Gotowanie jest modne! Także w przemyśle filmowym. Historie o szefach kuchni i ich pasji oglądamy chętnie, nawet jeśli nie jesteśmy wirtuozami noża i patelni. Bo tu nie chodzi tylko o zwykły posiłek - jedzenie łączy również ludzi. Rozpala miłość, nawiązuje przyjaźń i zmienia relacje rodzinne. O tym są słynne filmy o gotowaniu. Przecież nie od wczoraj istnieje powiedzenie "przez żołądek do serca", czy "chcąc człowieka dobrze poznać, trzeba z nim beczkę soli zjeść". W myśl tych aforyzmów stworzyliśmy naszą subiektywną listę 20 filmów o gotowaniu. Znajdziecie na niej znane, jak i trochę zapomniane tytuły, ale wszystkie łączy jedno - miłość do jedzenia i gotowania.

Komedie romantyczne 2020. Te filmy o miłości musicie zobaczyć w tym roku >>

Filmy o gotowaniu: "Julie & Julia" (2009) 

 

Oparty na słynnej książce "Julie Powell Julie and Julia: 365 days, 524 recipes, 1 Tiny Apartment Kitchen" ("Julie & Julia: rok niebezpiecznego gotowania") z 2005 roku. Genialna Meryl Streep jako Julia Child sprawiła, że większość z nas: 1. szukała jej książki kucharskiej na Amazonie, 2. miała ochotę pojechać na kurs Le Cordon Bleu, 3. nawróciła się na gotowanie! A za sprawą bohaterki zagranej przez Amy Adams niejedna osoba założyła bloga kulinarnego.

Dobre filmy 2020. Co trzeba zobaczyć? Poznajcie filmy warte obejrzenia >>

15 filmów fabularnych na faktach, które trzeba obejrzeć >>

 

Filmy o gotowaniu: "Szef" (2014)

 

Kubańska muzyka, food tracki i przepyszne jedzenie na ekranie. Jeśli to nadal zbyt mało, to podpowiemy, że na ekranie zobaczycie m.in. Sofię Vergarę, Scarlett Johansson, Dustina Hoffmana, Roberta Downey'a Jr. oraz Jona Favreau, który nie tylko zagrał główną rolę, ale również napisał scenariusz, wyprodukował i wyreżyserował ten film.

Produkcja w ciągu tych kilku lat zdobyła tylu fanów, że dziś Jon Favreau ma swój kulinarny program na Netflix "Szefowie kuchni w akcji", gdzie nie tylko wspomina historie z planu, ale i gotuje. Często w towarzystwie swoich słynnych przyjaciół z Hollywood. 

Najlepsze filmy 2019. Co warto obejrzeć? >>

Komedie romantyczne 2020. Te filmy o miłości musicie zobaczyć w tym roku >>

Filmy o gotowaniu: "Ugotowany" (2015)

 

Bradley Cooper jako charyzmatyczny szef kuchni, który marzy o trzeciej gwiazdce Michelin. Czy to mu się uda? Nie będziemy więcej zdradzać, ale w filmie w reżyserii Johna Wellsa ("Sierpień w hrabstwie Osage", "W firmie") zagrali także: Sienna Miller, Omar Sy, Matthew Rhys, Daniel Brühl, Emma Thompson, Uma Thurman i Alicia Vikander.

Dobre filmy 2020. Co trzeba zobaczyć? Poznajcie filmy warte obejrzenia >>

Filmy o gotowaniu: "Niebo w gębie" (2012)

 

Historia Hortense Laborie, osobistej kucharki prezydenta Francji inspirowana życiem Danièle Mazet-Delpeuch, odpowiedzialnej za menu dla François Mitterranda. Nie tylko dla fanów kuchni francuskiej.

Słynne filmy, w których znajdziesz inspiracje na ślub i wesele >>

Filmy o gotowaniu: "Smak curry" (2013)

 

Główna bohaterka postanawia nadać swemu życiu, a dokładnie małżeństwu smak. Dlatego gotuje dla męża specjalne danie. Niestety, przesyłka z lunchem do pracy trafia do zupełnie innej osoby. Tak zaczyna się ten niezwykły romans w oparach garam masali.

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. Słynne tytuły, które uwielbiamy do dziś i chętnie oglądamy >>

Filmy i komedie romantyczne na Netflix >>

Filmy o gotowaniu: "Wielkie otwarcie" (1996)

 

Dwóch braci przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, aby otworzyć tam prawdziwą włoską restaurację. Szybko się okazuje, że oczekiwania Amerykanów są zupełnie inne niż sądzili rodowici Włosi....

W rolach głównych: Stanley Tucci, Tony Shalhoub, Isabella Rossellini, Minnie Driver, Marc Anthony, Liev Schreiber.

Filmy o gotowaniu: "Jedz, módl się, kochaj" (2010)

 

Apetyt na życie i jak go nie stracić? Tego dowiecie się od Liz Gilbert, w którą wcieliła się Julia Roberts. Film był kręcony w Nowym Jorku, Rzymie, Naples, Delhi, Harianaie oraz na Bali. 

Filmy o gotowaniu: "Tost. Historia chłopięcego głodu" (2010)

 

Opowieść o 9-letnim chłopcu, którego pasją jest gotowanie! Wraz z jego kulinarnym rozwojem obserwujemy też co dzieje się w jego rodzinie - śmierć matki, relacja z chłodnym ojcem, pojawienie się gosposi Joan. Film oparty jest na historii Nigela Slatera, angielskiego dziennikarza kulinarnego.

Filmy o gotowaniu: "Faceci od kuchni" (2012)

 

Jean Reno tym razem nie w roli Leona Zawodowca, tylko słynnego szefa kuchni, który chyba powoli się wypala. Co więcej, konkurencja depcze mu po piętach. Na pomoc przychodzi mu Jacky Bonnot (w tej roli Michaël Youn), fan jego potraw.

Filmy o gotowaniu: "Czekolada" (2000)

 

A na deser... "Czekolada" w wykonaniu Juliette Binoche. Vianne Rocher z córką przenoszą się do małego miasteczka we Francji i otwierają sklep z czekoladą. Burmistrz miasta, tradycjonalista nie może pogodzić się z pozycją nowej mieszkanki i robi wszystko, by jej zaszkodzić. Jednak jej ciepła osobowość zyskuje przychylność mieszkańców.

Film w gwiazdorskiej obsadzie: Johnny Depp, Judi Dench, Carrie-Anne Moss i Alfred Molina.

Filmy o gotowaniu: "Życie od kuchni" (2007)

Ona jest szefową kuchni w ekskluzywnej restauracji na Manhattanie. Rzeczowa, perfekcyjna w tym co robi i zawsze stawia na swoim. On jest beztroski, ale bardzo utalentowany i zjednuje sobie sympatię całej kuchni. Życie Kate diametralnie się zmienia, gdy musi zaopiekować się 9-letnią siostrzenicą. Dziewczynka zaprzyjaźnia się z Nickiem. A między dorosłymi rodzi się uczucie...

Filmy o gotowaniu: "Soul kitchen" (2009)

Zinos nie tylko ma problemy z restauracją, ale i problemy w miłości. W końcu rzuca go dziewczyna, a mężczyzna przestaje interesować się lokalem, co okazuje się zbawienne dla Soul Kitchen. Szef kuchni w końcu gotuje to, co chciał, a DJ nie tylko "gra do kotleta". Nagle restauracja staje się jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Hamburga.

Filmy o gotowaniu: "Podróż na sto stóp" (2014)

Madame Mallory od lat kieruje cenioną restauracją w niewielkiej miejscowości na południu Francji. Sława jej potraw wykracza daleko poza miasteczko - lokal otrzymał prestiżową gwiazdkę w słynnym Przewodniku Michelina. Pewnego dnia w miasteczku osiada rodzina emigrantów z Bombaju, która otwiera skromny lokal na przeciwko renomowanej restauracji. Madame Malory nie kryje oburzenia. Unoszące się w powietrzu nuty curry, kardamonu i kminu sprawiają jednak, że nowa knajpka zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Czy uwodzicielskie smaki przekonają do życzliwych Hindusów również kuchenną snobkę?

Filmy o gotowaniu: "Przepis na miłość" (2010)

On jest właścicielem upadającej fabryki czekolady, który umiera ze strachu, na myśl o rozmowie z kimś obcym. Ona zna jeden z najlepszych przepisów na czekoladki, ale jest zbyt nieśmiała, żeby wyjawić swój sekret. Tych dwoje mogłoby stanowić idealną parę, ale czy zrobią pierwszy krok...?

Filmy o gotowaniu: "Jedz i pij, mężczyzno i kobieto" (1994)

Emerytowany szef kuchni, Chu, mieszka w wielkim domu z trzema niezamężnymi córkami. Jia-Jen, jest nauczycielką chemii i właśnie zmieniła wiarę na chrześcijaństwo, Jia-Chien jest kierownikiem linii lotniczych, za to trzecia, Jia-Ning jest studentką pracującą w restauracji typu fast food. Życie w tym domu obraca się wokół celebracji niedzielnego obiadu, a także miłości wszystkich członków rodziny.

Filmy o gotowaniu: "Uczta Babette" (1987)

W małej, duńskiej osadzie upływa życie dwóch sióstr, Filippy i Martine - w spokojnej, pobożnej atmosferze, której ton nadaje ich ojciec, miejscowy pastor. Zasady ascetycznej religijności, pod pozorami tolerancji i dobroci, narzuca on w bezwzględny sposób. Siostry otarły się w młodości o szansę poznania miłości i wielkiego świata, ale obie odrzuciłły ją w imię ojcowskich nauk. Nawet po śmierci ojca wciąż żyją pod jego wpływem.
 

Filmy o gotowaniu: "Ratatuj" (2007)

Jedyna animacja w tym zestawieniu.

Marzycielski szczur Remy pragnie zostać szefem kuchni w jednej z wykwintnych paryskich restauracji. Zmuszony do wyboru między oczekiwaniami rodziny a kulinarnym powołaniem, Remy wplątuje się w ciąg nieoczekiwanych wydarzeń i wraz z nowym przyjacielem Linguinim wywraca gastronomiczny świat do góry nogami.

Filmy o gotowaniu: "Kobieta na topie" (2000)

Isabella jest mistrzynią w gotowaniu oraz wymyślaniu oryginalnych potraw. Dzięki tym zdolnościom restauracja jej męża znana jest w całej Brazylii. Isabella dowiedziawszy się o zdradzie męża, wyjeżdża do San Francisco. Niebawem zaczyna występować w programie kulinarnym i spotykać się z producentem. Tymczasem w mieście zjawia się mąż Isabelli, który pragnie odzyskać ją za wszelką cenę.

Filmy o gotowaniu: "McImperium" (2016)

Jak powstała słynna na całym świecie sieć McDonald's?

Ray Kroc to biznesmen, który od lat walczy o swoje pięć minut sławy. Jednak każdy jego pomysł przeradza się w klęskę, a szanse na realizację marzeń maleją z dnia na dzień. Niespodziewanie otrzymuje zamówienie od nieznanej mu restauracji w Kalifornii. Poznaje braci McDonaldów, którzy wymyślili nowatorski system serwowania jedzenia w 30 sekund od złożenia zamówienia. Ray, zachwycony rewolucyjnym pomysłem, namawia braci do stworzenia sieci restauracji w całych Stanach Zjednoczonych. W miarę rozrastania się fastfoodowego imperium, Ray chce mieć coraz więcej władzy. Ile poświęci dla osiągnięcia sukcesu?

Filmy o gotowaniu: "Charlie i fabryka czekolady" (2005)

Kolejny film dla fanów czekolady!

Od niemal piętnastu lat nikt nie widział, aby z fabryki wychodził chociaż jeden robotnik, nikt też nie widział samego Willy'ego Wonka, choć fabryka nadal produkuje olbrzymie ilości czekolady, którą wysyła się do sklepów na całym świecie. Pewnego dnia Willy Wonka ogłosił konkurs. Otworzy bramy swojej fabryki i wyjawi "wszelkie swe tajemnice i czary" pięciu szczęśliwym dzieciom, które znajdą złote kupony, ukryte w opakowaniach pięciu losowo wybranych batoników czekoladowych Wonka.