Komediowe, historyczne, sensacyjne, dramatyczne – Pitt wcielał się w główne role w filmach z różnych gatunków, dzięki czemu każdy może wybrać coś dla siebie. Sprawdź 10 kultowych filmów, w których zagrał. Co wybierzesz?

Filmy z Bradem Pittem – co warto wiedzieć?

Najpiękniejszy człowiek świata, najbardziej wpływowy człowiek świata – nazwisko Brada Pitta przez lata umieszczano na wielu podobnych listach. Sławie pomogły głośne małżeństwa – o związkach z Jennifer Aniston i Angeliną Jolie tabloidy rozpisywały się przez lata. Nie da się jednak zaprzeczyć, że za tak ogromnym sukcesem Pitta stoi talent aktorski. Jego sukces został przypieczętowany Nagrodą Akademii – po Oscara Pitt sięgnął w 2020 roku.

Brad Pitt zagrał w pierwszych filmach już w latach 80. i od tej pory nie dał o sobie zapomnieć. Niektóre produkcje, w których odegrał główną rolę, stały się kultowymi hollywoodzkimi tytułami – mowa o Troi czy Ciekawym przypadku Benjamina Buttona. Jeśli jeszcze nie widziałaś tych filmów, nie ma na co czekać. Zamiast tracić czas na długie wybieranie filmu na wieczór, sięgnij po sprawdzone, docenione przez widzów i krytyków filmy z Bradem Pittem.

1. Troja, reż. Wolfgang Petersen, 2004

Troja to kultowy film z Bradem Pittem w roli głównej. Ekranizacja klasycznej epopei Homera przyniosła Pittowi ogromną sławę. Greckie wojny, intrygi, potęga króla i walka w obronie honoru, chęć zdobycia potęgi, władzy i miłości – to wszystko możemy zaobserwować na ekranie.

Brad Pitt wciela się w postać Achillesa, od którego w głównej mierze zależy przebieg wojny trojańskiej. Czy uda mu się pokonać wrogą armię? Jeśli jeszcze nie widziałaś, warto nadrobić zaległości – Troja to wręcz widowiskowy film, który nie rozczarowuje.

"Pitt gra w nowatorski, pełen niuansów i introspekcji sposób; wnosi złożoność do roli, w której nie jest to wymagane" – w ten sposób o roli Pitta wypowiadali się krytycy.

2. Mr. & Mrs. Smith, reż. Doug Liman, 2005

Mr. & Mrs. Smith, czyli film z Bradem Pittem i Angeliną Jolie, w którym wcielają się w rolę tajnych agentów. Jane i John Smithowie pracują dla dwóch wrogich sobie organizacji. Oboje prowadzą podwójne życie, chociaż prywatnie są małżeństwem. Wszystko idzie dobrze do czasu, gdy otrzymują zlecenie zabicia siebie nawzajem.

Pełna adrenaliny i sensacji komedia sprawia, że nie ma mowy o nudzie. Jednak oprócz sensacyjnych wydarzeń i ciekawej fabuły, nie zabrakło momentów zawahania i refleksji – czy małżeństwo państwa Smith przetrwa?

Po obejrzeniu Mr. & Mrs. Smith, warto zobaczyć pozostałe filmy z Angeliną Jolie. Jane Smith to nie wszystko, na co ją stać!

3. Pewnego razu… w Hollywood, reż. Quentin Tarantino, 2019

Historia opowiada losy pewnego aktora telewizyjnego i jego kaskadera, a jednocześnie najlepszego przyjaciela. Po latach duet postanawia wrócić do Hollywood, nic jednak nie jest takie, jakie zapamiętali. Jak potoczą się losy? Co ciekawe, sąsiadem Cliffa jest pewien znany polski reżyser, Roman Polański. 

Pewnego razu… w Hollywood to film z Bradem Pittem, Leonardo di Caprio, Margot Robbie, Al Pacino i innymi sławami. Największe hollywoodzkie gwiazdy razem w produkcji wyreżyserowanej przez Quentina Tarantino zachwyciły – nie tylko widzów, ale również Akademię. Film otrzymał dwa Oscary, w tym jeden powędrował właśnie w ręce Brada Pitta.

4. Bękarty wojny, Quentin Tarantino, 2009

Okupowana w czasie drugiej wojny światowej Francja, egzekucje, ucieczki i plany odwetu na nazistach –  na tym skupia się film Bękarty wojny. Brad Pitt wciela się w rolę porucznika, którego zadaniem jest przeprowadzenie ataku na nazistach. Współpracuje z niemiecką aktorką i pełną chęci zemsty młodą Francuzką. Razem planują wysadzenie kina z uwięzionymi w środku nazistowskimi oficerami. Czy ich plan się powiedzie?

Pośród kilku wojennych filmów z Bradem Pittem, Bękarty wojny zdecydowanie się wyróżnią – fani wojennego kina nie mogą pominąć tej produkcji. Podobnie jak Braveheart. Waleczne serce, czyli historyczny film z Melem Gibsonem o walkach powstańczych. Pozycje obowiązkowe!

5. Joe Black, reż. Martin Brest, 1998

Film z Bradem Pittem i Anthonym Hopkinsem w rolach głównych. Opowiada historię Śmierci (Pitt), która zawiązuję umowę z bogatym przedsiębiorcą Williamem (Hopkins). W zamian za podarowanie dodatkowych paru lat życia, Śmierć może towarzyszyć mężczyźnie i spędzić trochę czasu na ziemi. Wciela się w przystojnego młodzieńca, który jednak niespodziewanie zakochuje się w córce Wiliama. To znacznie komplikuje całą sprawę.

Jak to jest spotkać się ze Śmiercią? Film bez wątpienia podejmuje temat śmierci w oryginalny i niekonwencjonalny sposób, co sprawia, że całość ogląda się z zapartym tchem.

6. Siedem, reż. David Fincher, 1995

Dwóch skrajnie różnych policjantów – w tych rolach Brad Pitt i Morgan Freeman – rozwiązują zagadkę seryjnych morderstw. Zabójca wybiera swoje ofiary według nietypowego klucza, a każdą ze zbrodni wiąże z jednym z siedmiu grzechów głównych. Szalony morderca próbuje „oczyścić” świat z grzesznego zła. Czy detektywom uda się go powstrzymać?

Jeśli Siedem zrobi na tobie wrażenie, zapoznaj się z innymi thrillerami – polecamy Prawdziwą Zbrodnię, Władzę Absolutną oraz pozostałe filmy z Clintem Eastwoodem.

7. Podziemny krąg, reż. David Fincher, 1999

Głównymi bohaterami są Jack (Edward Norton) – bogaty, ale samotny mężczyzna – oraz Tyler (Brad Pitt), ekscentryczny anarchista. Los splata ich historię. Mężczyźni się zaprzyjaźniają, organizują dla zabawy bójkę na pięści i wpadają na pomysł założenia podziemnego klubu. Klub zyskuje na popularności, organizowane są w nim coraz to brutalniejsze walki. W filmie nie brak wątku miłosnego, który wiąże się z postacią Marli - w tej roli niesamowita Helena Bonham Carter.

Poprzez bójki uczestnicy wyładowują stres i frustrację, po czasie jednak wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli. Jak potoczą się losy klubu? 

8. Ciekawy przypadek Benjamina Buttona, reż. David Fincher, 2008

Ciekawy przypadek Benjamina Buttona został nagrodzony trzema Oscarami – bez wątpienia jest to wyjątkowo dobry film. Bradowi Pittowi towarzyszy na planie plejada gwiazd – w filmie zobaczymy m.in. Cate Blanchett, Davida Finchera, Jareda Harrisa oraz Tildę Swinton.

Benjamin Button zamiast starzeć się – młodnieje. Urodził się jako staruszek, a z każdym kolejnym rokiem życia staje się coraz młodszy. Został porzucony przez ojca, zmagał się z utraconą miłością. Jego życie pełne jest wątpliwości, refleksji o czasie i przemijaniu, śmierci i samotności. Film jest adaptacją klasycznej powieści F. Scotta Fitzgeralda o tym samym tytule.

9. Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra, reż. Steven Soderbergh, 2001

Julia Roberts, George Clooney i, oczywiście, Brad Pitt w komediowym filmie kryminalnym. Szajka różnych specjalistów – od kieszonkowca po pirotechnika – planuje napad na największe kasyna w Las Vegas. Ich planem jest kradzież 150 mln dolarów. Okazuje się jednak, że przywódcy zależy nie tylko na pieniądzach. Oprócz napadu myśli o odzyskaniu dawnej miłości.

Film doczekał się licznych kontynuacji – za każdym razem grupa złodziei organizuje brawurowy skok. Najnowsza część, Ocean’s 8, opowiada historię kobiecego, złodziejskiego gangu – również jest warta polecenia!

10. Moneyball, reż. Bennet Miller, 2011

Biograficzny dramat ze sportowymi emocjami w tle – czyli Moneyball. Brad Pitt wciela się w rolę menadżera klubu baseballowego. Marzenia o karierze jako zawodowy gracz legły w gruzach, a prowadzenie drużyny to jedyne, co mu pozostało. Po przegranym meczu, utracie najlepszych graczy Billy (Brad Pitt) postanawia zatrudnić ekonomistę. Dzięki komputerowej analizie i dokładnym wyliczeniom udaje mu się zdobyć przewagę i poprowadzić drużynę do zwycięstwa. I to nie jednego – okazuje się, że dzięki wykorzystaniu technologii drużyna Billy’ego jest w stanie osiągnąć spory sukces. Jakie będą jej dalsze losy?

Co ciekawe – film bazuje na prawdziwych wydarzeniach ze sportowego świata.