Uwaga: po seansie wszystkich z nich będziecie chciały nosić tylko bluzki w paski i beret oraz szybko zapisać się na kurs francuskiego. 
 

Basen / La piscine (1969 r.)

Czy wakacje w pięknej willi w Saint-Tropez może cokolwiek zepsuć? Jean-Paul i Marianne szybko przekonują się, że tak. Wystarczy, że w tym samym miejscu pojawi się Harry, były chłopak głównej bohaterki, który nagle... ginie. 

Wspaniała obsada: Romy Schneider, Alain Delon, których w życiu prywatnym również łączył gorący romans oraz młodziutka Jane Birkin.

Amelia / Le fabuleux destin d'Amélie Poulain (2001 r.)

Główna bohaterka, Amelia (grana przez Audrey Tautou) postanawia naprawić życia spotykanych na swojej drodze ludzi. Podrzuca list, wysyła krasnala swojego ojca w świat, szuka właściciela wypełnionej pamiątkami szkatułki. 

Film ma bajkowy klimat, który doskonale podkreśla muzyka Yanna Tiersena.

Szalony Piotruś / Pierrot le Fou (1965 r.)

Ona i on spotykają się po kilku latach i nagle postanawiają uciec przed całym światem. Ruszają w podróż krętymi drogami południowej Francji, rozmawiając po drodze o życiu i okradając ludzi. Jakie jeszcze przygody spotkają Marianne i Ferdynanda, zwanego Pierrotem? 

W rolach głównych duet Anna Karina i Jean-Paul Belmondo. 

Dalida. Skazana na miłość / Dalida (2016 r.)

Chociaż urodziła się w Kairze oraz ma włoskie korzenie, Dalida była jedną z najważniejszych francuskich wokalistek. To ona odpowiada za popularność disco we Francji, a jej liczne przeboje wywarły ogromny wpływ na współczesną kulturę. 

Jak wyglądała historia uwielbianej na całym świecie artystki? Obejrzyjcie ten film, a poznacie wszystko: tak samo życie sceniczne, jak i osobiste dramaty. Dalidę zagrała włoska aktorka Sveva Alviti.

Jutro będziemy szczęśliwi / Demain tout commence (2016 r.)

Samuel (Omar Sy) to lekkoduch, który pływa po Riwierze i romansuje z modelkami. W jednej chwili zupełnie zmienia się jego beztroskie życie - wystarczy, że odwiedza go Kristin i wręcza mu niespodziewanie ich wspólne dziecko, po czym... znika. Bohater rusza w podróż za dawną dziewczyną, jednak nie udaje mu się jej odnaleźć. Od tej pory niedojrzały mężczyzna musi szybko dorosnąć i wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za drugą osobę.

Między nim a jego córką rodzi się niesamowita więź, jednak rodzinna sielanka zostaje przerwana, gdy matka małej Glorii znów pojawia się w drzwiach Samuela.   

Wspaniała / Populaire (2012 r.)

Marzeniem Rose (Déborah François) jest praca sekretarki w dużej firmie. Nie sprawdza się jednak w tym zupełnie, ale mimo to przyszły szef jest skłonny ją zatrudnić, jeśli tylko ta zgłosi swój udział w zawodach maszynistek. Dziewczyna się zgadza, więc wspólnie rozpoczynają treningi pisania na maszynie.

Osadzony w latach 50. film to estetyczna gratka dla fanów retro i oryginalnych kostiumów. 

Pogarda / Le mépris (1963 r.)

Znany scenarzysta Paul dostaje zlecenie poprawienia kilku scen w kręconym przez amerykańskiego producenta filmie. Niechętnie podejmuje się zadania, ale dodatkowy zysk w końcu go przekonuje. Towarzysząca mu w pracy żona Camille (w tej roli Brigitte Bardot) jest w tym czasie rozdarta, aż w końcu uświadamia sobie, że gardzi mężem i przestaje go kochać. 

W "Pogardzie" pojawia się też sam reżyser Jean-Luc Godard, który gra... asystenta filmowego reżysera.  

Do utraty tchu / À bout de souffle (1960 r.)

Michael kradnie auto i zabija policjanta, a czym uświadamia sobie, że za chwilę będzie poszukiwany, postanawia wrócić na do Paryża. Ma tam odebrać pieniądze, które pomogą mu w ucieczce z kraju. Okazuje się jednak, że jego dłużnik zaginął. 

Jeden z najważniejszych filmów francuskiej Nowej Fali, z niesamowitymi rolami Jean Seberg i Jeana-Paula Belmondo.  

Heartbreaker. Licencja na uwodzenie / L'Arnacoeur (2010 r.)

Alex ma jeden z najbardziej oryginalnych zawodów na świecie: łamie serca i rozbija związki. Jest zatrudniany przez rodziny i przyjaciół kobiet, które są nieszczęśliwe w swoich relacjach. Pomaga im to sobie uświadomić oraz sprawić, że "obecny partner" staje się "byłym". Tym razem jego zleceniem jest zerwanie zaręczyn Juliette z angielskim milionerem. Ma na to dziesięć dni.

W głównych rolach Romain Duris i Vanessa Paradis. 

Piękność dnia / Belle de jour (1967 r.)

Piękna Severine jest żoną lekarza. Kocha go, ale mimo to nie jest z nim szczęśliwa w związku i nie czuje do niego pożądania. W końcu postanawia zostać prostytutką.  

Kontrowersyjny film z Catherine Deneuve został nakręcony na podstawie książki Josepha Kessela.