Nowy Jork banuje foie gras

W amerykańskiej metropolii dziś serwuje się forie gras w ponad tysiącu restauracji - jednak do 2022 roku potrawa ma być prawnie zakazana. Za ponad dwa lata pasztetu z gęsich wątróbek nie znajdziecie ani w nowojorskich restauracjach, ani tamtejszych sklepach. To efekt ostatniego głosowania radnych miejskich - większość z nich opowiedziała się za przyjęciem nowego pakietu legislacyjnego, który ma służyć ochronie zwierząt. Jak podaje New York Times, nowe prawo nie zostało zbyt entuzjastycznie przyjęte przez restauratorów i producentów foie gras, którzy - dość absurdalnie - porównują zakazanie tej potrawy do zabronienia przyrządzania... grzybów.

Za serwowanie foie gras w Nowym Jorku będzie grozić mandat w wysokości dwóch tysięcy dolarów, chociaż pierwotnie planowano też karę do roku więzienia. Według nowych przepisów można będzie jednak sprzedawać zwykłe gęsie wątróbki, czyli takie, które nie powstały wskutek karmienia ptaków wgłębnikiem. Restauracje, które się zdecydują na tego typu potrawy, będą zobowiązane do potwierdzenia legalności źródła mięsa.

Rada miejska nie zatrzymała się tylko na foie gras: równocześnie zakazano też bryczkarzom używania koni do pracy podczas dużej wilgotności powietrza oraz łapania dzikich ptaków.

Dlaczego akurat foie gras?

Powstawanie foie gras określa się jako jedne z najbardziej nieludzkich i okrutnych sposobów produkcji żywności. Kaczki i gęsi na dwa tygodnie przed ubojem są na siłę przekarmiane (codziennie dostają 1,8-1,9 kg karmy), by nawet dziesięciokrotnie powiększyć ich wątrobę i wywołać u nich chorobę zwaną słuszczeniem. Maksymalnie sześciomiesięczne ptaki karmione są na siłę kukurydzą nawet kilka razy dziennie za pomocą wprowadzanej przez gardło do żołądka metalowej rurki. Zwierzęta trzymane są w ciasnych klatkach, a przymusowe jedzenie powoduje u nich ogromny ból. 

O wycofanie foie gras od lat walczą organizacje zajmujące się prawami zwierząt. Sama potrawa, określana również jako pasztet z otłuszczonych gęsich albo kaczych wątróbek, popularna jest szczególnie we Francji, a w wielu innych krajach uznawana jest za luksusowy przysmak. Foie gras zakazane jest także w Kalifornii, Danii, Niemczech, Szwecji, Wielkiej Brytanii i w Polsce.