Filtry przenikające: zagrożenia

Codzienna ochrona przed promieniami słonecznymi jest koniecznością. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z zagrożeń wynikających ze stosowania filtrów przenikających. Są one wchłaniane do organizmu już po... jednym użyciu produktu.

Niektóre składniki kremów z filtrem (wśród nich: oxybenzone, octinoxate, octisalate, octocrylene, homosalate i avobenzone) po przedostaniu się do organizmu mogą wpływać na niego bardzo negatywnie. Są wykrywane na skórze i we krwi nawet kilka tygodni po zaprzestaniu stosowania danego produktu. Wykryto też wiele składników filtrów przeciwsłonecznych w mleku matki i próbkach moczu1. Kremy z tymi kontrowersyjnymi składnikami mogą również wywoływać alergiczne reakcje skórne, zaburzać gospodarkę hormonalną (zmniejszać poziom testosteronu u chłopców), negatywnie wpływać na płód kobiet w ciąży oraz zwiększać ryzyko raka piersi czy endometriozy 2.

Stosowanie filtrów przenikających zostało zakazane w niektórych krajach (takich jak Hawaje czy Republika Palau). Skoro spłukiwane z ciał kremy mogą niszczyć rafę koralową, zastanów się... jak wpływają na zdrowie człowieka? No właśnie.

Jak wybrać odpowiedni krem z filtrem?

Wybieraj kremy bez kontrowersyjnych filtrów przenikających w składzie. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że to „uczulenie na słońce”, z którym borykałaś się zeszłego lata, było reakcją alergiczną na aplikowany przez ciebie krem przeciwsłoneczny. Żeby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości, postaw na produkty bezzapachowe. Składniki zapachowe, kiedy dojdzie do fotoreakcji na słońcu, mogą bowiem przynosić tego typu niepożądane efekty. 

I zapomnij o tym, że kupisz DOBRY krem z filtrem za kilka czy kilkanaście złotych. Dlaczego? Bo jego bezpieczeństwo i skuteczność idzie w parze z ceną. Produkcja bezpiecznego kosmetyku przeciwsłonecznego jest o wiele bardziej złożona niż produkcja kosmetyków pielęgnacyjnych czy myjących. 

Co do składów, zgadzamy się - ich dokładne studiowanie jest trudne nawet dla osób zorientowanych w temacie. Bez wątpienia potrzeba na to wiedzy i czasu. Certyfikaty międzynarodowych organizacji ułatwiają nam w tym przypadku życie. Organizacja AllegryCertyfied gwarantuje, że w konkretnym kremie przeciwsłonecznym nie ma filtrów przenikających, składników zapachowych, barwników i żadnych innych alergenów. Z kolei organizacja ECOCERT certyfikuje naturalne i organiczne kosmetyki - idealne dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Ten certyfikat posiadają najbezpieczniejsze kremy z filtrami mineralnymi (fizycznymi). 

Skutecznie i bezpiecznie: produkty Derma Sun

A oto ulubieńcy mieszkańców Danii. Kremy z filtrem Derma Sun nie bez powodu cieszą się coraz większą popularnością. Są wodoodporne, hipoalergiczne, bezzapachowe, wolne od filtrów przenikających, przyjazne środowisku, nietestowane na zwierzętach i nie zawierają barwników. Zapewniają skuteczną, bezpieczną ochronę przeciwsłoneczną, nie są systemowo wchłaniane do organizmu. Są bezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale też ekosystemu morskiego.

Produkty Derma Sun posiadają certyfikaty międzynarodowych organizacji, takich jak: Allergy Certified, Astma-Allergy Denmark, Nordic Swan Ecolabel, a krem Derma Baby także certyfikat ECOCERT.

Materiały prasowe

Kosmetyki Derma Sun gwarantują skuteczną ochronę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych (chronią skórę przed promieniami UVA i UVB), oparzeniami czy nieestetycznymi przebarwieniami. Wykazują także działanie pielęgnacyjne (w ich składzie znajdziemy np. aloes, roślinną glicerynę i witaminę E). Na tę linię słoneczną składają się zarówno kremy z filtrami mineralnymi, jak i bezpiecznymi filtrami chemicznymi. 


Krem z filtrem mineralnym Derma Baby SPF 30 uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych dla zdrowia, można go stosować już od pierwszych dni życia maluszka, rekomenduje się go również kobietom w ciąży. Jest w 100% naturalny, zawiera filtr fizyczny - dwutlenek tytanu. Nie przenika do skóry, tworząc wyłącznie zewnętrzną barierę. Posiada certyfikat ECOCERT, Allergy Certified, Astma Allergy Denmark i Nordic Swan Ecolabel. Poleca się go osobom, które cierpią na AZS i mają skłonności do alergii. 

Materiały prasowe

Derma Sun krem do twarzy SPF 50 ANTI- AGE gwarantuje wysoką ochronę przed promieniami UVA i UVB. Jest wegański. On także genialnie sprawdza się u osób z wrażliwą skórą, jak i tych, które cierpią na AZS. Dodatkowo zawiera aktywne składniki przeciwdziałające starzeniu się skóry. To idealny produkt pod makijaż, ponieważ nie pozostawia tłustej warstwy na skórze. Zawarty w nim kwas hialuronowy wygładza oraz poprawia jędrność skóry, a Pentavitin pomaga zadbać o jej elastyczność i odpowiedni poziom nawilżenia. Ten kosmetyk otrzymał certyfikaty Nordic Ecolabel i AllergyCertified, jest też rekomendowany przez Astma Allergy Nordic. 

Materiały prasowe

Derma Sun balsam SPF 30 to bezzapachowy, certyfikowany, wodoodporny i hipoalergiczny produkt idealny do ciała. Zawiera wyłącznie bezpieczne filtry chemiczne. Zapewnia wysoką ochronę przed szerokim spektrum promieniowania UVA i UVB. Kosmetyk wzbogacono też o składniki nawilżające. Zero niebezpiecznych konserwantów i barwników, zero filtrów przenikających do głębszych warstw skóry i krwiobiegu - bo bezpieczeństwo oraz skuteczność powinny zawsze stać na pierwszym miejscu. 

Materiały prasowe

Kosmetyki przeciwsłoneczne Derma dostępne na www.4organic.pl i w największych drogeriach w Polsce.


1Źródło: https://www.ewg.org/sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/

2Źródło:https://www.ewg.org/sunscreen/report/the-trouble-with-sunscreen-chemicals/