Niektórzy twierdzą, że to nudne i najczęściej damskie kino. Są jednak fani kinematografii, doceniający kunszt kostiumów, scenografii czy charakteryzacji. Filmy kostiumowe od dawna mają wielu zwolenników i przeciwników, ale te najlepsze trafiają do panteonu najlepszych produkcji w historii kina. Nie ma dekady, w której nie powstałoby chociaż kilka filmów kostiumowych. Doceniają je nie tylko widzowie, ale i krytycy, czy akademie przyznające prestiżowe nagrody filmowe. Filmy kostiumowe najczęściej oparte są na znanych powieściach, np. Jane Austen, Francisa Scotta Fitzgeralda, czy Charlotte lub Emily Brontë. Choć fabuła toczy się w zamierzchłych czasach często przedstawiona historia nadal odnosi się do współczesności i porusza uniwersalne problemy. Miłość, zdrada, relacje międzyludzkie, pieniądze - nic się nie zmieniło! Poznajcie najlepsze filmy kostiumowe.

Komedie romantyczne 2019 >>

Dobre filmy 2020. Co trzeba zobaczyć? Poznajcie filmy warte obejrzenia >>

Najsłynniejsze filmy kostiumowe

Filmy kostiumowe to jeden z ulubionych gatunków wielu reżyserów czy scenarzystów. Stanley Kubrick, Jane Campion, Joe Wright, Kenneth Branagh, Martin Scorsese, Miloš Forman, Ang Lee, Rob Marshall, Tom Hooper, Baz Luhrmann, Ridley Scott, Sofia Coppola, Michael Mann - oni mają na swoim koncie przynajmniej jeden film kostiumowy. W obsadzie produkcji tego typu często pojawiają się również znane nazwiska, m.in.  Winona Ryder, Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Geoffrey Rush, Kate Winslet, Joaquin Phoenix, Cate Blanchett, Ralph Fiennes, Gwyneth Paltrow, Zhang Ziyi, Helen a Bonham Carter, Daniel Day-Lewis, Judi Dench, Michael Fassbender, Michelle Pfeiffer, czy Colin Firth. "Przeminęło z wiatrem", "Niebezpieczne związki", "Elizabeth", "Hamlet", "Jane Eyre" czy "Zakochany Szekspir" to tylko kilka tytułów z długiej listy produkcji, gdzie fabuła toczy się w innej epoce.

Czy obejrzeliście już wszystkie filmy kostiumowe z naszej listy? Sprawdźcie wszystkie:

Czytaj też: Polskie komedie romantyczne >>

Filmy kostiumowe: "Przeminęło z wiatrem" (1939)

Ekranizacja bestsellerowej powieści Margaret Mitchell o tym samym tytule! Klasyk, który powinien obejrzeć każdy fan filmu. Produkcja otrzymała aż 10 Oscarów (m.in. dla najlepszego filmu, reżysera czy ról kobiecych), niezapomniany duet - Vivien Leigh i Clark Gable, do dziś porywa widzów na całym świecie, a cytat "Frankly my dear, I don't give a damn..." na trwale pozostawił swój ślad w kulturze popularnej.

Życie pięknej i beztroskiej Scarlett O'Hara zmienia się, gdy w kraju wybucha wojna. Na dodatek spada na nią wieść o ślubie ukochanego Ashleya z nienawistną jej Melanią. Scarlett, chcąc zrobić mu na złość, przyjmuje oświadczyny pierwszego z brzegu mężczyzny, który bardzo szybko umiera. Jako wdowa Scarlett zostaje pozbawiona wszelkich zabaw i przyjemności. Wtedy w jej życiu zjawia się Rhett Butler.

Reżyseria: Victor Fleming, George Cukor, Sam Wood

Obsada: Vivien Leigh, Clark Gable, Leslie Howard, Olivia de Havilland, Hattie McDaniel

Najlepsze filmy o miłości i komedie romantyczne z lat 80. Słynne tytuły, które uwielbiamy do dziś i chętnie oglądamy >>

Filmy kostiumowe: "Fortepian" (1993)

"Fortepian" to kolejny Oscarowy hit. Słynną statuetkę otrzymały: Holly Hunter (najlepsza aktorka pierwszoplanowa), Anna Paquin (najlepsza aktorka drugoplanowa) oraz Jane Campion (najlepszy scenariusz oryginalny).

Ada, młoda i niezamożna panna z dzieckiem, opuszcza rodzinną Anglię. Wraz z dziewięcioletnią córeczką Florą wyrusza do nowozelandzkiego buszu, taszcząc ze sobą tytułowy instrument. Kobieta ma się spotkać z mężem, którego nigdy przedtem nie widziała, ponieważ ślub został zawarty na odległość. Ada jest niemową od szóstego roku życia. Uczucia wyraża za pomocą gestów, spojrzeń, a także - muzyki. Kiedy mąż Ady stanowczo odmawia przetransportowania instrumentu przez busz, nieokrzesany, dziki sąsiad Baines zabiera go do siebie. Panowie dobijają targu: Ada nauczy Bainesa grać, a ten odstąpi od kawałka ziemi, na którym mieszka. Kobieta zaczyna regularnie przebywać w jego domu. Wzajemna pasja do muzyki czyni z nich parę romantycznych kochanków. Co na to mąż Ady?

Reżyseria: Jane Campion

Obsada: Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill, Anna Paquin, 

 

Filmy kostiumowe: "Barry Lyndon"(1975)

Stanley Kubrick wyreżyserował film kostiumowy? Autor "Mechanicznej pomarańczy", czy "Lśnienia" opowiedział historię irlandzkiego młodzieńca bez perspektyw, któremu udało się wkraść w szeregi XVIII-wiecznej angielskiej arystokracji. Produkcję docenia się również za niezwykłe zdjęcia oraz ścieżkę dźwiękową.

Reżyseria: Stanley Kubrick

Obsada: Ryan O'Neal, Marisa Berenson, Patrick Magee, 

Filmy kostiumowe: "Niebezpieczne związki" (1988)

Trzy Oscary (w tym za kostiumy i scenografię), dwie nagrody BAFTA i świetna obsada (Glenn Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer).

Markiza de Merteuil potrzebuje przysługi ze strony swojego byłego kochanka Viconte de Valmont. Jej były mąż planuje małżeństwo z młodą i cnotliwą Cecile de Volanges. Markiza pragnie, by Valmont uwiódł Cecile przed jej ślubem. W międzyczasie Valmont stara się zrealizować własne plany podboju - jego celem jest Madame de Tourvel, piękna, bogobojna mężatka. Markiza jednak nie wierzy, aby Valmontowi się udało zdobyć tę kobietę. Obiecuje mu nagrodę w postaci ostatniej nocy spędzonej z nią, jeżeli Valmont dostarczy jej pisemny dowód na to, iż między nim a Madame de Tourvel doszło do zbliżenia

Reżyseria: Stephen Frears

Obsada: Glenn Close, John Malkovich, Michelle Pfeiffer, Keanu Reeves, Uma Thurman

 

Filmy kostiumowe: "Duma i uprzedzenie" (2005)

Do dziś trwają dyskusje, czy film w reżyserii Joe Wrighta z Keirą Knightley jest lepszy od kultowej produkcji BBC z udziałem Colina Firtha. Ten werdykt zostawimy najwierniejszym fanom, ale produkcję z 2005 roku trzeba docenić za piękne zdjęcia, muzykę i wyczuwalną chemię pomiędzy Knightley a Macfadyenem. To właśnie za tę rolę Keira otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara. 

Do malowniczego Netherfield przybywa przystojny i bogaty Charles Bingley z zamiarem osiedlenia się tam na stałe. Przybysz wzbudza żywe zainteresowanie wśród lokalnej społeczności. Na zawarciu bliższej znajomości z nowym sąsiadem zależy szczególnie pani Bennet, matce pięciu dorosłych córek, których jedyną szansą na dostatnie życie jest bogate zamążpójście. Sprawa jest paląca, gdyż cały rodzinny majątek ma wkrótce przejść w ręce antypatycznego kuzyna, pana Collinsa. Początkowo wszystko układa się po myśli pani Bennet. Bingley zakochuje się w jej najstarszej i najładniejszej córce, Jane. Tymczasem jego najlepszy przyjaciel, ponury i wyniosły pan Darcy, obdarza zainteresowaniem jej młodszą siostrę, Elżbietę. 

Reżyseria: Joe Wright

Obsada: Keira Knightley, Matthew Macfadyen, Donald Sutherland, Brenda Blethyn, Rosamund Pike, Jena Malone, Carey Mulligan, 

Filmy kostiumowe: "Ben Hur" (1959)

Oscarowy rekordzista, dotąd nikt nie pokonał wyniku "Ben Hura" w ilości zdobytych statuetek. W filmie wzięło udział 365 aktorów i 50 tysięcy statystów, uszyto 100 tysięcy kostiumów, wybudowano 300 dekoracji, a prace nad samym montażem trwały dziewięć miesięcy.

Juda Ben Hur jest bogatym żydowskim księciem, kupcem z Jerozolimy. Razem z nowym gubernatorem przyjeżdża jego stary przyjaciel Messala, dowódca legionów rzymskich. Najpierw przyjaciele cieszą się ze spotkania, jednak potem poróżniają ich poglądy polityczne. Podczas powitalnej parady spada dachówka z dachu Judy i tylko cudem nie kaleczy nowego gubernatora. Chociaż Messala wie, że to był tylko wypadek, wysyła Judę na galery, a jego matkę i córkę do więzienia. Ben Hur przyrzeka zemstę.

Reżyseria: William Wyler

Obsada: Charlton Heston, Jack Hawkins, Haya Harareet, Stephen Boyd

 

Filmy kostiumowe: "Zatrute pióro" (2000)

Skandalizująca opowieść o ostatnich latach życia legendarnego markiza de Sade, który osadzony zostaje w przytułku dla obłąkanych w Charenton, skąd potajemnie wysyła w świat rękopisy swych kolejnych, coraz bardziej bulwersujących utworów.

Reżyseria: Philip Kaufman

Obsada: Geoffrey Rush, Kate Winslet, Joaquin Phoenix, Michael Caine, Amelia Warner, 

Filmy kostiumowe: "Rękopis znaleziony w Saragossie" (1964)

Komedia kostiumowa, awanturniczy film z gatunku "płaszcza i szpady", a także baśń z duchami, wisielcami, opętanymi księżniczkami. 

Młody oficer wyrusza do Madrytu, by objąć stanowisko kapitana w gwardii walońskiej. Wybór najkrótszej, podobno nawiedzonej drogi skutkuje serią dziwnych wydarzeń. 

Reżyseria: Wojciech Has

Obsada: Zbigniew Cybulski, Iga Cembrzyńska, Elżbieta Czyżewska, Gustaw Holoubek, Bogumił Kobiela, Leon Niemczyk

 

Filmy kostiumowe: "Elizabeth" (1998)

Sześć nominacji do Oscara! Co ciekawe, Cate Blanchett dwa razy wcieliła się w rolę królowej Elżbiety. W 1998 roku oraz w 2007 w filmie "Elizabeth: Złoty wiek" (który również warto zobaczyć!).

XVI wiek. W Anglii rządzi królowa Maria, która przywraca katolicyzm. W kraju panuje terror, mnożą się spiski opozycjonistów. Jednak królowa umiera, a na tron wstępuje jej siostra Elżbieta, która sympatyzuje z protestantami. Próbuje odbudować w Anglii wewnętrzną stabilizację. 

Reżyseria: Shekhar Kapur

Obsada: Cate Blanchett, Geoffrey Rush, Joseph Fiennes, Richard Attenborough, James Frain, Vincent Cassel

Filmy kostiumowe: "Księżna"(2008)

Oscar za najlepsze kostiumy w 2009 roku!

Anglia, rok 1774, szesnastoletnia dama dworu Georgiana wyróżnia się spośród młodych arystokratek urodą i wdziękiem. Wzbudza zachwyt mężczyzn, w szczególności młodego Charlesa Greya, który za wszelką cenę stara się zwrócić na siebie jej uwagę. Georgiana jest także bacznie obserwowana przez samego księcia. Jego doradca Burleigh wraz z matką dziewczyny Lady Spencer dochodzą do porozumienia - Georgiana zostanie żoną księcia. Podekscytowana perspektywą małżeństwa i osiągnięcia wysokiego statusu społecznego, Georgiana odrzuca zakochanego w niej Charlesa Greya. Gdy małżeństwo zostaje zawarte, książę powoli traci zainteresowanie swoją młodziutką żoną, wdając się w romanse z innymi kobietami. W dodatku pierwszym dzieckiem książęcej pary nie będzie wymarzony przez księcia syn. Młoda księżna zagubiona w wielkim świecie musi wybrać między oschłym i niewiernym małżonkiem, a prawdziwą miłością.

Reżyseria: Saul Dibb

Obsada: Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Dominic Cooper, 

 

 

Filmy kostiumowe: "Sissi" (1955)

Bawarska księżniczka Elżbieta wiedzie bardzo beztroskie życie. Spędza czas na jeździe konnej, zabawach z licznym rodzeństwem oraz na polowaniach z ukochanym ojcem, księciem Maksymilianem, z którym łączy ją szczególnie silna więź. Wkrótce 16-latka poznaje cesarza Austrii, młodego i przystojnego Franciszka Józefa. Oboje zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia. Jednak uczucie to sprawia, ze życie Sissi ma się wkrótce całkowicie odmienić.

Reżyseria: Ernst Marischka

Obsada: Romy Schneider, Karlheinz Böhm

Filmy kostiumowe: "Wichrowe wzgórza" (1992)

Pan Earnshaw przywozi z podróży bezdomnego, cygańskiego chłopca. Wkrótce pomiędzy jego córką a przybyszem rodzi się namiętne uczucie.

Reżyseria: Peter Kosminsky

Obsada: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Janet McTeer, Sophie Ward

 

Filmy kostiumowe: "Dom latających sztyletów" (2004)

Niezwykły!

Chiny IX wieku. Cesarz jest niekompetentny, a rząd skorumpowany. Zamieszki i niepokój rozprzestrzeniają się poprzez kraj. Z tego powodu powstaje "Dom Latajacych Sztyletów". Liga ta działając w konspiracji, okrada bogatych, by dać biednym, zdobywając ich poparcie. To oczywiście nie podoba się rządzącym politykom. Dwóch kapitanów Feng Tiang County, Leo i Jin mają za zadanie schwytać nowego przywódcę w ciągu 10 dni. Kapitan Leo podejrzewa, że Mei, piękna nowa tancerka w lokalnym Peony Pavilon jest tak naprawdę córką starego przywódcy. Mężczyzna tworzy plan aresztowania jej i sprowadzenia na przesłuchanie. Kiedy Mei odmawia udzielenia jakichkolwiek informacji na temat Domu Latających Sztyletów, dwaj kapitanowie snują nowy misterny plan. Tym razem kapitan Jin zamierza udawać samotnego wojownika, zwanego Wiatr. W tym celu uratuje on Mei z więzienia, zdobywając jej zaufanie, jednocześnie dostarczy ją do sekretnej kwatery dowództwa Domu... Plan się udaje i podczas ich długiej podróży do Domu, Jin i Mei zbliżają się do siebie. 

Reżyseria: Yimou Zhang

Obsada: Takeshi Kaneshiro, Andy Lau, Zhang Ziyi

Filmy kostiumowe: "Pokój z widokiem" (1985)

Trzy Oscary, w tym za kostiumy!

Lucy Honeychurch odbywa pierwszą w życiu podróż do Włoch, w towarzystwie starszej kuzynki Charlotty. Splot wydarzeń sprawia, że z młodej, niedoświadczonej dziewczyny Lucy staje się w pełni dojrzałą i świadomą swoich uczuć kobietą. Fakt, iż wraz z przystojnym George'em jest świadkiem morderstwa zmienia tok wydarzeń, a dziewczyna zakochuje się w nim. Czujnej Charlottcie nie podoba się towarzystwo młodego mężczyzny, dlatego postanawia zabrać swoją podopieczną z powrotem do Anglii. Po powrocie Lucy, dzięki namowom matki i brata, przyjmuje oświadczyny Cecila - młodego, kulturalnego człowieka. Wydawać by się mogło, że Lucy powinna być szczęśliwa, tak jednak nie jest. Sytuacje dodatkowo komplikuje fakt, że George wraz z ojcem przeprowadza się do sąsiedztwa dziewczyny. 

Reżyseria: James Ivory

Obsada: Helena Bonham Carter, Julian Sands, Maggie Smith, Daniel Day-Lewis, Judi Dench

 

Filmy kostiumowe: "Hamlet" (1996)

Po śmierci króla Hamleta, królowa Gertruda wychodzi za mąż za jego brata, Klaudiusza. Do kraju wraca syn zmarłego władcy, noszący takie samo jak on imię. Hamlet jest zrozpaczony śmiercią ojca oraz zgorszony postępowaniem matki. Na zamku pojawia się duch króla, który namawia syna do zemsty.

Reżyseria: Kenneth Branagh

Obsada: Kenneth Branagh, Kate Winslet, Brian Blessed, Richard Attenborough, Jack Lemmon, Julie Christie, Billy Crystal, Judi Dench, Gérard Depardieu, Robin Williams

Filmy kostiumowe: "Jane Eyre" (2011)

Jane nie była dziewczyną, która szukała niezobowiązującego romansu. Choć rozum podpowiadał jej, że fascynującemu Panu Rochersterowi nie można ufać, oddała mu swoje serce bez reszty. Fanki tej historii powinny również zobaczyć produkcje z 1996 roku z Charlotte Gainsbourg w roli głównej. 

Reżyseria: Cary Fukunaga

Obsada: Mia Wasikowska, Michael Fassbender, Judi Dench, Jamie Bell, Sally Hawkins, 

 

Filmy kostiumowe: "Gangi Nowego Jorku" (2002)

XIX wiek. Po 15-letniej odsiadce Amsterdam Vallon wraca do rodzinnej dzielnicy, by zemścić się na przywódcy gangu odpowiedzialnego za śmierć jego ojca. W międzyczasie młody mężczyzna poznaje Jenny Everdeane, enigmatyczną kobietę-kieszonkowca, której ogromne poczucie niezależności i fascynująca piękność zniewalają go bez reszty. Jenny ma jednak własną mroczną przeszłość, która niespodziewanie komplikuje plany bohatera. Podróż Amsterdama przez ciemne zaułki Five Points przeradza się w walkę nie tylko o własne przetrwanie, ale także o dobro ludzi jemu podobnych. 

Reżyseria: Martin Scorsese

Obsada: Leonardo DiCaprio, Daniel Day-Lewis, Cameron Diaz, Jim Broadbent

Filmy kostiumowe: "Czarownice z Salem" (1996)

W osadzie Salem grupa młodych dziewcząt gromadzi się nocą w lesie w tajemnicy przed wszystkimi. Podczas tańca wpadają w głęboki trans, a jedna z nich, Abigail Williams poprzysięga śmierć żonie swego byłego chlebodawcy, Elizabeth Proctor. Mąż Elizabeth, John miał z ową dziewczyną romans. Po następnym spotkaniu dziewczynek w lesie zauważa je wielebny Parris. W obawie o swą pozycję wielebny rzuca podejrzenie o czary... W Salem wybucha histeria. 

Reżyseria: Nicholas Hytner

Obsada: Daniel Day-Lewis, Winona Ryder, Joan Allen, Paul Scofield, 

 

Filmy kostiumowe: "Wiek niewinności" (1993)

Gabriella Pescucci otrzymała za ten film Oscara w kategorii "najlepsze kostiumy". 

XiX-wieczny Nowy Jork. Życie towarzyskie toczy się tu głównie na salonach i w operze, do której ludzie przychodzą raczej po to aby się pokazać, niż aby zobaczyć samo przedstawienie. Głównym bohaterem jest Newland Archer, zaręczony z piękną i dobrze urodzoną Mary Welland - w ten sposób mają się połączyć dwie z najbardziej wpływowych rodzin w Nowym Jorku. Gdy do miasta przyjeżdża hrabina Ellen Oleńska, wyższe sfery plotkują na jej temat. Hrabina przyjechała z Polski uciekając od męża i pragnie wziąć z nim rozwód, co jest źle przyjmowane przez tutejsze konserwatywne środowisko. Ellen jest kuzynką Mary Welland, dziewczyny uroczej, choć naiwnej i nie do końca orientującej się w układach i intrygach śmietanki towarzyskiej. Mary szczerze zakochana jest Newlandzie, ale ten przebywając z jej kuzynką zakochuję się w niej i to z wzajemnością, ale oboje zdają sobie sprawę z tego, że taki związek spowodowałby ogromny skandal... 

Reżyseria: Martin Scorsese

Obsada: Daniel Day-Lewis, Michelle Pfeiffer, Winona Ryder, Geraldine Chaplin

Filmy kostiumowe: "Zakochany Szekspir" (1998)

Oscar dla Gwyneth Paltrow!

Reżyseria: John Madden

Obsada: Joseph Fiennes, Gwyneth Paltrow, Judi Dench, Ben Affleck, Colin Firth, Geoffrey Rush

Wiliam Szekspir, młody dramaturg cierpi na niemoc twórczą i to właśnie w okresie, gdy dostaje zamówienie na sztukę, która może okazać się jego "przepustką do lepszego świata". Pewnego dnia podczas przesłuchania aktorów poznaje urodziwego młodzieńca, któremu powierza jedną z głównych ról. Jednak niechcący Will odkrywa, że jego młody przyjaciel w rzeczywistości jest... kobietą o imieniu Viola.

 

Filmy kostiumowe: "Kochanica Francuza" (1981)

Rok 1867. W miejscowości Lyme Regis bogaty dżentelmen Charles Smithson stara się o rękę Ernestiny Freeman, córki bogatego kupca. Podczas spaceru z narzeczoną spotyka tajemniczą kobietę, która stoi na falochronie obmywanym falami wzburzonego morza. Zaniepokojony o jej życie usiłuje jej pomóc, ale kobieta odtrąca go. To Sarah Woodruff, znana w okolicy jako kochanica Francuza, opuszczona przed kilku laty przez francuskiego oficera marynarki i bezskutecznie oczekująca jego powrotu. Rok 1980. Trwają zdjęcia do filmu o kochanicy Francuza. Pomiędzy Anną i Mike'em, odtwórcami ról Sary i Charlesa, nawiązuje się romans...

Reżyseria: Karel Reisz, 

Obsada: Meryl Streep, Jeremy Irons, Hilton McRae, 

Filmy kostiumowe: "Anna Karenina" (2012)

Ekranizacja jednej z największych historii miłosnych na świecie, na podstawie powieści Lwa Tołstoja. Historia tragicznej miłości Anny Kareniny i Aleksego Wrońskiego nadal inspiruje twórców filmowych. Ogarnięta miłosnym uczuciem Anna kwestionuje swoje dotychczasowe małżeństwo. Emocje, którym się poddała zmieniają całkowicie jej dotychczasowe życie, a otaczający ją ludzie przestają być tak życzliwi, jak kiedyś. Miłość Kareniny do Wrońskiego jest bardzo silna i w konsekwencji wywiera ogromny wpływ na jej przyszłość. 

Reżyseria: Joe Wright

Obsada: Keira Knightley, Jude Law, Aaron Taylor-Johnson, Kelly Macdonald, Matthew Macfadyen, Domhnall Gleeson, Alicia Vikander

 

Filmy kostiumowe: "Portret damy" (1996)

Młoda i niezależna Isabel Archer przybywa z Ameryki do dziewiętnastowiecznej Anglii przepełnionej konwenansami. Pełna ciekawości świata odrzuca małżeńskie oferty i wielbicieli. Nieoczekiwanie zostaje obdarowana sporym spadkiem i wyrusza na kontynent w poszukiwaniu nieznanego. We Włoszech za sprawą intrygi wychodzi za Gilberta Osmonda. Ten związek okazuje sie tragiczną pomyłką.

Reżyseria: Jane Campion

Obsada: Nicole Kidman, John Malkovich, Martin Donovan, Viggo Mortensen, Christian Bale

Filmy kostiumowe: "Amadeusz" (1984)

Dwudziestosześcioletni Mozart przybywa do Wiednia, by prezentować swoją twórczość. Jego obecność drażni nadwornego kompozytora Józefa II - Antonio Salieriego, a to prowadzi do rywalizacji między artystami.

Reżyseria: Miloš Forman

Obsada: F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge

 

Filmy kostiumowe: "Rozważna i romantyczna" (1995)

Anglia, schyłek XVIII wieku. Henry Dashwod umiera, cały majątek zgodnie z prawem dziedziczy jego syn z pierwszego małżeństwa, John. Ten nakazuje opuścić posiadłość drugiej żonie zmarłego ojca i jej trzem córkom. Najstarsza z sióstr Elinor  jest inteligentną kobietą, spotyka pełnego uroku Edwarda Ferrarsa, boi się jednak okazać mu swoje uczucia. Młodsza siostra Elinor, Marianne nie ma jeszcze dwudziestu lat i żyje w świecie romantycznych ideałów. Pochłonięta romansem z Johnem Willoughby dziewczyna ignoruje nie tylko zasady dobrego wychowania, ale i uczucia, jakimi darzy ją nieśmiały pułkownik Brandon, który w przeszłości przeżył nieszczęśliwą miłość i wciąż jest samotny. Najmłodsza z rodzeńtwa Margaret jest "dwudziestoletnią trzpiotką", która spędza czas łażąc po drzewach i turlając się po trawie, a która swoje siostry uważa za straszliwe nudziary. Po opuszczeniu rodzinnego domu pani Dashwood i jej córki zamieszkują u sir Johna Middletona i jego teściowej pani Jennings, która całą rodzinę zaprasza do swojego domu do Londynu. Elinor spotyka tam Edwarda, Marianne Johna Willoughby, pojawi się także tajemniczy pułkownik Brandon.

Reżyseria: Ang Lee

Obsada: Emma Thompson, Kate Winslet, Hugh Grant, Alan Rickman, Gemma Jones

Filmy kostiumowe: "Wyznania gejszy" (2005)

Dziewięcioletnia Chiyo zostaje sprzedana do domu gejsz. Jako dorosła i sławna jest świadkiem drugiej wojny światowej, która zmienia świat, w którym się wychowywała. Film oparty na powieści powieści Arthura Goldena o tym samym tytule.

Reżyseria: Rob Marshall

Obsada: Ziyi Zhang, Michelle Yeoh, Li Gong, Ken Watanabe, Kôji Yakusho, Kaori Momoi, Tsai Chin, Yûki Kudô

 

Filmy kostiumowe: "Dziewczyna z portretu" (2015)

Niezwykła historia miłosna zainspirowana życiem artystów Einara i Gerdy Wegener (w tych rolach Eddie Redmayne i Alicia Vikander), których małżeństwo i praca zostają poddane próbie, kiedy Einar decyduje się na operację zmiany płci i zostaje jedną z pierwszych na świecie transgenderowych kobiet, Lili Elbe.

Reżyseria: Tom Hooper

Obsada: Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Ben Whishaw, Amber Heard, 

Filmy kostiumowe: "Wielki Gatsby" (2013)

Miejscowy milioner Gatsby (Leonardo DiCaprio) po 5 latach spotyka swoją dawną miłość, Daisy (Carey Mulligan). Mężczyznę i kobietę łączył kiedyś romans, jednak ich drogi rozeszły się z powodu różnic klasowych. Gatsby wyjechał w poszukiwaniu bogactwa, a Daisy nie czekając na niego, wyszła za mąż za majętnego Toma. Teraz kochankowie próbują na nowo wzbudzić uczucia do siebie.

Reżyseria: Baz Luhrmann

Obsada: Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan, Joel Edgerton, Isla Fisher, Jason Clarke

 

Filmy kostiumowe: "Gladiator" (2000)

Generał Maximus, jeden z najwybitniejszych dowódców w rzymskiej armii, dowiaduje się, że umierający cesarz Marek Aureliusz chce uczynić go swoim następcą na tronie. Nie podoba się to prawowitemu dziedzicowi, Kommodusowi, który postanawia pozbyć się rywala i skazuje go na karę śmierci wraz z całą rodziną. Maximusowi cudem udaje się uciec. Trafia do niewoli, gdzie zostaje wyszkolony na gladiatora. Z walki na walkę zyskuje popularność, a na jego występy zaczyna przychodzić coraz więcej ludzi. Maximus jako wojownik wraca do Rzymu, by pomścić swoich bliskich, ale wie, że jedyną potęgą większą od władzy cesarza jest wola ludu i dlatego, by dokonać zemsty, musi stać się największym bohaterem Imperium.

Reżyseria: Ridley Scott

Obsada: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen, Djimon Hounsou, Derek Jacobi, Oliver Reed, 

Filmy kostiumowe: "Obłędny rycerz" (2001)

Młody, ambitny giermek William postanawia "odmienić swoje przeznaczenie". Dzięki pomocy wiernych towarzyszy, odrobinie szczęścia i sfałszowanym dokumentom rodowym udaje mu się pod postacią Sir Urlicha von Lichtensteina wziąć udział w turnieju rycerskim. Tam ulega urokowi tajemniczej piękności Jocelyn. Wkrótce na drodze do zwycięstwa w turnieju i do serca ukochanej staje jednak groźny rywal...

Reżyseria: Brian Helgeland

Obsada: Heath Ledger, Rufus Sewell, Shannyn Sossamon, Paul Bettany, Alan Tudyk

 

Filmy kostiumowe: "Kleopatra" (1963)

Opowieść o losach królowej Egiptu, pięknej Kleopatrze i jej dążeniu do wzmocnienia potęgi swojego państwa poprzez pozbawienie dominacji Cesarstwa Rzymskiego. Kiedy jednak w grę zaczyna wchodzić miłość Juliusza Cezara i Marka Antoniusza, potężna kobieta popełnia błąd strategiczny i przegrywa, a po jej tragicznej śmierci Egipt włączony został do Imperium Rzymskiego.

Reżyseria: Joseph L. Mankiewicz

Obsada: Elizabeth Taylor, Richard Burton, Rex Harrison

Filmy kostiumowe: "Maria Antonina" (2006)

Nastoletnia córka rodu Habsburgów, Maria Antonina, zostaje żoną 16-letniego Ludwika Augusta, przyszłego króla Francji. Po przybyciu do Wersalu wpada w wir intryg i skandali. Znajdująca się w pułapce dworskich konwenansów młoda królowa musi znaleźć sposób na odnalezienie się w obcym jej świecie. Dodatkowo król nie interesuje się żoną, więc przygnębiona królowa szuka azylu w kontaktach z dekadenckim kręgiem francuskiej arystokracji oraz w romansie z atrakcyjnym szwedzkim hrabią, Fersenem. O jej stylu życia z czasem zaczyna plotkować cała Francja.

Reżyseria: Sofia Coppola

Obsada: Kirsten Dunst, Jason Schwartzman, Rip Torn, Judy Davis, Asia Argento, Marianne Faithfull

 

Filmy kostiumowe: "Ostatni Mohikanin" (1992)

Akcja filmu toczy się w XVIII-wiecznej skolonizowanej Ameryce, gdzie trwa wojna pomiędzy Anglią i Francją. Film opowiada o losach białego Indianina, który jako dziecko został przygarnięty przez plemię Mohikanów. Główny bohater stara się żyć w zgodzie z naturą i zasadami swojego plemienia, nie mieszając się w sprawy zwaśnionych narodów, jednakże miłość do córki angielskiego generała oraz nieoczekiwane koleje losu krzyżują jego ścieżki z ścieżkami obcej wojny.

Reżyseria: Michael Mann

Obsada: Daniel Day-Lewis, Madeleine Stowe, Russell Means, Eric Schweig, Jodhi May, Steven Waddington

Filmy kostiumowe: "Jak zostać królem" (2010)

Po szokującej abdykacji Edwarda VIII książę Albert musi, mimo wielkich oporów, zasiąść na tronie Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu monarszych obowiązków jest dla niego... problem z wysławianiem się. Jedyną osobą, która może pomóc Jerzemu w odnalezieniu własnego głosu i stawieniu czoła groźbie inwazji hitlerowskiej, okazuje się australijski specjalista o wielce nieortodoksyjnych metodach pracy nad wymową. Wkrótce rodzi się przyjaźń, która odmieni życie dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen.

Reżyseria: Tom Hooper

Obsada: Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Guy Pearce,