Filmy o miłości - Cztery wesela i pogrzeb
Hugh Grant stworzył tu nowy wzorzec mężczyzny – nieco roztargnionego, romantycznego, zaprzeczenie macho i superbohatera. Może dzięki temu miłość, która połączyła jego Charlesa z Amerykanką graną przez Andie MacDowell, była tak autentyczna? W tle: nobliwy, ale i przekorny Londyn. Dziś, 30 lat później, Hugh Grant gra polityka, który wdaje się w gejowski romans, w miniserialu HBO „Skandal w angielskim stylu”.

Komedie romantyczne 2019 >>

Filmy o miłości - Absolwent
Jeden z najodważniejszych filmów z lat 60. Wcześniej romans studenta ze starszą o 20 lat ­kobietą był nie do pomyślenia – przynajmniej w kinie. Film dostał Oscara za reżyserię i sześć nominacji. Przyniósł też wieczną, nieprzemijającą sławę debiutującemu na wielkim ekranie Dustinowi Hoffmanowi. Co ciekawe, Anne Bancroft grająca panią Robinson była tylko o sześć lat starsza od Hoffmana.

Filmy o miłości - Ona
Kiedy w 2013 roku do kin weszła „Ona” w reżyserii Spike’a Jonze’a, wszyscy myśleliśmy, że to tylko futurystyczna 
fantazja. Z czasem jednak niepokojąco zaczynamy się do niej ­przybliżać. Joaquin Phoenix gra samotnego pisarza, pewnego dnia instalującego na swoich urządzeniach najnowszy system operacyjny, który okazuje się sztuczną inteligencją. I ma głos Scarlett Johansson. Najbardziej niezwykły film o miłości początku XXI wieku. Dla inspiracji, a ­może ku przestrodze?

Filmy o miłości - Tylko kochankowie przeżyją
Eve i Adam (zbieżność imion przypadkowa lub nie) są z sobą od dobrych kilkuset lat. Być może udaje im się to tak dobrze dlatego, że on mieszka w Detroit (z całą postindustrialną i artystyczną aurą tego upadłego ­miasta), a ona w malowniczym Tangerze w Maroku. Kiedy za sobą zatęsknią, kupują bilet na nocny lot. Historie miłosne wampirów 
zawsze są bardzo namiętne, ta na dodatek ma niezwykłe tło estetyczne i intelektualne.