Choć Jane Austen napisała tylko sześć powieści (zmarła w wieku 41 lat, o wiele za wcześnie!) i żyła w czasach kiedy kobiety nie miały wielu praw do samostanowienia o sobie, jej historie okazały się być ponadczasowe i wręcz feministyczne. Inteligentne, zabawne, romantyczne, ale i mądre fabuły docenił też świat filmowców, którzy chętnie biorą na warsztat twórczość Jane Austen. Filmy te docenione zostały przez krytyków, jak i widzów. A które adaptacje warto szczególnie obejrzeć? 

Najlepsze filmy na podstawie powieści Jane Austen: "Duma i uprzedzenie" (2005)

Najpierw było głośno o serialu BBC z udziałem Colina Firtha z 1995 roku (tę adaptację wspomina również Bridget Jones, kultowa postać książek Helen Felding!), potem, a dokładnie w 2005, do kin trafił film w reżyserii Joe Wrighta. Już sama obsada robiła wrażenie: Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Donald Sutherland, Judi Dench, Rosamund Pike, Tom Hollander, Ruper Friend i Jena Malone. Dodajmy do tego jeszcze piękne kostiumy, niesamowite widoki i historię, która zapada w pamięć na długo. 

Produkcja otrzymała nominacje do czterech Oscarów dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, scenografii, kostiumów i muzyki oryginalnej. Do dziś nie rozumiemy, dlaczego skończyło się tylko na nominacjach...

"Do malowniczego Netherfield przybywa przystojny i bogaty Charles Bingley z zamiarem osiedlenia się tam na stałe. Przybysz wzbudza żywe zainteresowanie lokalnej społeczności, zwłaszcza niezamożnych panien na wydaniu. Na zawarciu bliższej znajomości z nowym sąsiadem zależy szczególnie pani Bennet, matce pięciu dorosłych córek, których jedyną szansą na dostatnie życie jest bogate zamążpójście. Sprawa jest paląca, gdyż cały rodzinny majątek ma wkrótce przejść w ręce antypatycznego kuzyna, pana Collinsa. Początkowo wszystko układa się po myśli pani Bennet. Bingley zakochuje się w jej najstarszej i najładniejszej córce, Jane. Tymczasem jego najlepszy przyjaciel, ponury i wyniosły pan Darcy, obdarza zainteresowaniem jej młodszą siostrę, Elżbietę. "

Najlepsze filmy na podstawie powieści Jane Austen: "Emma" (1996 i 2020)

W tym przypadku trudno wybrać tę najlepszą adaptację, nie da się mówić o jednej bez drugiej. Zacznijmy od tej pierwszej, czyli z połowy lat 90. To właśnie ta rola przyniosła Gwyneth Paltrow międzynarodowy rozgłos - dwa lata później Amerykanka otrzymała Oscara za inny film kostiumowy, a mianowicie za "Zakochanego Szekspira". Oprócz uroczej blondynki w obsadzie znaleźli się też Toni Collette, Ewan McGregor czy Jeremy Northam. W 2020 do kin trafiła kolejna wersja "Emmy". Pięknie zrealizowana (zakochacie się w tych zdjęciach i sukniach!) i ze świetnymi rolami Anyi Taylor-Joy, Billa Nighy, Mirandy Hart, Johnny'ego Flynna, Mii Goth, czy Josha O'Connora. 

"Emma Woodhouse jest piękną i inteligentną kobietą. Celem jej życia jest sprawić, aby wszyscy wokół niej byli szczęśliwi tak jak ona. Wyswatała już swoją długoletnią opiekunkę i teraz bierze pod skrzydła prostolinijną Hariet. Pragnie znaleźć jej męża, który zapewniłby jej odpowiednią przyszłość. Nawet się nie spodziewa, że i ją dopadnie miłość w osobie długoletniego przyjaciela domu."

Najlepsze filmy na podstawie powieści Jane Austen: "Rozważna i romantyczna" (1996)

Kate Winslet, Emma Thompson, Alan Rickman, Hugh Grant - tu również obsada robi wrażenie. Na dodatek, wspomniana Thompson jest również autorką scenariusza, za który otrzymała Oscara, Złotego Globa oraz statuetkę BAFTA. Co więcej, ten film kostiumowy wyreżyserował Ang Lee, autor takich dzieł jak "Życie Pi", "Ostrożnie, pożądanie", "Przyczajony tygrys, ukryty smok", czy "Tajemnica Brokeback Mountain".

"Historia dwóch sióstr: pragmatycznej Elinor oraz uczuciowej i upartej Marianne. Kiedy ich ojciec - Henry Dashwood - umiera, jego majątek przechodzi w ręce najstarszego syna z pierwszego małżeństwa, Elinor i Marianne wraz matką zmuszone są zamieszkać w skromnej, wiejskiej posiadłości. Marianna angażuje się w romans z Willoughbym, podczas gdy Elinor boryka się z problemami finansowymi rodziny oraz uczuciem do Edwarda Ferrara."

Najlepsze filmy na podstawie powieści Jane Austen: "Mansfield Park" (1999)

"Fanny Price jest biedną dziewczyną, która mieszka u bogatego wujostwa. Na co dzień prowadzi dość bezbarwne życie, doskonale zdając sobie sprawę z faktu, że jej niski stan majątkowy praktycznie przekreśla normalną przyszłość. W jej świecie, nie liczy się przecież osobowość kobiety, ważne są tylko pieniądze i pozycja społeczna. Tak naprawdę jedyną szansą na ciekawą egzystencję jest znalezienie bogatego męża , ale na to Fanny praktycznie nie ma co liczyć. Dopiero przyjaźń z dobrze usytuowanym kuzynem Edmundem, który przede wszystkim docenia w niej kobiecość, powoli uświadamia Fanny, że przecież jeszcze nie wszystko stracone..."

W rolach głównych: Frances O'Connor i Jonny Lee Miller.

Najlepsze filmy na podstawie powieści Jane Austen: "Perswazje" (2007)

Film produkcji BBC z Sally Hawkins ("Kształt wody", "Blue Jasmine") w roli głównej, uważany za jedną z najlepszych adaptacji tej powieści. 

"Anne Eliot pochodzi z szanowanej arystokratycznej rodziny. W wieku 19 lat zakochuje się z wzajemnością w kapitanie Fredericku Wentworh. Niestety, pochodzi on z nieco niższych sfer, więc rodzice Anne nie zgadzają się na ślub. Dziewczyna ulega perswazjom najbliższych i zrywa zaręczyny. Kiedy osiem lat później ponownie spotyka kapitana, uczucia odżywają, a Anne zaczyna zastanawiać się nad swoją niezależnością. Powoli narasta w niej bunt przeciw obowiązującym konwenansom. Czy jednak nie okaże się, że dojrzała do tego zbyt późno?"

Uwaga, już niedługo fani Jane Austen będą mieli okazję zobaczyć kolejną odsłonę "Perswazji", tym razem z Dakotą Johnson od Netflix.