Fotoodmładzanie laserowe 

Zabieg fotoodmładzania laserowego polega na biostymulacji naszej skóry przy pomocy światła, które emituje laser. Pod wpływem przegrzania wybranej partii ciała, włókna kolagenowe i elastynowe zaczynają na nowo powstawać, skracać się i przebudowywać. Wywołane laserem mikrouszkodzenia prowokują na skórze naturalną zdolność do autoregeneracji. 

Fotoodmładzanie trwa od kilkunastu minut do ok. półtorej godziny. Aby efekty były jak najbardziej widoczne, naświetlenia rekomenduje się powtórzyć ok. 5 razy (w okresie 4-6 tygodni). Zabiegi przypominające można natomiast przeprowadzać w odstępach ok. 3 miesięcy od ostatniego. 

Zabieg fotoodmładzania najczęściej stosuje się na twarz (szczególnie okolice ust i oczu), szyję, zewnętrzną stronę dłoni, dekolt i ramiona.

Efekty fotoodmładzania - czyli jakie jest jego działanie: 

  • ściąga pory,
  • redukuje oznaki starzenia poprzez spłycenie zmarszczek,
  • ujędrnia wiotką cerę i odbudowuje ją,
  • niweluje po trądzikowe blizny,
  • pobudza przebudowę włókien kolagenowych  
  • skóra staje się napięta i jędrna, reguluje proces rogowacenia,
  • usuwa przebarwienia posłoneczne, piegi,
  • pomaga zamknąć rozszerzone naczynia krwionośne - genialnie sprawdza się w przypadku cery naczynkowej,
  • niweluje widoczność blizn i rozstępów,
  • wizualnie odświeża i odmładza poszarzałą cerę osób palących oraz tych borykających z zasinieniami pod oczami.

Fotoodmładzanie jest zabiegiem, który pozwala na stosunkowo szybką i prostą korektę efektów fotostarzenia oraz redukcję zmian powstałych w wyniku naturalnego procesu starzenia się skóry. 

Na czym polega fotoodmładzanie twarzy?

IPL (ang. Intense Pulse Light), za sprawą technologii SSR (ang. Super Skin Rejuvenation), pozwala emitować fale elektromagnetyczne o różnej częstotliwości i długości, dzięki czemu możliwa jest likwidacja kilku defektów naraz - równolegle pobudzana jest produkcja kolagenu, zamykane są naczynka i likwidowane przebarwienia. Taki zabieg nazywa się Fotoodmładzaniem Dynamicznym SSR. Na pytania dotyczące tego, jak dokładnie działa fotoodmładzanie twarzy, odpowiada absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Kosmetolog - mgr. Katarzyna Mucha:

„Do odmładzania skóry za pomocą technologii IPL wykorzystuje się wiązkę światła z zakresu 530-980/1200 nm. Skóra starzejąca się, poza defektem, jakim są pojawiające się zmarszczki, często dodatkowo ma przebarwienia i naczynka oraz rumień. W trakcie zabiegu na każdy z tych problemów używa się innego filtra. Pod wpływem światła IPL dochodzi do zwiększenia produkcji i poszerzenia średnicy włókien kolagenowych, a także do poprawy ukrwienia skóry poprzez pobudzenie procesu angiogenezy i lepszego jej odżywienia.“

Jeśli szukasz odpowiedniego rozwiązania na redukcję przebarwień posłonecznych lub plam wątrobowych, koniecznie przeczytaj, co jeszcze na ten temat twierdzi kosmetolog:

Redukcja przebarwień polega na absorpcji światła przez melanocyty oraz zmianach strukturalnych pod jego wpływem. Następuje rozproszenie barwnika, a uszkodzone komórki są usuwane z organizmu np. poprzez złuszczanie. W zależności od głębokości danych przebarwień i tego, czy są one naskórkowe, czy skórne, w trakcie jednego zabiegu można zastosować różne filtry o odpowiedniej głębokości przenikania fal. 

Skuteczność zabiegu usuwania zmian pigmentacyjnych jest uzależniona od przyczyny pojawienia się zmian, ich głębokości oraz pielęgnacji pozabiegowej i dalszej profilaktyki przebarwień.

W redukcji rumienia czynnikiem reagującym na światło, czyli chromoforem, jest hemoglobina i oksyhemoglobina. Pochłonięta wiązka światła zamieniana jest w ciepło, podnosi temperaturę krwi, wyzwala mechanizm krzepnięcia krwi i koagulacji ścian naczyń. Takie naczynia zostają uszkodzone i wizualnie ulegają wchłonięciu. Pod wpływem ciepła zwiększa się też elastyczność ścian naczyń - co może być istotne, gdy ktoś ma objawy rumienia przejściowego lub utrwalonego. W tym przypadku IPL jest jedną z najbardziej skutecznych metod redukcji rumienia.“

W jakim wieku można stosować fotoodmładzanie?

Zabieg fotoodmładzania powinien zostać przeprowadzony po konsultacji wstępnej z doświadczonym profesjonalistą, który podczas wizyty podejmuje decyzję dotyczącą odpowiednich parametrów naświetlenia i wykluczy przeciwwskazania do jego wykonania. 

Efekty fotoodmładzania są najbardziej widoczne i satysfakcjonujące u osób po 30. roku życia, jednak nie istnieje dolna granica wieku, w którym możemy poddać się temu zabiegowi. Wiele osób zabieg laserowego odmładzania traktuje profilaktycznie - w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Poniżej znajduje się lista przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu fotoodmładzania, są to m.in.: 

  • ciąża, 
  • choroby nowotworowe (w trakcie i min. 5 lat po wyleczeniu),
  • opalenizna (sugeruje się min. 4 tygodnie przerwy od ostatniego opalania),
  • stosowanie samoopalacza, 
  • stosowanie retinoidów oraz witaminy A i E, 
  • aktywna infekcja w miejscu wykonywania zabiegu (np. opryszczka), 
  • skłonność do bliznowców i keloidów, 
  • peelingi chemiczne i inne zabiegi złuszczające (min. 3 tygodnie przerwy), 
  • niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej,
  • botoks i wypełniacze w miejscu, w którym chcemy wykonać zabieg, 
  • epilepsja, 
  • rozrusznik serca lub implanty, 
  • nadwrażliwość na światło lub fotodermatozy, 
  • choroby autoimmunologiczne, 
  • przyjmowanie leków antykoagulacyjnych, 
  • przyjmowanie leków i ziół fotouczulających, 
  • antybiotykoterapia,
  • stosowanie leków sterydowych. 

Czy fotoodmładzanie boli?

Fotoodmładzanie uchodzi za praktycznie bezbolesne, w trakcie zabiegu możemy jednak odczuwać niewielkie pieczenie. Impulsy lasera nie przenikają do tkanek głębokich, działając na zewnętrznej warstwie skóry. W pierwszej kolejności wybrany odcinek ciała smarowany jest żelem (tym samym, który stosuje się podczas badań USG). Kolejnym krokiem jest naświetlanie danego miejsca laserem. Bez obaw - efekt zaczerwienionej i opuchniętej po zabiegu skóry jest naturalny. Na cerę stosuje się algową maskę, krem kolagenowy i inne produkty silnie nawilżające. 

Kolejnym plusem zabiegu fotoodmładzania jest fakt, że okres rekonwalescencji trwa krótko - już następnego dnia możemy bowiem wrócić do naszych codziennych aktywności. 

Wyróżnia się kilka istotnych kwestii, o których należy pamiętać po zabiegu fotoodmładzania. Do najważniejszych zaliczamy: zakaz ekspozycji skóry na słońce i smarowanie jej kremami z wysokim filtrem, zakaz korzystania z solarium i sauny, zakaz aplikowania na dane miejsce kosmetyków z alkoholem, unikanie nadmiernego wysiłku fizycznego.

Fotoodmładzanie - opinie 

Zdaniem wielu osób cena jednorazowej usługi odmładzania laserowego (ok. 300-600 zł) jest niezwykle atrakcyjna - tym bardziej, kiedy w grę wchodzą widoczne efekty, które możemy osiągnąć bez ingerencji skalpela. Ponadto laser precyzyjnie trafia w konkretne miejsce, dzięki czemu działania niepożądane ograniczone są do minimum.

Po przeczytaniu powyższych informacji sama odpowiedz sobie na pytanie, czy warto udać się na zabieg fotoodmładzania. Jeżeli borykasz się z opisanymi wyżej problemami, takimi jak chociażby blizny po trądzikowe, zmarszczki czy przebarwienia, być może cykl zabiegów laserowego odmładzania okaże się świetnym rozwiązaniem.