Dla nikogo nie jest chyba tajemnicą, że stan paznokci bezpośrednio wskazuje na nasze zdrowie. Czy to oznacza, że sen o paznokciach zapowiada chorobę? Otóż, niekoniecznie. Trzeba wiedzieć, że nie każdy symbol, pojawiający się w nocnej projekcji, można interpretować w sposób dosłowny. Symbolika tego motywu jest niezwykle szeroka, przynajmniej tak wskazuje sennik. Paznokcie mogą odnosić się do trapiących nas problemów zdrowotnych, ale mogą też wskazywać na sprawy ciążące na sumieniu osoby śniącej, mówić o jej pozycji społecznej lub ostrzegać przed interesownymi osobami. O dokładnym znaczeniu snu decydują przede wszystkim szczegóły, tworzące jego tło. Mając to na uwadze, zanim przystąpimy do interpretacji, warto przypomnieć sobie możliwie najwięcej detali sennego kontekstu.

Co symbolizują paznokcie we śnie?

Obserwacja stanu paznokci to ważny element profilaktyki zdrowotnej. Jeżeli brakuje im blasku, łamią się, a na ich powierzchni widzimy białe obszary i wyczuwamy pręgi, może to wskazywać na niedobory witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jak wskazuje sennik, także paznokcie widziane we śnie powinny skłonić nas do bacznego obserwowania stanu swojego zdrowia, bo wiele nocnych projekcji, w których pojawia się ten symbol, wskazuje właśnie na problemy w obszarze somatycznym i psychicznym

Znaczenie snu o paznokciach nie ogranicza się jednak wyłącznie do stanu zdrowia osoby śniącej. Zdarza się, że wystąpienie tego motywu ma związek z finansową sferą jej życia lub wskazuje na pewne cechy charakteru, przede wszystkim na pewność siebie i zdecydowanie. Dotyczy to snu, w którym pojawiają się zadbane, ładne paznokcie. Długie paznokcie symbolizują natomiast siłę i drapieżność.  

Sen, w którym piłujemy paznokcie, stanowi dla nas istotną przestrogę. Wskazuje bowiem, że zbyt lekkomyślnie gospodarujemy pieniędzmi, co finalnie może wpędzić nas w wielkie kłopoty.

Także sen o obcinaniu paznokci odnosi się do pieniędzy, jednak w tym przypadku, symbol ten stanowi pozytywną wróżbę. Motyw ten oznacza, że poczynione inwestycje zakończą się powodzeniem i niebawem znacząco powiększymy posiadany majątek

W tym przypadku należy jednak zachować szczególną czujność, bo powyższa interpretacja odnosi się wyłącznie do snu, w którym obcinamy swoje paznokcie. Jeżeli zajmujemy się pielęgnacją cudzych, musimy liczyć się z tym, że bliska nam osoba podupadnie na zdrowiu. Złym omenem jest też sen o wyrywaniu paznokci. To zapowiedź trudnych czasów i wielkiej biedy.

Pomalowane paznokcie najczęściej stanowią nawiązanie do uczuć, którymi śniąca lub śniący darzy inną osobę. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze jest to pozytywny przekaz. Przykładowo, czarne paznokcie symbolizują chęć zemsty. Jeżeli we śnie pojawiają się czerwone paznokcie, w nocnej projekcji należy doszukiwać się wymiaru erotycznego, nawet jeżeli kontekst sennych wydarzeń nie wskazuje na to.

Sennik: paznokcie u rąk

Chcąc dowiedzieć się, co oznaczają paznokcie we śnie, warto przypomnieć sobie, czy w nocnej projekcji pojawiły się paznokcie u rąk, czy u stóp. W pierwszym przypadku, symbol ten może wskazywać na chęć wywierania presji na otoczenie przez osobę śniącą. Warto zastanowić się, czy nasze działania nie są zbyt agresywne. W życiu nie chodzi przecież o to, by wszyscy tańczyli, jak im zagramy. 

Aby dokładnie zrozumieć znaczenie snu, należy uwzględnić wszystkie możliwe szczegóły. Długie paznokcie u rąk to dobra wróżba, zapowiadająca wielkie bogactwo. Dla osoby śniącej, zbliżające się dni będą najlepszym czasem na wszelkiego rodzaju inwestycje. Krótkie paznokcie oznaczają natomiast utratę pieniędzy. Gdy przyśni nam się taki symbol, powinniśmy unikać ryzykownych przedsięwzięć.

Obcinanie paznokci u rąk oznacza, że postępowanie osoby śniącej postawi ją w wyjątkowo niekomfortowej sytuacji. Wkrótce będzie musiała tłumaczyć się ze swojego zachowania.  

Sennik: paznokcie u stóp

Inaczej należy interpretować sen o paznokciach u stóp. Taki motyw ma bezpośredni związek ze zdrowiem i przepowiada utratę sił witalnych. W niedalekiej przyszłości, osoba śniąca będzie zmagać się z uczuciem wyczerpania, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Jeżeli przyśnią się nam paznokcie u stóp, warto zacząć przywiązywać większą uwagę do swojego zdrowia. Zrównoważona dieta, codzienna porcja ruchu i solidny wypoczynek - to wszystko może zdziałać cuda.

Sennik: chore paznokcie

Sen, w którym pojawiają się chore, zniszczone paznokcie nie wzbudza zbyt dobrych skojarzeń. Jeżeli w nocnej projekcji paznokciom brakuje blasku, może to oznaczać, że podświadomość stara się ostrzec nas przed wilkami w owczej skórze - fałszywymi ludźmi, przybierającymi pozę naszych przyjaciół. W sytuacji, w której we śnie nawiedził nas motyw chorych paznokci, warto zachować wzmożoną uwagę i dokładnie obserwować osoby, które uważamy za bliskie, bo wśród nich na pewno czai się ktoś, kto źle nam życzy. 

Złamane paznokcie stanowią natomiast wskazówkę, która podpowiada nam, że powinniśmy poświęcić sobie więcej czasu. Potrzebujemy regeneracji, dlatego jeżeli śnimy o złamanych paznokciach, warto wyrwać się choć na chwilę z nurtu codziennych wydarzeń.