"Megalopolis": o czym będzie?

Francis Ford Coppola urodził się w amerykańskiej rodzinie o włoskich korzeniach w 1939 roku. Dzieciństwo spędził w Nowym Jorku. Te kluczowe elementy składające się na jego biografię, wybrzmiewają w dobrze nam znanych dziełach filmowych reżysera. Tak będzie i tym razem. Akcja filmu ma toczyć się w futurystycznej wersji Nowego Jorku, wzorowanej na starożytnym Rzymie. To epickie science-fiction ma być historią o miłości i filozoficzną opowieścią o naturze ludzkiej. Mamy w nim znaleźć elementy utopijnego społeczeństwa, które odbudowuje się na nowo po upadku starego porządku.  

"Megalopolis" : trudności z finasowaniem 

Scenariusz do "Megalopolis" powstał jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Przez cztery dekady Coppola szukał możliwości finansowania filmu, jednak żadna wytwórnia nie chciała się podjąć realizacji tak ambitnego tematu. Jak twierdzi reżyser im bardziej wartościowy i personalny jest film, tym trudniej znaleźć na niego fundusze. 

Zdobyłem pięć Oscarów i byłem wtedy najgorętszym reżyserem filmowym w Hollywood. Poszedłem z "Czasem apokalipsy" i powiedziałem: "Chciałbym teraz zrobić ten właśnie film". Usłyszałem w odpowiedzi, że to zbyt ryzykowny projekt. Jak myślicie, dlaczego sam wyprodukowałem ten film? Ponieważ nikt inny go nie chciał.

Getty Images

W wieku 82 lat Coppola zdecydował, że nie zamierza dłużej czekać i projekt zostanie sfinansowany z jego własnych środków. Produkcja filmu została oszacowana na 120 milionów dolarów. Zdobycie funduszy na tak duży projekt wymagało od Coppoli poświęcenia kilku kalifornijskich winnic, których był właścicielem. Reżyser w udzielonym dla portalu Deadline wywiadzie stwierdził:

To stało się dla mnie jak wojna religijna, w sensie, że nie ma w tym żadnej logiki. (...) Nadal chcę zrealizować wymarzony film, nawet jeżeli będę musiał za niego zapłacić, a mogę wyłożyć na stół 100 mln dolarów. Nie chcę, ale zrobię to, jeżeli będzie trzeba.

"Megalopolis": Obsada 

Nie znamy jeszcze obsady, ale według nieoficjalnych pogłosek w filmie "Megapolis" wystąpią Cate Blanchett, Oscar Isaac, Zendaya, Michelle Pfeiffer i Jon Voight.

Decyzja o realizacji filmu zapadła. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem produkcja ruszy jesienią tego roku. Będzie to prawdopodobnie ostatnie dzieło Francisa. Czy ten osobisty projekt życia okaże się powrotem do kultowych filmów reżysera?