Filmy dokumentalne o kobietach. Które warto obejrzeć? 

Wiemy, że uwielbiacie komedie romantyczne, ale jeśli będziecie mieć siłę po pracy przyswoić chociaż trochę trudniejszego repertuaru, wybierzcie coś z naszego zestawienia. Dokumenty to coraz popularniejszy gatunek w kinie, świadczy o tym chociaż ilość tytułów, które znajdziemy na platformie Netflix. Najczęściej filmy dokumentalne o kobietach opowiadają historie najpopularniejszych wokalistek (Beyoncé, Lady Gaga, Whitney Houston, M.I.A, Amy Winehouse), artystek (Pina Bausch, Marina Abrmović), czy ikon mody (Diana Vreeland, Iris Apfel, Franca Sozzani). Nie brakuje jednak tytułów o feministkach, które zmieniały świat w latach 70. (czy wiecie jak potoczyły się ich dalsze losy?) czy o ofiarach handlu ludźmi - ich historie są przerażające i wzruszające. Są też opowieści o niejednoznacznych i uwikłanych postaciach - młodych dziewczynach decydujących się na karierę w filmach dla dorosłych lub na własną rękę przed kamerkami internetowymi. Które z filmów dokumentalnych o kobietach najbardziej nas poruszyły?

Filmy dokumentalne o kobietach: "Feministki: Co sobie myślały?" (2018)

 Film bierze za punkt wyjścia wątków zdjęcia kobiet, które w latach 70. zapoczątkowały ruch feministyczny, by pokazać, jak potoczyły się ich dalsze losy.

reżyseria: Johanna Demetrakas

Filmy dokumentalne o kobietach: "MATANGI/MAYA/M.I.A." (2018)

Budzi kontrowersje, jest niepokorna, balansuje na granicy dobrego smaku, a na scenie wykrzykuje odważne teksty. Naczelna buntowniczka branży muzycznej, na której płyty fani czekają z niecierpliwością. Krytykowana przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone córka jednego z założycieli Tamilskich Tygrysów, oskarżana o wspieranie terroryzmu, przez co MTV cenzurowało jej klipy. M.I.A. tłumaczy jednak, że jej postawa to jedynie krzyk cywila i uchodźczyni w jednym.

reżyseria: Stephen Loveridge

Filmy dokumentalne o kobietach: "I Am Jane Doe" (2017)

Ten mocny dokument opowiada prawdziwe historie amerykańskich dziewczyn, które padły ofiarą handlu dziećmi. 

reżyseria: Mary Mazzio

Filmy dokumentalne o kobietach: "Amy" (2015)

Historia dziewczyny obdarzonej fenomenalnym talentem, która w bardzo krótkim czasie stała się światową gwiazdą. Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami.

reżyseria: Asif Kapadia

Filmy dokumentalne o kobietach >>

 

Filmy dokumentalne o kobietach: "Beyonce: życie to tylko sen" (2013)

Autobiografia opowiadająca o życiu i twórczości amerykańskiej wokalistki Beyoncé Knowles. Na niemal dziewięćdziesięciominutowy film składają się sceny nakręcone przez samą artystkę, materiały z prób i występów, jej bardzo szczery i osobisty filmowy pamiętnik. To pierwszy tak intymny portret gwiazdy, która wspomina swoją drogę na szczyt i otwarcie opowiada o karierze oraz najważniejszych momentach życia prywatnego - relacji z mężem, przeżytym poronieniu i radości z długo oczekiwanego macierzyństwa.

reżyseria: Ed Burke, Beyoncé Knowles

Filmy dokumentalne o kobietach: "Hot Girls Wanted" (2015)

Rashida Jones bierze pod lupę kobiety zajmujące się amatorską pornografią oraz ich świat. Wielkie odkrycie festiwalu Sundance w 2015 roku.

reżyseria: Jill Bauer, Ronna Gradus

Filmy dokumentalne o kobietach: "Hot Girls Wanted: Turned On" (2017)

Jak wygląda randkowanie w dzisiejszych czasach? Dlaczego dziewczyny decydują się na rozbieranie przed kamerkami internetowymi czy udział w filmach dla dorosłych? Poznaj kolejne historie...

reżyseria: Rashida Jones

Filmy dokumentalne o kobietach: "Embrace" (2016)

Aktywistka i gwiazda mediów społecznościowych Taryn Brumfitt walczy z piętnowaniem ludzi ze względu na swój wygląd.

reżyseria: Taryn Brumfitt

 

Filmy dokumentalne o kobietach: "Whitney: Can I Be Me" (2017)

Poznaj historię popularnej piosenkarki Whitney Houston — od jej wczesnego debiutu, przez walkę z uzależnieniem, po szokującą śmierć. 

reżyseria: Nick Broomfield, Rudi Dolezal

Przyjaciółka Whitney Houston po latach potwierdza ich związek! "Znaczyłyśmy dla siebie wszystko. Przysięgałyśmy sobie, że zawsze będziemy razem" >>

Filmy dokumentalne o kobietach: "Whitney" (2018)

Najnowszy dokument o życiu Whitney Houston, w którym usłyszymy wypowiedzi rodziny artystki oraz byłego męża. Pojawia się również trudny temat molestowania małej Whitney....

Houston była głosem swojego pokolenia. Artystka, która z piosenkarki gospel miała stać się królową światowej sceny. To ona zainspirowała całe pokolenie wokalistek z Mariah Carey i Beyoncé na czele. To jej brawurowe wykonanie amerykańskiego hymnu w trakcie Super Bowl w 1991 roku przetarło ścieżki niedostępne wcześniej dla czarnoskórych muzyków. W tle do tych wiekopomnych wydarzeń pisała się jednak inna historia. Porażająca opowieść o uzależnieniu i samozniszczeniu, wypełniająca kolumny tabloidowych gazet i czasopism. Historia kobiety, która na scenie miała głos anioła, ale poza nią przegrywała walkę z własnymi demonami.

reżyseria: Kevin Macdonald

Filmy dokumentalne o kobietach: "To ja, Malala" (2015)

Jedna dziewczynka staje naprzeciw armii ważących się na wszystko talibów. Malala Yousafzai jest dzieckiem, które nie pozwoli się zastraszyć. Gdy w dystrykcie Swat w północnym Pakistanie talibowie wprowadzają zakaz edukacji dziewcząt, gdy niszczone są kolejne szkoły, Malala zaczyna pisać bloga, w którym komentuje rzeczywistość. Ma wtedy 12 lat. 3 lata później w szkolnym autobusie zostaje na niej wykonany wyrok śmierci. Dziewczyna cudem jej unika. W 2014 roku otrzymuje PokojowąNagrodę Nobla.

reżyseria: Davis Guggenheim

Filmy dokumentalne o kobietach: "Pina" (2011)

Pina nie jest biografią zmarłej przed dwoma laty choreografki Piny Bausch. To raczej hołd złożony przez reżysera jej twórczości i hymn na cześć sztuki. W subtelnym, wyciszonym filmie niemiecki twórca staje w obronie najdelikatniejszych wartości - uczuć, piękna, szacunku dla drugiego człowieka. 

reżyseria: Wim Wenders

 

Filmy dokumentalne o kobietach: "Janis" (2015)

Szczery, emocjonalny i przemyślany film, może nawet bardziej o Joplin jako o osobie niż legendzie. Sięgając do prywatnych zapisków artystki, wydobywając z rodzinnych archiwów fotografie, nagrania, a przede wszystkim listy, Berg powraca do teksańskiego dzieciństwa Janis Joplin, naznaczonego bolesnym odrzuceniem i poczuciem niedopasowania. Przywołuje też czasy rozkwitu kariery piosenkarki w San Francisco, trudne początki, skomplikowane relacje z zespołem, atmosferę Woodstock i pierwsze miłości.

reżyseria: Amy Berg

Filmy dokumentalne o kobietach: "W łóżku z Madonną" (1991)

Skandalizujący! Dokument powstał podczas pięciomiesięcznego tournee piosenkarki w 1990 roku. Reżyser filmu, Alek Keshishian, miał możliwość filmowania Madonny z zaskoczenia, czy w nieprzewidzianych sytuacjach. 

reżyseria: Alek Keshishian

Filmy dokumentalne o kobietach: "Jestem Femen" (2014)

Nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Nyonie, dotyka fenomenu ukraińskiego kobiecego ugrupowania. Jego aktywistki znane są w całej Europie, walczące o wolność słowa i demokrację, protestujące półnago z hasłami wypisanymi na obnażanych piersiach. Bohaterką filmu Alaina Margota jest Oksana Shachko, współzałożycielka ruchu, którą namiętność do ikonografii mało nie zaprowadziła do klasztoru. Jednak zamiast zakonnicą, Oxana została aktywistką i inicjatorką półnagich protestów na wielkich placach Europy. 

Dokument analizuje organizację Femenu, ujawnia sekrety tworzenia protestów, slogany, taktykę i strategię "sextremizmu". 

reżyseria: Alain Margot

Filmy dokumentalne o kobietach: "Gaga: Five Foot Two" (2017)

Przyjrzyj się życiu słynnej prowokatorki, Lady Gagi, która wydaje nowy album, przygotowuje się do występu podczas meczu Super Bowl i mierzy się z osobistymi problemami, także zdrowotnymi.

reżyseria: Chris Moukarbel

 

Filmy dokumentalne o kobietach: "Franca: Chaos and Creation" (2016)

Autor dokumentu uwiecznia życie i czasy swojej matki, Franki Sozzani, redaktor naczelnej włoskiej edycji Vogue i znanej prowokatorki świata mody.

reżyseria: Francesco Carrozzini

Filmy dokumentalne o kobietach: "Mademoiselle C" (2013)

Carine Roitfeld, po latach pracy dla Vogue Paris jako redaktor naczelna, przeprowadza się do Nowego Jorku, aby rozpocząć pracę nad swoim autorskim magazynem.

reżyseria: Fabien Constant

Filmy dokumentalne o kobietach: "Diana Vreeland: The Eye Has to Travel" (2011)

Opowieść i ikonie w branży mody. Vreeland, była nie tylko jedną z najlepiej ubranych kobiet w latach 60., ale również zasłynęła jako redaktor naczelna amerykańskiego Vogue, dla którego pracowała w latach 1963–1971.

reżyseria: Lisa Immordino Vreeland

Filmy dokumentalne o kobietach: "Marina Abramović: artystka obecna" (2012)

Marina Abramović - ikona body artu i performance'u  to supergwiazda w świecie sztuki. Córka jugosłowiańskich partyzantów, od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, od 40 lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów/uczestników swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne. Artystka konsekwentnie redefiniuje to, czym jest i czym może być sztuka współczesna, a jej narzędziem jest własne ciało, którego granice i wytrzymałość bezwzględnie testuje.

reżyseria: Matthew Akers

 

Filmy dokumentalne o kobietach: "What Happened, Miss Simone?" (2015)

Dokument opowiadający o wzlotach i upadkach amerykańskiej piosenkarki, Niny Simone. Jak wyglądało jej życie?

reżyseria: Liz Garbus

Filmy dokumentalne o kobietach: "Annie Leibovitz: Życie w obiektywie" (2006)

Annie Leibovitz – jedna z najsłynniejszych i najbardziej znanych artystek fotografików na świecie. Autorka zdjęć, które przeszły do historii, takich jak: ostatnia sesja Johna Lennona i Yoko Ono zrobiona w dniu śmierci artysty czy kontrowersyjna i prowokacyjna sesja Demi Moore w ciąży.

reżyseria: Barbara Leibovitz

Filmy dokumentalne o kobietach: "Maria Callas" (2017)

Nieznana historia Marii Callas. Wrażliwa i bezwzględna, ambitna i pełna kompleksów, wykorzystująca innych i wykorzystywana. Niewierna żona, porzucona kochanka. Uwięziona w burzliwym trójkącie miłosnym, kochająca jednego z najbogatszych mężczyzn na świecie, Aristotelisa Onasisa, z którym łączyło ją wielkie, namiętne uczucie, ale który wybierał między nią a piękną wdową po amerykańskim prezydencie, Jackie Kennedy. Tajemnice, skandale i plotki, który wpłynęły na życie wielkiej artystki. Jaka była tak naprawdę Maria Callas, o której do dziś krążą legendy? Fascynująca, pełna emocji historia, która powstała z niepublikowanych dotąd materiałów, prywatnych filmów, kręconych dyskretnie ujęć i z najszczerszych, intymnych wyznań. 

reżyseria: Tom Volf

Filmy dokumentalne o kobietach: "Iris" (2014)

Portret ikony mody, 93-letniej Iris Apfel, której kreatywność oraz entuzjazm do sztuki i ludzi nadal inspiruje miliony. 

reżyseria: Albert Maysles

Filmy dokumentalne o kobietach: "Życie Jane" (2010)

To intymny portret przedstawiający prywatne życie Jane Goodall, dalekie od gwiazdorskiego stereotypu. Widzimy tu delikatną, wrażliwą, ale jednocześnie wytrwałą i silną osobowość oryginalnej kobiety, która nie wstydzi się oznak starości, a której przełomowe naukowe odkrycia uznać można za jedne z najważniejszych światowych osiągnięć minionego wieku.

Wisława Szymborska uznała Jane Goodall za jedną z najwybitniejszych postaci naszych czasów, którą chciałaby poznać.

reżyseria: Lorenz Knauer

Filmy dokumentalne o kobietach: "Joan Didion: Wszystko w rozpadzie" (2017)

Griffin Dune przygląda się życiu swojej ciotki, Joan Didion - jednej z najbardziej opiniotwórczych pisarek.

reżyseria: Griffin Dunne