Joy, reż. David O. Russell, 2015

"Joy" to amerykański komediodramat biograficzny z nominowaną do Oscara za pierwszoplanową rolę żeńską Jennifer Lawrence w roli głównej. W pozostałych rolach pojawią się Robert De Niro, Édgar Ramírez, Diane Ladd, Virginia Madsen, Isabella Rossellini i Bradley Cooper. Twórcy filmu zainspirowali się autentyczną historią Joy Mangano, amerykańskiej milionerki, która swój wielki sukces finansowy i zawodowy zawdzięcza tylko i wyłącznie swojej pomysłowości i pracowitości. Mangano wynalazła „cudownego mopa” o nazwie Miracle Mop i właśnie to stało się podstawą do zbudowania jej ogromnego, finansowego imperium. Jeśli znajdujesz się na życiowym zakręcie, tracisz wiarę we własne możliwości i nie widzisz dla siebie perspektyw, obejrzyj ten film motywacyjny. Z pewnością poprawi ci humor i pobudzi do działania! 

Kwiat pustyni, reż. Sherry Hormann, 2009

Dobry film motywacyjny potrafi nie tylko chwilowo poprawić humor, ale również sprawić, że po jego obejrzeniu docenimy swoje dotychczasowe życie i uświadomimy sobie, że mamy dużo szczęścia, ponieważ mogło ono wyglądać znacznie gorzej. Dostrzeżemy też perspektywy, które wcześniej były dla nas niezauważalne. To poruszająca historia zainspirowana autobiografią Waris Dirie, światowej sławy somalijskiej supermodelki, która wieku 5 lat została brutalnie obrzezana, a 8 lat później sprzedana przez ojca i zgwałcona. Jako 13-letnia dziewczynka Waris ucieka z Somalii i rozpoczyna pełną cierpienia i trudów tułaczkę po świecie. Finalnie, w wyniku splotu przypadków i swojej niezwykłej odwagi, zostaje modelką. W główną rolę wcieliła się topmodelka Liya Kebede. Poruszająca historia Waris stała się inspiracją dla wielu kobiet z całego świata. Modelka została działaczką ONZ i skutecznie walczy ze szkodliwymi praktykami przymusowego obrzezania. Ciekawostką jest, że modelka przez długi czas mieszkała w Polsce, a dokładniej w Gdańsku, mówiąc, że kiedy po raz pierwszy zobaczyła Bałtyk, od razu się w nim zakochała.

Balerina, reż. Éric Summer, Éric Warin, 2016

"Balerina" jest kanadyjsko-francuskim filmem animowanym, którego akcja toczy się w XIX – wiecznej Francji. Nastoletnia osierocona Félicie pragnie zostać zawodową baleriną, jednak nie przeszła nigdy profesjonalnego szkolenia. Pewnego dnia, wraz ze swoim najlepszym przyjacielem, postanawia uciec z sierocińca. W pogoni za marzeniami, dziewczyna udaje się do narodowej Opery Garnier, gdzie trafia pod opiekę byłej baleriny, a obecnej sprzątaczki – Odette. W wyniku niezwykłej determinacji, nietypowego splotu zdarzeń i sprytnego podstępu Félicie rozpoczyna trening w renomowanej szkole. Mimo trudnego startu, wielu niebezpieczeństw i przeciwności losu dziewczyna otrzymuje główną rolę w balecie. Będzie słynną baleriną. To film motywujący nie tylko do treningu, ale również do wytrwałej walki o własne, nawet najbardziej szalone marzenia.

Billy Elliot, reż. Stephen Daldry, 2000

"Billy Elliot" to film trzykrotnie nominowany do Oscara, z humorem i wdziękiem poruszający problematykę przezwyciężania stereotypów, dążenia do samorealizacji i spełniania marzeń wbrew licznym przeciwnościom losu. W rolach głównych zagrali Jamie Bell, Julie Walters, a także Gary Lewis. Film opowiada historię 11-letniego chłopca, tytułowego Billy’ego Elliota, mieszkającego na prowincji Wielkiej Brytanii w burzliwych latach 80. Chłopiec wychowuje się w górniczej rodzinie i wbrew swoim bliskim marzy, aby zostać tancerzem Królewskiej Akademii Tańca. Billy Elliot nie tylko motywuje, ale i wzrusza – kończy się poruszającą sceną, w której ojciec przychodzi zobaczyć już dorosłego, profesjonalnego tancerza baletowego w przedstawieniu „Jezioro Łabędzie”. Twórca scenariusza zainspirował się nieco życiową historią tancerza Philipa Mosleya. Film otrzymał aż 49 nagród, w tym na przykład BAFTA oraz Europejską Nagrodę Filmową – Felix.

Film dostępny jest na Netflix.

Stowarzyszenie umarłych poetów, reż. Peter Weir, 1989

Film motywacyjny, który odniósł monumentalny sukces na całym świecie – czterokrotnie był nominowany do Oscara i zarobił przeszło ćwierć miliarda dolarów! W główną rolę wcielił się słynny Robin Williams, grający niezwykle charyzmatycznego nauczyciela języka angielskiego. Akcja filmu toczy się na przestrzeni 1959 roku w konserwatywnej szkole, będącej uosobieniem bezdusznego systemu edukacji. Główny bohater, niejako łamiąc sztampowe zasady panujące w akademii, motywuje swoich uczniów, aby zaczęli żyć zgodnie z zasadą carpe diem. W konsekwencji, chłopcy zakładają tytułowe Stowarzyszenie umarłych poetów, gdzie w atmosferze przyjaźni i wsparcia, motywują się wzajemnie do walki o prawo do marzeń, wolności i buntu. To film motywujący do walki o własne „ja” i wyzwolenie się od konformistycznych przyzwyczajeń. Na podstawie scenariusza tego filmu powstała książka autorstwa Nancy H. Kleinbaum, nosząca ten sam tytuł.

The Social Network, reż. David Fincher, 2010

Ten film może zmotywować cię do rozwoju kreatywności i stosowania odważnych rozwiązań. Jest inspirowany historią Marka Zuckerberga, twórcy najpopularniejszego serwisu społecznościowego czyli Facebooka. Komputerowy geniusz włamuje się do bazy Harvardu, tworząc stronę internetową, będącą swoistym katalogiem, przedstawiającym oblicza najładniejszych studentek tej prestiżowej uczelni. Strona szybko stała się bardzo popularna i równie kontrowersyjna. Mark zostaje oskarżony przez władze uczelni o celowe złamanie zabezpieczeń, rażące naruszenie prywatności i łamanie praw autorskich. W ten sposób powstał początkowy zarys serwisu Facebook, który od wielu lat stanowi jeden z najchętniej wybieranych serwisów społecznościowych na całym świecie. Produkcja została aż trzykrotnie nagrodzona podczas 83. ceremonii rozdania Oscarów. Otrzymała również Złoty Glob w kategorii „najlepszy film dramatyczny”. W rolach głównych: Jesse Eisenberg, Andrew Garfield, Justin Timberlake oraz Armie Hammer.

Film dostępny jest na Netflix.

W pogoni za szczęściem, reż. Gabrielle Muccino, 2006

Filmy motywacyjne warte obejrzenia opowiadają o ludziach, którzy potrafią przezwyciężyć własne lęki i słabości oraz przełamać bariery, również zawodowe. Film Garbrielle Muccino może ci pomóc w wyrwaniu się z poczucia niemocy i braku motywacji do pracy. W pogoni za szczęściem to kolejna historia inspirowana faktami. Opowiada o życiu 30-letniego Chrisa Gardnera, który znalazł się na życiowym zakręcie – nagle stracił pracę i wraz z synem wylądował na ulicy, bez dachu nad głową. Mężczyzna i dziecko pomieszkują w miejskiej toalecie, znajdującej się na stacji kolejowej. Chris nie poddaje się jednak i z wszystkich sił próbuje zostać maklerem giełdowym, pokładając w tym zawodzie nadzieję na poprawę swojej dramatycznej sytuacji życiowej. W pogoni za szczęściem to poruszający film motywujący do pracy – uświadamia widzom, że ogromny wysiłek i wytrwałość w dążeniu do celu zawsze prędzej czy później zostaną docenione.

Film można obejrzeć na platformie HBO GO.

Slumdog. Milioner z ulicy, reż. Danny Boyle, 2008

Slumdog stanowi klasykę kina motywacyjnego. Film był dziesięciokrotnie nominowany do Oscara, z czego zdobył aż osiem nagród, między innymi za najlepszy film, scenariusz adaptowany i reżyserię. Produkcja spotkała się z wyśmienitym przyjęciem – zarówno wśród widowni, jak i krytyków. W rolach głównych możemy obserwować grę aktorską Deva Patela, Anila Kapoor oraz Freidy Pinto. To historia pochodzącego z indyjskich slumsów 18-letniego Jamala, który pewnego dnia bierze udział w znanym programie telewizyjnym – Milionerzy. Jamal, udzielając raz za razem poprawnych odpowiedzi dochodzi aż do finałowego pytania, jednak zanim na nie zareaguje, zostaje aresztowany i oskarżony o oszustwo. Nikt nie chce uwierzyć w to, że nastolatek pochodzący z tak biednej dzielnicy jest w stanie dysponować tak szeroką wiedzą. Jamal zeznaje przed policją, tłumacząc, że cała jego wiedza pochodzi z życia. Opowiada wzruszającą historię, przepełnioną brutalnością, głodem, działalnością ulicznych gangów, a także wielką miłością. Udowadnia tym samym swoją uczciwość. Scenariusz do filmu został oparty na kanwie powieści autorstwa indyjskiego pisarza i dyplomaty Vikasa Swarupa, noszącej ten sam tytuł.

Sekretne życie Waltera Mitty, reż. Ben Stiller, 2013

To film motywacyjny dla fanów gatunku fantasy. Scenariusz został napisany w oparciu o opowiadanie autorstwa Jamesa Thurbera z 1939 roku i stanowi remake komedii z 1947 roku o tym samym tytule. W rolach głównych występują Ben Stiller, Kristen Wiig, Shirley MacLaine oraz Adam Scott. Fabuła filmu toczy się wokół życia tytułowego Waltera Mitty, będącego skromnym pracownikiem magazynu „Life”, pasjonującym się częstym fantazjowaniem o niebezpiecznych i pełnych niezwykłych zwrotów akcji przygodach. Pewnego dnia, w wyniku splotu okoliczności, mężczyzna musi zamienić marzenia w rzeczywistość i zobaczyć wszystkie te miejsca, o których dotychczas jedynie fantazjował. To film skierowany do ludzi, którzy pragną od życia czegoś więcej – chcą wyrwać się z kieratu codzienności i zawalczyć o lepsze jutro.

Bogowie, reż. Łukasz Palkowski, 2014

Obraz Łukasza Palkowskiego stanowi zastrzyk pozytywnej energii – daje do zrozumienia, że pasją, zaangażowaniem i ciężką pracą jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko, mimo niesprzyjających okoliczności. W główną rolę wciela się Tomasz Kot, a towarzyszą mu tacy aktorzy jak Piotr Głowacki, Magdalena Czerwińska i Rafał Zawierucha. Bogowie to film biograficzny opowiadający historię profesora Zbigniewa Religi, słynnego kardiochirurga, który w 1985 roku podjął się pierwszej udanej w Polsce transplantacji serca, a to wszystko wbrew biurokratycznej służbie zdrowia z okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Produkcja spotkała się ze znakomitym odbiorem ze strony krytyków.

Film dostępny jest na Netflix.