Uwaga: po seansie wszystkich z nich będziecie chciały nosić tylko bluzki w paski i beret oraz szybko zapisać się na kurs francuskiego. 

Francuskie filmy na lato: "Basen" / "La piscine" (1969 r.)

Czy wakacje w pięknej willi w Saint-Tropez może cokolwiek zepsuć? Jean-Paul i Marianne szybko przekonują się, że tak. Wystarczy, że w tym samym miejscu pojawi się Harry, były chłopak głównej bohaterki, który nagle... ginie. Wspaniała obsada: Romy Schneider, Alain Delon, których w życiu prywatnym również łączył gorący romans oraz młodziutka Jane Birkin.

Francuskie filmy na lato: "Amelia" / "Le fabuleux destin d'Amélie Poulain" (2001 r.)

Główna bohaterka, Amelia (grana przez Audrey Tautou) postanawia naprawić życia spotykanych na swojej drodze ludzi. Podrzuca list, wysyła krasnala swojego ojca w świat, szuka właściciela wypełnionej pamiątkami szkatułki. Film ma bajkowy klimat, który doskonale podkreśla muzyka Yanna Tiersena.

Francuskie filmy na lato: "Szalony Piotruś" / "Pierrot le Fou" (1965 r.)

Ona i on spotykają się po kilku latach i nagle postanawiają uciec przed całym światem. Ruszają w podróż krętymi drogami południowej Francji, rozmawiając po drodze o życiu i okradając ludzi. Jakie jeszcze przygody spotkają Marianne i Ferdynanda, zwanego Pierrotem? W rolach głównych duet Anna Karina i Jean-Paul Belmondo. 

Francuskie filmy na lato: "Dalida. Skazana na miłość" / "Dalida" (2016 r.)

Chociaż urodziła się w Kairze oraz ma włoskie korzenie, Dalida była jedną z najważniejszych francuskich wokalistek. To ona odpowiada za popularność disco we Francji, a jej liczne przeboje wywarły ogromny wpływ na współczesną kulturę. Jak wyglądała historia uwielbianej na całym świecie artystki? Obejrzyjcie ten film, a poznacie wszystko: tak samo życie sceniczne, jak i osobiste dramaty. Dalidę zagrała włoska aktorka Sveva Alviti.

Francuskie filmy na lato: "Jutro będziemy szczęśliwi" / "Demain tout commence" (2016 r.)

Samuel (Omar Sy) to lekkoduch, który pływa po Riwierze i romansuje z modelkami. W jednej chwili zupełnie zmienia się jego beztroskie życie - wystarczy, że odwiedza go Kristin i wręcza mu niespodziewanie ich wspólne dziecko, po czym... znika. Bohater rusza w podróż za dawną dziewczyną, jednak nie udaje mu się jej odnaleźć. Od tej pory niedojrzały mężczyzna musi szybko dorosnąć i wziąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za drugą osobę. Między nim a jego córką rodzi się niesamowita więź, jednak rodzinna sielanka zostaje przerwana, gdy matka małej Glorii znów pojawia się w drzwiach Samuela.   

Francuskie filmy na lato: "Wspaniała" / "Populaire" (2012 r.)

Marzeniem Rose (Déborah François) jest praca sekretarki w dużej firmie. Nie sprawdza się jednak w tym zupełnie, ale mimo to przyszły szef jest skłonny ją zatrudnić, jeśli tylko ta zgłosi swój udział w zawodach maszynistek. Dziewczyna się zgadza, więc wspólnie rozpoczynają treningi pisania na maszynie. Osadzony w latach 50. film to estetyczna gratka dla fanów retro i oryginalnych kostiumów. 

Francuskie filmy na lato: "Pogarda" / "Le mépris" (1963 r.)

Znany scenarzysta Paul dostaje zlecenie poprawienia kilku scen w kręconym przez amerykańskiego producenta filmie. Niechętnie podejmuje się zadania, ale dodatkowy zysk w końcu go przekonuje. Towarzysząca mu w pracy żona Camille (w tej roli Brigitte Bardot) jest w tym czasie rozdarta, aż w końcu uświadamia sobie, że gardzi mężem i przestaje go kochać. W "Pogardzie" pojawia się też sam reżyser Jean-Luc Godard, który gra... asystenta filmowego reżysera.  

Francuskie filmy na lato: "Do utraty tchu" / "À bout de souffle" (1960 r.)

Michael kradnie auto i zabija policjanta, a czym uświadamia sobie, że za chwilę będzie poszukiwany, postanawia wrócić na do Paryża. Ma tam odebrać pieniądze, które pomogą mu w ucieczce z kraju. Okazuje się jednak, że jego dłużnik zaginął. Jeden z najważniejszych filmów francuskiej Nowej Fali, z niesamowitymi rolami Jean Seberg i Jeana-Paula Belmondo.  

Francuskie filmy na lato: "Heartbreaker. Licencja na uwodzenie" / "L'Arnacoeur" (2010 r.)

Alex ma jeden z najbardziej oryginalnych zawodów na świecie: łamie serca i rozbija związki. Jest zatrudniany przez rodziny i przyjaciół kobiet, które są nieszczęśliwe w swoich relacjach. Pomaga im to sobie uświadomić oraz sprawić, że "obecny partner" staje się "byłym". Tym razem jego zleceniem jest zerwanie zaręczyn Juliette z angielskim milionerem. Ma na to dziesięć dni. W głównych rolach Romain Duris i Vanessa Paradis. 

Francuskie filmy na lato: "Piękność dnia" / "Belle de jour" (1967 r.)

Piękna Severine jest żoną lekarza. Kocha go, ale mimo to nie jest z nim szczęśliwa w związku i nie czuje do niego pożądania. W końcu postanawia zostać prostytutką. Kontrowersyjny film z Catherine Deneuve został nakręcony na podstawie książki Josepha Kessela.