Filmy dokumentalne o kobietach. Które warto obejrzeć? 

Wiemy, że uwielbiacie komedie romantyczne, ale jeśli będziecie mieć siłę po pracy przyswoić chociaż trochę trudniejszego repertuaru, wybierzcie coś z naszego zestawienia. Dokumenty to coraz popularniejszy gatunek w kinie, świadczy o tym chociaż ilość tytułów, które znajdziemy na platformie Netflix. Najczęściej filmy dokumentalne o kobietach opowiadają historie najpopularniejszych wokalistek (Beyoncé, Lady Gaga, Whitney Houston, M.I.A, Amy Winehouse), artystek (Pina Bausch, Marina Abrmović), czy ikon mody (Diana Vreeland, Iris Apfel, Franca Sozzani). Nie brakuje jednak tytułów o feministkach, które zmieniały świat w latach 70. (czy wiecie jak potoczyły się ich dalsze losy?) czy o ofiarach handlu ludźmi - ich historie są przerażające i wzruszające. Są też opowieści o niejednoznacznych i uwikłanych postaciach - młodych dziewczynach decydujących się na karierę w filmach dla dorosłych lub na własną rękę przed kamerkami internetowymi. Które z filmów dokumentalnych o kobietach najbardziej nas poruszyły?

Filmy dokumentalne o kobietach: "Feministki: Co sobie myślały?" (2018)

 Film bierze za punkt wyjścia wątków zdjęcia kobiet, które w latach 70. zapoczątkowały ruch feministyczny, by pokazać, jak potoczyły się ich dalsze losy.

reżyseria: Johanna Demetrakas

Filmy dokumentalne o kobietach: "MATANGI/MAYA/M.I.A." (2018)

Budzi kontrowersje, jest niepokorna, balansuje na granicy dobrego smaku, a na scenie wykrzykuje odważne teksty. Naczelna buntowniczka branży muzycznej, na której płyty fani czekają z niecierpliwością. Krytykowana przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone córka jednego z założycieli Tamilskich Tygrysów, oskarżana o wspieranie terroryzmu, przez co MTV cenzurowało jej klipy. M.I.A. tłumaczy jednak, że jej postawa to jedynie krzyk cywila i uchodźczyni w jednym.

reżyseria: Stephen Loveridge

Filmy dokumentalne o kobietach: "I Am Jane Doe" (2017)

Ten mocny dokument opowiada prawdziwe historie amerykańskich dziewczyn, które padły ofiarą handlu dziećmi. 

reżyseria: Mary Mazzio

Filmy dokumentalne o kobietach: "Amy" (2015)

Historia dziewczyny obdarzonej fenomenalnym talentem, która w bardzo krótkim czasie stała się światową gwiazdą. Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami.

reżyseria: Asif Kapadia

Filmy dokumentalne o kobietach >>