Dwukrotny zdobywca Oskara, ceniony aktor i reżyser. Od lat 70. jest nieustannie aktywny zawodowo, a swoją pracą bez wątpienia wpłynął na kształt światowego kina. Swego czasu wywołał olbrzymie kontrowersje filmem Pasja, przedstawiającym życie Jezusa. Z jakich produkcji jeszcze jest znany?

Filmy z Melem Gibsonem – co warto wiedzieć?

Mel Gibson wybierał przede wszystkim role w pełnych emocji sensacyjno-kryminalnych filmach. Równie wiele produkcji, w których wziął udział, nawiązuje do dramatycznych wydarzeń wojennych, co sprawia, że kino Gibsona nie zawsze jest łatwe w odbiorze. Nie zniechęcaj się jednak i daj szansę trzymającym w napięciu, kultowym produkcjom.

Dla fanów komedii także coś się znajdzie – Gibson to aktor, który nie boi się wyzwań i występuje w różnorodnych filmach. Wachlarz jego możliwości jest wyjątkowo szeroki.

1. Mad Max, reż. George Miller, 1979

Pierwsza część kultowej trylogii to wręcz must have dla fanów sensacyjnego kina.

Mel Gibson wciela się w główną rolę – odgrywa Maxa, brutalnego policjanta, który bez żadnych skrupułów traktuje piratów drogowych. Ma jednak drugą stronę – w domu jest pełnym empatii i uczucia mężem i ojcem. Tkwi w rozdarciu, co sprawia, że zastanawia się nad porzuceniem pracy. Wszystko ulega zmianie, gdy przypadkiem zabija na drodze Nocnego Jeźdźca (Vincent Gil), przywódcę motocyklowego gangu. Przyjaciele gangstera szykują przerażającą zemstę.

2. Braveheart: Waleczne serce, Mel Gibson, 1994

Braveheart: Waleczne serce to film opowiadający o wojnie i nienawiści, miłości i stracie. Gibson nie tylko odegrał główną rolę, ale i wyreżyserował film –  za reżyserię otrzymał Oscara.

Historia ukazuje walkę Anglików ze Szkotami, którzy przejmują władzę nad Anglią. William (Mel Gibson) cudem uniknął śmierci, gdy Szkoci zaatakowali całą jego wioskę. Jednak bezpośrednim powodem do tego, aby mężczyzna zaangażował się w walkę i stanął na czele powstania jest inne, dramatyczne wydarzenie – z rąk Anglików ginie jego ukochana.

3. Zabójcza broń, reż. Richard Donner, 1987

Tytułową „zabójczą bronią” można nazwać policjanta Martina (Mel Gibson) – jest brawurowy, nie boi się ryzyka i skutecznie ściga przestępców, nawet w najbardziej niebezpiecznych sytuacjach. Po śmierci żony Martinowi nie zależy na własnym życiu – nie ma nic do stracenia.

Jego losy zostają splecione Rogerem (Danny Glover), spokojnym detektywem tuż przed emeryturą, Pierwsza sprawa, którą mają razem poprowadzić, jest wymagająca, a współpraca niełatwa.

Kryminalny wątek sprawia, że film ogląda się z żywym zainteresowaniem. Świetna gra aktorska i komediowe dialogi dopełniają całości.

4. Byliśmy żołnierzami, Randal Wallace, 2002

Dramat wojenny nawiązujący do interwencji USA w Wietnamie. Główną postacią jest pułkownik Moore (Mel Gibson), który wraz ze swoimi żołnierzami zostaje otoczony przez przeważające wojska wroga. Krwawe walki pochłoną masę ofiar i spowodują olbrzymie cierpienie, co ukazuje sytuacja rodzin walczących – film zwraca uwagę na perspektywę żon żołnierzy, którzy umierają w walce.

Wzruszający, pełen rozpaczy i dramatycznych momentów film – z pewnością spodoba się fanom wojennych historii.

5. Furia, reż. Martin Campel, 2010

Furia z Melem Gibsonem to opowieść o ojcu, który zmaga się ze stratą dziecka. Detektyw po śmierci swojej córki jest zdeterminowany do tego, aby zemścić się na mordercach – próbuje rozwiązać skomplikowaną sprawę, dotrzeć do sedna i za wszelką cenę ukarać zabójców swojej niewinnej córki. Czy jednak Emma (Bojana Novakovic) faktycznie była przypadkową ofiarą? Podczas śledztwa wychodzą na jaw niespodziewane fakty.

O zbrodni z rządowymi konspiracjami w tle mówi też Wróg publiczny – poznaj filmy z Willem Smithem, a znajdziesz podobne, pełne sensacji, kryminalne historie.

6. Hamlet, Franco Zeffierelli, 1990

Mel Gibson występuje zarówno w wojennych i kryminalnych filmach, jak i w klasycznych, szekspirowskich tragediach. W Hamlecie wciela się w tytułową rolę. Na scenie towarzyszy mu Helena Bonham Carter, Glenn Close czy Ian Holm.

Akcja Hamleta dzieje się w średniowiecznej Danii. Po śmierci króla na tronie zasiada jego brat, co wzbudza podejrzenia dziedzica tronu, Hamleta. Gdy duch jego ojca pojawia się na duńskim zamku i wyjawia mu, że został zamordowany przez brata, Hamlet zaczyna obawiać się o własne życie. Czy uda mu się pomścić ojca i zdemaskować zdrajców?

7. Czego pragną kobiety, reż. Nancy Meyers, 2000

Czego pragną kobiety? Nick Marshall (Mel Gibson) zna odpowiedź na to pytanie. Na skutek wypadku słyszy myśli wszystkich kobiet.

Wystarczyło, aby koleżanka z pracy Nicka otrzymała awans, o którym marzył, żeby mężczyzna zaczął po prostu nienawidzić kobiet. Jak możliwość usłyszenia najskrytszych kobiecych pragnień wpłynęła na jego niechęć? Czy wszystko pozostało tak proste i jednoznaczne, jak Nick uważał na początku?

Z pewnością wiele się zmieniło – do tej pory główny bohater miał pewność, że jest bożyszczem kobiet. Jak można się spodziewać, usłyszenie kobiecych myśli było niczym kubeł zimnej wody.

8. Profesor i szaleniec, reż. Farhad Safinia, 2019

Nowy film z Melem Gibsonem na pierwszy rzut oka sięga po niezbyt emocjonujący temat. Gibson wciela się w rolę profesora Jamesa, którego celem jest stworzenie największego słownika języka angielskiego w historii. Aby przyspieszyć pracę, prosi o pomoc w gromadzeniu haseł. Okazuje się, że aż 10 tysięcy propozycji nadesłała jedna osoba – weteran wojny secesyjnej, William Chester Minor (Sean Penn).

Gdy tylko pracujący przy słowniku chcą nagrodzić zaangażowanego Minora, wychodzą na jaw szokujące informacje. Co się okazuje?

9. Patriota, reż. Roland Emmerich, 2000

Wziąć udział w walce w obronie ojczyzny, czy zostać w domu i bronić rodziny? Przed takim dylematem staje Benjamin Martin (Mel Gibson), weteran wojenny.

Mężczyzna zasłynął udziałem w pełnych brutalności bitwach. Po zakończeniu walk prowadził spokojne życie, ożenił się i został ojcem dla sporej gromadki dzieci. Gdy wybucha kolejna wojna, Martin odpowiada: „Patriotyzm to luksus. Jestem ojcem”. Czy jednak faktycznie uda mu się pozostać z boku konfliktu?

Patriota to kolejny film z Melem Gibsonem, który oscyluje wokół wydarzeń wojennych. Miłośnikom takiego kina polecamy także filmy z Clintem Eastwoodem – na przykład Wzgórze Rozdartych Serc.

10. Co wiecie o swoich dziadkach, reż. Sean Anders, 2017.

Mel Gibson przede wszystkim dał się poznać w dramatycznych filmach, tymczasem tutaj występuje w zupełnie innej odsłonie – w komedii z bożonarodzeniowymi świętami w tle.

Aktor wcielił się w rolę jednego z dziadków, którego przyjazd znacząco skomplikował organizację świąt. Z założenia miały być to perfekcyjne dni, jednak rodzinna sielanka nie trwa zbyt długo.

Chcesz pozostać w świątecznym klimacie? Obejrzyj filmy z Adamem Sandlerem – pełne absurdu Wariackie święta powinny spodobać się każdemu, kto polubił Co wiecie o swoich dziadkach.