krótkim cięciem. Postrzępione włosy, niesforne końce i stojące kosmyki pasują do buntowniczej natury.

Vinnie Zuffante/Michael Ochs Archives/Getty Images

Jeśli jednak bliżej ci do łagodnego stylu, zainspirować się możesz Gwyneth Patrol. Jej fryzura lat 90. kojarzy się z romantycznymi cięciami. Włosy są ścięte na krótko, jednak z przodu pozostają na tyle długie, aby dało się je założyć za ucho lub spiąć wsuwką, co daje uroczy efekt.

Rose Hartman/Getty Images

Fryzury męskie w stylu lat 90.

Nie tylko damskie fryzur lat 90. wracają do łask. Również wśród męskich cięć można dostrzec inspirację stylem sprzed dekad.

Fryzura na grzybka – lata 90.

Ron Galella, Ltd./Ron Galella Collection via Getty Images

Najmodniejsze cięcie – czyli na grzybka – czasami nazywane jest również „fryzurą od garnka”. Ostrzyżone w ten sposób włosy przynoszą na myśl efekt, jaki można osiągnąć po nałożeniu na głowę miski lub garnka i przycięciu kosmyków na prosto.

W nieco podrasowanej wersji kosmyki z przodu pozostają równiej długości, tył i dół włosów może zostać wygolony. Przy zaczesaniu włosów z przedziałkiem na środku, kosmyki z przodu twarzy będą opadać, delikatnie się podwijając – tę fryzurę skojarzyć można z Leonardem di Caprio czy Johnnym Deppem. Dzisiaj również jest wybierana przez mężczyzn, czego raczej nie można powiedzieć o fryzurze w stylu „kolców”. Na szczęście stawianie krótkich kosmyków (często tlenionych na blond) do góry odeszło w niepamięć. Częściej zaobserwować można drobne loki u chłopaka, przypominające słynną fryzurę z lat 90. Justina Timberlake’a.