Filmy o miłości - Cztery wesela i pogrzeb
Hugh Grant stworzył tu nowy wzorzec mężczyzny – nieco roztargnionego, romantycznego, zaprzeczenie macho i superbohatera. Może dzięki temu miłość, która połączyła jego Charlesa z Amerykanką graną przez Andie MacDowell, była tak autentyczna? W tle: nobliwy, ale i przekorny Londyn. Dziś, 30 lat później, Hugh Grant gra polityka, który wdaje się w gejowski romans, w miniserialu HBO „Skandal w angielskim stylu”.

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. Słynne tytuły, które uwielbiamy do dziś i chętnie oglądamy >>

Komedie romantyczne 2020. Te filmy o miłości musicie zobaczyć w tym roku >>

Filmy o miłości - Absolwent
Jeden z najodważniejszych filmów z lat 60. Wcześniej romans studenta ze starszą o 20 lat ­kobietą był nie do pomyślenia – przynajmniej w kinie. Film dostał Oscara za reżyserię i sześć nominacji. Przyniósł też wieczną, nieprzemijającą sławę debiutującemu na wielkim ekranie Dustinowi Hoffmanowi. Co ciekawe, Anne Bancroft grająca panią Robinson była tylko o sześć lat starsza od Hoffmana.

Filmy o miłości - Ona
Kiedy w 2013 roku do kin weszła „Ona” w reżyserii Spike’a Jonze’a, wszyscy myśleliśmy, że to tylko futurystyczna 
fantazja. Z czasem jednak niepokojąco zaczynamy się do niej ­przybliżać. Joaquin Phoenix gra samotnego pisarza, pewnego dnia instalującego na swoich urządzeniach najnowszy system operacyjny, który okazuje się sztuczną inteligencją. I ma głos Scarlett Johansson. Najbardziej niezwykły film o miłości początku XXI wieku. Dla inspiracji, a ­może ku przestrodze?

Filmy na Walentynki >>

Filmy o miłości - Tylko kochankowie przeżyją
Eve i Adam (zbieżność imion przypadkowa lub nie) są z sobą od dobrych kilkuset lat. Być może udaje im się to tak dobrze dlatego, że on mieszka w Detroit (z całą postindustrialną i artystyczną aurą tego upadłego ­miasta), a ona w malowniczym Tangerze w Maroku. Kiedy za sobą zatęsknią, kupują bilet na nocny lot. Historie miłosne wampirów 
zawsze są bardzo namiętne, ta na dodatek ma niezwykłe tło estetyczne i intelektualne.

 

Filmy o miłości - Śniadanie u Tiffany’ego
Początek lat 60., Nowy Jork. I wszystko, co najważniejsze: ambicje, luksus, oszałamiający styl, Audrey Hepburn, Truman Capote i świadomość, że american dream sam się nie spełni. Młoda bywalczyni niczym Scarlett O’Hara umie znaleźć wyjście z każdej sytuacji, a jeśli nawet nie, to na końcu ulicy jest przecież butik Tiffany’ego, brama do bogactwa, gdzie Holly Golightly odnajduje spokój. A miłość? Też, ale nigdy na pierwszym miejscu.

Filmy o miłości - Tajemnica Brokeback Mountain
Jeden z najsmutniejszych i najpiękniejszych filmów o miłości. Opowiada historię romansu dwóch współczesnych kowbojów. Supermęski wzorzec i homoseksualna relacja. Z przełomowymi rolami Jake’a Gyllenhaala i (zmarłego w 2008 roku) Heatha Ledgera. Obsypany Oscarami film, który wystarczy zobaczyć raz, żeby już zawsze o nim myśleć.

Filmy o miłości - Dzikość serca
David Lynch opowiada tę ­historię tak serio, jak tylko można opowiedzieć baśń. A jednocześnie wykorzystuje w niej mity – od Elvisa Presleya do złej ­królowej macochy. Do historii przeszła nie tylko oszałamiająca warstwa wizualna (w tym ­moda!), lecz także kreacje aktorskie Laury Dern i Nicolasa Cage’a. Poza tym kto by pomyślał, że wężowe wzory prawie 30 lat później wrócą do łask?  

Filmy o miłości - Casablanca
Ikoniczni w dosłownym sensie – Humphrey Bogart i Ingrid Bergman – w jednej z najsłynniejszych opowieści o miłości 
niemożliwej. Ich bohaterowie spotykają się w czasie wojny – kiedyś łączyła ich wielka ­miłość. Teraz muszą jej zaprzeczyć, żeby się ratować. Styl? „Casablanca” ostatecznie usankcjonowała trencz jako bardzo seksowną część garderoby. Film powstał w 1942 roku, ale nadal ogląda się go z gardłem ściśniętym ze wzruszenia.

Tekst: Anna Luboń