Gotowanie jest modne! Także w przemyśle filmowym. Historie o szefach kuchni i ich pasji oglądamy chętnie, nawet jeśli nie jesteśmy wirtuozami noża i patelni. Bo tu nie chodzi tylko o zwykły posiłek - jedzenie łączy również ludzi. Rozpala miłość, nawiązuje przyjaźń i zmienia relacje rodzinne. O tym są słynne filmy o gotowaniu. Przecież nie od wczoraj istnieje powiedzenie "przez żołądek do serca", czy "chcąc człowieka dobrze poznać, trzeba z nim beczkę soli zjeść". W myśl tych aforyzmów stworzyliśmy naszą subiektywną listę 20 filmów o gotowaniu. Znajdziecie na niej znane, jak i trochę zapomniane tytuły, ale wszystkie łączy jedno - miłość do jedzenia i gotowania.

Komedie romantyczne 2020. Te filmy o miłości musicie zobaczyć w tym roku >>

Filmy o gotowaniu: "Julie & Julia" (2009) 

 

Oparty na słynnej książce "Julie Powell Julie and Julia: 365 days, 524 recipes, 1 Tiny Apartment Kitchen" ("Julie & Julia: rok niebezpiecznego gotowania") z 2005 roku. Genialna Meryl Streep jako Julia Child sprawiła, że większość z nas: 1. szukała jej książki kucharskiej na Amazonie, 2. miała ochotę pojechać na kurs Le Cordon Bleu, 3. nawróciła się na gotowanie! A za sprawą bohaterki zagranej przez Amy Adams niejedna osoba założyła bloga kulinarnego.

Dobre filmy 2020. Co trzeba zobaczyć? Poznajcie filmy warte obejrzenia >>

15 filmów fabularnych na faktach, które trzeba obejrzeć >>

 

Filmy o gotowaniu: "Szef" (2014)

 

Kubańska muzyka, food tracki i przepyszne jedzenie na ekranie. Jeśli to nadal zbyt mało, to podpowiemy, że na ekranie zobaczycie m.in. Sofię Vergarę, Scarlett Johansson, Dustina Hoffmana, Roberta Downey'a Jr. oraz Jona Favreau, który nie tylko zagrał główną rolę, ale również napisał scenariusz, wyprodukował i wyreżyserował ten film.

Produkcja w ciągu tych kilku lat zdobyła tylu fanów, że dziś Jon Favreau ma swój kulinarny program na Netflix "Szefowie kuchni w akcji", gdzie nie tylko wspomina historie z planu, ale i gotuje. Często w towarzystwie swoich słynnych przyjaciół z Hollywood. 

Najlepsze filmy 2019. Co warto obejrzeć? >>

Komedie romantyczne 2020. Te filmy o miłości musicie zobaczyć w tym roku >>

Filmy o gotowaniu: "Ugotowany" (2015)

 

Bradley Cooper jako charyzmatyczny szef kuchni, który marzy o trzeciej gwiazdce Michelin. Czy to mu się uda? Nie będziemy więcej zdradzać, ale w filmie w reżyserii Johna Wellsa ("Sierpień w hrabstwie Osage", "W firmie") zagrali także: Sienna Miller, Omar Sy, Matthew Rhys, Daniel Brühl, Emma Thompson, Uma Thurman i Alicia Vikander.

Dobre filmy 2020. Co trzeba zobaczyć? Poznajcie filmy warte obejrzenia >>

Filmy o gotowaniu: "Niebo w gębie" (2012)

 

Historia Hortense Laborie, osobistej kucharki prezydenta Francji inspirowana życiem Danièle Mazet-Delpeuch, odpowiedzialnej za menu dla François Mitterranda. Nie tylko dla fanów kuchni francuskiej.

Słynne filmy, w których znajdziesz inspiracje na ślub i wesele >>

Filmy o gotowaniu: "Smak curry" (2013)

 

Główna bohaterka postanawia nadać swemu życiu, a dokładnie małżeństwu smak. Dlatego gotuje dla męża specjalne danie. Niestety, przesyłka z lunchem do pracy trafia do zupełnie innej osoby. Tak zaczyna się ten niezwykły romans w oparach garam masali.

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. Słynne tytuły, które uwielbiamy do dziś i chętnie oglądamy >>

Filmy i komedie romantyczne na Netflix >>