Sprawę ułatwi skrócenie listy filmów z Tomem Crusem do najlepszej dziesiątki. Przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych filmów, które spotkały się z pozytywnym odbiorem zarówno pośród widzów, jak i fanów. Nie trać czasu na długie wybieraniu filmu – sięgnij po sprawdzoną i docenianą produkcję.

Filmy z Tomem Cruisem – co warto wiedzieć?

Nieprzerwanie od kilku dekad możemy go obserwować na dużym ekranie. Jest wszechstronnym aktorem – dostaje główne role w dramatach, komediach, filmach sci-fi. Dał się poznać jako aktor szpiegowskich filmów akcji, a co zaskakujące – najczęściej rezygnuje z pomocy kaskaderów.

Był kilkukrotnie nominowany do Oscara, swego czasu został okrzyknięty najseksowniejszym mężczyzną na świecie. Zagrał w tak wielu filmach, że fan niemalże każdego gatunku jest w stanie wybrać coś dla siebie. Erotyk? Film wojenny? Poznaj najlepsze produkcje, w których Tom Cruise odegrał główną rolę.

1. Top Gun, reż. Tony Scott, 1986

Top Gun to jeden z najważniejszych filmów, w jakim wystąpił Tom Cruise. Wciela się w postać Mavericka, pilota marynarki wojennej, którego celem jest stać się najlepszym z najlepszych. Rywalizuje z pozostałymi pilotami nie tylko o miano asa przestworzy, ale również o serce instruktorki, w której się zakochuje. Akcja jest pełna dynamiki, powietrzne akrobacje zapierają dech w piersiach, a nie brak przy tym prawdziwych emocji i ludzkich dramatów. Wszystko uzupełnione świetną muzyką – główna piosenka z filmu, Take My Breath Away, otrzymała Oscara.

Już w 2022 roku pojawi się nowy film z Tomem Cruisem – Top Gun: Maverick, czyli kontynuacja kultowej historii. Film po ponad 30 latach pozwalała wrócić do historii znanego pilota, ukazuje jego obecne życie i to, jak wpłynęły na nie wydarzenia z młodości. Czy Maverick poradził sobie z demonami przeszłości?

2. Rain Man, reż. Barry Levinson, 1988

Rain Man, czyli film z Dustinem Hoffmanem i Tomem Cruisem w rolach głównych, otrzymał aż cztery Oscary – bez wątpienia jest to jeden z lepszych filmów w historii kinematografii.

Opowiada historię Charliego (Tom Cruise), który dopiero z testamentu ojca dowiaduje się, że ma brata, Raymonda. To w jego ręce trafia rodzinna fortuna, chociaż mężczyzna nie do końca rozumie, co można zrobić z pieniędzmi – jest osobą w spektrum autyzmu. Do tej pory przebywał w szpitalu psychiatrycznym, z którego porywa go brat, chcący za wszelką cenę odzyskać chociaż część spadku. Czy to mu się uda? Czy pomiędzy braćmi może zawiązać się nić porozumienia?

Wzruszająca historia skupia się na ukazaniu złożonej relacji pomiędzy mężczyznami oraz trudów życia z autyzmem. Wzruszający dramat Rain Man to najlepszy film w dorobku reżysera, Barry’ego Levinsona.

3. Ostatni samuraj, reż. Edward Zwick, 2003

Poruszający dramat historyczny, ukazujący prawdziwą przemianę człowieka i jego wartości. Tom Cruise gra żołnierza-weterana, który wyjeżdża do Japonii trenować nowo powstałą armię. Nastroje nie są mu sprzyjające – wkrótce główny bohater zostaje porwany. Mieszka w wiosce samurajów, w której to poznaje japońską kulturę, obyczaje i filozofię. Po czasie okazuje się, że nic nie jest takie, jakie mu się wcześniej wydawało. Kilkusetletnia, samurajska tradycja przestaje być czymś, z czym żołnierz chce walczyć, a wręcz przeciwnie – to właśnie dzięki samurajskim naukom odzyskuje spokój po trudnych doświadczeniach wojny.

Cenisz filmy, w których można obserwować wewnętrzną przemianę bohaterów? Zobacz Cast away: poza światem – filmy z Tomem Hanksem mogą przypaść ci do gustu.

4. Na skraju jutra, reż. Doug Liman, 2014

Na skraju jutra to jeden z lepszych filmów sci-fi z Tomem Cruisem. Akcja filmu dzieje się w niedalekiej przyszłości – obca rasa spustoszyła Ziemię, ich atak pochłonął miliony ofiar, a żadna z armii nie jest w stanie pokonać najeźdźców. Podczas jednej z walk umiera główny bohater, żołnierz Bill Cage (Tom Cruise) – wydaje się, że jego historia uległa końcowi, jednak stało się coś zupełnie odwrotnego. Bill trafia do pętli czasowej i codziennie przeżywa dramatyczną walkę, która kosztowała go życie.

Czy bohater będzie w stanie wyplątać się z czasowej pułapki? Czy uda mu się pokonać najeźdźców z kosmosu? Pełen akcji, zdumiewających efektów specjalnych film z pewnością będzie trzymał w napięciu.

5. Za horyzontem, reż. Ron Howard, 1992

Film z Tomem Cruisem i Nicole Kidman w rolach głównych przedstawia pełną przygód, wątpliwości i nadziei historię farmera i dziedziczki. Para bohaterów, chociaż diametralnie różna i pochodzącą z zupełnie odmiennych sfer, ma wspólny cel – wyjazd do innego świata. Razem szukają miejsca, w którym będą mogli zacząć od nowa, odzyskać utraconą wolność i zaczną decydować sami o sobie. Uciekają do nowoczesnej, pełnej nieprzewidywalności Ameryki. Jak potoczą się ich losy?

Za horyzontem to z pewnością nie tylko historia miłosna. Nie zabraknie pełnych wątpliwości prób odnalezienia siebie.

6. Barry Seal: Król przemytu, reż. Doug Liman, 2017

Tytułowy Barry Seal – w tej roli Tom Cruise – ma doświadczenie jako pilot, żołnierz, przemytnik broni i narkotyków, a ostatecznie otrzymuje pracę jako agent CIA. Jak to możliwe? Dlaczego CIA nawiązuje współpracę z przestępcą? Poznaj bogatą biografię i pełne zwrotów akcji życie Barry'ego – z pewnością się nie zanudzisz, zwłaszcza, że historia została ukazana na tle prawdziwych wydarzeń międzynarodowej polityki, co sprawia, że film ogląda się z zapartym tchem. 

7. Mission: Imposibble, reż. Brian de Palma, 1996

Mission: Impossible doczekał się wielu kontynuacji – na 2022 rok zaplanowana jest premiera siódmej części. Jednak, żeby w pełni docenić najnowszy film z Tomem Cruisem, konieczne jest odświeżenie całej historii.

Szpiegowski film opowiada o agencie Ethancie Huncie (Tom Cruise), którego amerykański wywiad podejrzewa o zdradę. Hunt, żeby oczyścić się z nieprawdziwych zarzutów, musi wskazać, kto tak naprawdę jest podwójnym agentem i działa na niekorzyść CIA. Czy mu się to uda? Jak potoczą się losy Hunta w kolejnych częściach?

Do głównej roli był brany pod uwagę Mel Gibson. Jeśli cenisz tego aktora, sprawdź najlepsze filmy z Melem Gibsonem.

8. Wywiad z wampirem, reż. Neil Jordan, 1994

Tom Cruise zagrał w komediach romantycznych, filmach akcji, dramatach wojennych, a także w… horrorze. Wywiad z wampirem przedstawia historię wampira, który trwa w pewnym zawieszeniu – nie jest w stanie zabijać ludzi z zimną krwią, ale jednocześnie nie potrafi zakończyć swojego życia. Pewnego dnia opowiada dziennikarzowi, jak doszło do tego, że stał się wampirem i z czym to tak naprawdę się wiąże.

W role wampirów wcielili się Brad Pitt i Tom Cruise. Jeśli spodobał ci się Wywiad z wampirem, obejrzyj inne, doceniane filmy z Bradem Pittem.

9. Oczy szeroko zamknięte, reż. Stanley Kubrick, 1999.

Kolejny film z Tomem Cruisem i Nicole Kidman – tym razem pełny erotyzmu thriller. Aktorski duet wciela się w rolę małżeństwa z wyższych sfer. Niczego im nie brakuje, oprócz odrobiny ekscytacji. Gdy mąż dowiaduje się o zdradzie, postanawia się zemścić. Seksualne fantazje, nieposkromiona zazdrość, obsesje i pragnienia – czyli Oczy szeroko zamknięte w pigułce.

Co ciekawe, Kidman i Cruise byli małżeństwem podczas nagrywania filmu – niestety, występ w erotycznym filmie przyspieszył ich rozstanie.

10. Wybuchowa para, reż. James Mangold, 2010

Pełen przygód i zdumiewających wydarzeń film z Tomem Cruisem i Cameron Diaz ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Aktor ponownie wciela się w rolę agenta, który musi wykonać ważną misję – jednak tym razem towarzyszy mu spotkana przypadkiem kobieta. Para jest w ciągłym niebezpieczeństwie, życie nieustannie stawia im kolejne wyzwania. Nie zabraknie dynamicznej akcji, ale również humoru i komediowej atmosfery. Czy partnerce agenta uda się zamienić zwyczajne, nudne życie w pościg za terrorystami? Czy wyjdą cało z każdej opresji? Dowiesz się po seansie!