Niektórzy twierdzą, że to nudne i najczęściej damskie kino. Są jednak fani kinematografii, doceniający kunszt kostiumów, scenografii czy charakteryzacji. Filmy kostiumowe od dawna mają wielu zwolenników i przeciwników, ale te najlepsze trafiają do panteonu najlepszych produkcji w historii kina. Nie ma dekady, w której nie powstałoby chociaż kilka filmów kostiumowych. Doceniają je nie tylko widzowie, ale i krytycy, czy akademie przyznające prestiżowe nagrody filmowe. Filmy kostiumowe najczęściej oparte są na znanych powieściach, np. Jane Austen, Francisa Scotta Fitzgeralda, czy Charlotte lub Emily Brontë. Choć fabuła toczy się w zamierzchłych czasach często przedstawiona historia nadal odnosi się do współczesności i porusza uniwersalne problemy. Miłość, zdrada, relacje międzyludzkie, pieniądze - nic się nie zmieniło! Poznajcie najlepsze filmy kostiumowe.

Komedie romantyczne 2019 >>

Najsłynniejsze filmy kostiumowe

Filmy kostiumowe to jeden z ulubionych gatunków wielu reżyserów czy scenarzystów. Stanley Kubrick, Jane Campion, Joe Wright, Kenneth Branagh, Martin Scorsese, Miloš Forman, Ang Lee, Rob Marshall, Tom Hooper, Baz Luhrmann, Ridley Scott, Sofia Coppola, Michael Mann - oni mają na swoim koncie przynajmniej jeden film kostiumowy. W obsadzie produkcji tego typu często pojawiają się również znane nazwiska, m.in.  Winona Ryder, Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Geoffrey Rush, Kate Winslet, Joaquin Phoenix, Cate Blanchett, Ralph Fiennes, Gwyneth Paltrow, Zhang Ziyi, Helen a Bonham Carter, Daniel Day-Lewis, Judi Dench, Michael Fassbender, Michelle Pfeiffer, czy Colin Firth. "Przeminęło z wiatrem", "Niebezpieczne związki", "Elizabeth", "Hamlet", "Jane Eyre" czy "Zakochany Szekspir" to tylko kilka tytułów z długiej listy produkcji, gdzie fabuła toczy się w innej epoce.

Czy obejrzeliście już wszystkie filmy kostiumowe z naszej listy? Sprawdźcie wszystkie:

Czytaj też: Polskie komedie romantyczne >>

Filmy kostiumowe: "Przeminęło z wiatrem" (1939)

Ekranizacja bestsellerowej powieści Margaret Mitchell o tym samym tytule! Klasyk, który powinien obejrzeć każdy fan filmu. Produkcja otrzymała aż 10 Oscarów (m.in. dla najlepszego filmu, reżysera czy ról kobiecych), niezapomniany duet - Vivien Leigh i Clark Gable, do dziś porywa widzów na całym świecie, a cytat "Frankly my dear, I don't give a damn..." na trwale pozostawił swój ślad w kulturze popularnej.

Życie pięknej i beztroskiej Scarlett O'Hara zmienia się, gdy w kraju wybucha wojna. Na dodatek spada na nią wieść o ślubie ukochanego Ashleya z nienawistną jej Melanią. Scarlett, chcąc zrobić mu na złość, przyjmuje oświadczyny pierwszego z brzegu mężczyzny, który bardzo szybko umiera. Jako wdowa Scarlett zostaje pozbawiona wszelkich zabaw i przyjemności. Wtedy w jej życiu zjawia się Rhett Butler.

Reżyseria: Victor Fleming, George Cukor, Sam Wood

Obsada: Vivien Leigh, Clark Gable, Leslie Howard, Olivia de Havilland, Hattie McDaniel

Filmy kostiumowe: "Fortepian" (1993)

"Fortepian" to kolejny Oscarowy hit. Słynną statuetkę otrzymały: Holly Hunter (najlepsza aktorka pierwszoplanowa), Anna Paquin (najlepsza aktorka drugoplanowa) oraz Jane Campion (najlepszy scenariusz oryginalny).

Ada, młoda i niezamożna panna z dzieckiem, opuszcza rodzinną Anglię. Wraz z dziewięcioletnią córeczką Florą wyrusza do nowozelandzkiego buszu, taszcząc ze sobą tytułowy instrument. Kobieta ma się spotkać z mężem, którego nigdy przedtem nie widziała, ponieważ ślub został zawarty na odległość. Ada jest niemową od szóstego roku życia. Uczucia wyraża za pomocą gestów, spojrzeń, a także - muzyki. Kiedy mąż Ady stanowczo odmawia przetransportowania instrumentu przez busz, nieokrzesany, dziki sąsiad Baines zabiera go do siebie. Panowie dobijają targu: Ada nauczy Bainesa grać, a ten odstąpi od kawałka ziemi, na którym mieszka. Kobieta zaczyna regularnie przebywać w jego domu. Wzajemna pasja do muzyki czyni z nich parę romantycznych kochanków. Co na to mąż Ady?

Reżyseria: Jane Campion

Obsada: Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill, Anna Paquin,