Słodkie zmartwienia, reż. Amy Heckerling, 1995

„Słodkie zmartwienia” to amerykański film romantyczny o nastolatkach, w którym główne role zagrali Alicia Silverstone, Stacey Dash, Brittany Murphy i Paul Rudd. Jeśli podobają Ci się filmy o nastolatkach i szkole, to zdecydowanie ten jest dla Ciebie!

Fabuła tego filmu dla nastolatek opowiada o piętnastoletniej Cher, mieszkance amerykańskiego Beverly Hills, wielkiej miłośniczce mody, która posiada wyjątkowy wdzięk, dzięki czemu potrafi zjednać sobie wszystkich dookoła. Cher jest perfekcjonistką, bardzo wiele oczekuje zarówno od siebie, jak i od innych. Pewnego dnia dziewczyna orientuje się, że jej oceny końcowe na świadectwie szkolnym będą znacznie różnić się od tych, których oczekiwała. Postanawia naprawić sytuację w dość niestandardowy sposób – chce podwyższyć oceny, używając w tym celu swojego niezwykłego wdzięku i uroku osobistego. Odmawia jej tylko jeden z nauczycieli, więc nastolatka wpada na szalony pomysł i postanawia wyswatać go z inną nauczycielką. Oprócz tego, Cher przez cały czas próbuje pomóc nowej uczennicy o imieniu Tai, aby z szarej myszki zamieniła się w pewną siebie, atrakcyjną kobietę. Okazuje się, że w skromnej Tai skrycie podkochuje się Josh, brat głównej bohaterki.  

Szkoła uczuć, reż. Adam Shankman, 2002

„Szkoła uczuć” to kultowy film dla nastolatków, w którym podziwiać możemy fenomenalną grę aktorską takich gwiazd jak Mandy Moore i Shane West w rolach głównych oraz Peter Coyote, Daryl Hannah, Paz de la Huerta i Lauren German w rolach drugoplanowych.

Akcja umiejscowiona jest w latach 90., w miasteczku Beaufort, będącym małą, portową miejscowością w Północnej Karolinie. Główny bohater – Landon Carter, każdej wiosny wraca wspomnieniami do czasów swojej młodości, kiedy to był jednym z najpopularniejszych nastolatków w szkole, słynącym z licznych wybryków i rozrywkowego trybu życia. Wybryki te jednak zachodzą stanowczo zbyt daleko, a w konsekwencji Landon cudem unika więzienia. W ramach resocjalizacji zostaje skierowany do pracy społecznej, w której poznaje córkę miejscowego pastora, Jamie, swoje absolutne przeciwieństwo. Młodzieniec szaleńczo zakochuje się w nowo poznanej dziewczynie, jednak ta, nieco wbrew sobie, wszelkimi siłami wzbrania się od tego uczucia. 

Klub winowajców, reż. John Hughes, 1985

W Stanach Zjednoczonych „Klub winowajców” uznaje się za jedną z najlepszych produkcji opowiadających o problemach nastolatków. Fabuła filmu toczy się wokół piątki licealistów, którzy w ramach kary za swoje przewinienia muszą przyjść w sobotę do szkoły. Grupę niesfornych uczniów nadzoruje Richard Veenon, wyjątkowo surowy i niesympatyczny dydaktyk. Zleca uczniom napisanie wypracowania na temat „Kim jestem?” i daje im na to aż dziewięć godzin. Każdy z nastolatków reprezentuje inną grupę społeczną, różnią się między sobą zachowaniem i pojmowaniem świata. Film jest wyjątkowo ceniony za zbadanie panujących stereotypów na temat nastolatków, pokazanie ich ukrytych obaw oraz poruszenie problematyki nieporozumień z rodzicami i rówieśnikami. Ciekawostką jest, że John Hughes stworzył scenariusz tego filmu w zaledwie dwa dni!

Podróż za jeden uśmiech, reż. Stanisław Jędryka, 1972

Ten polski film dla nastolatków zrealizowano na podstawie powieści Adama Bahdaja i stanowi kinową kontynuację popularnego serialu z 1971 roku, noszącego ten sam tytuł. Główni bohaterowie to Poldek i Duduś, grani przez Henryka Gołębiewskiego i Filipa Łobodzińskiego. Przyjaciele postanawiają udać się pociągiem nad morze, jednak nieopatrznie gubią pieniądze, które były przeznaczone na tę podróż. Chłopcy jednak nie rezygnują z wyjazdu i postanawiają dotrzeć z Krakowa nad Bałtyk wszelkimi możliwymi środkami transportu – rozpoczynają tytułową podróż za jeden uśmiech.

Trzy metry nad niebem, reż. Fernando González Molina, 2010

Najlepsze filmy dla nastolatek to nie tylko lekkie komedie. „Trzy metry nad niebem” to hiszpański melodramat, do którego scenariusz napisano na podstawie powieści autorstwa Federica Moccii, o tym samym tytule. Główne role w produkcji otrzymali Maria Valverde oraz Mario Casas, którzy wcielili się w nastolatków, reprezentujących dwa zupełnie różne światy. Babi jest dobrze wychowaną i wykształconą dziewczyną z dobrego domu. Hache natomiast jest zbuntowanym, impulsywnym i nieodpowiedzialnym młodzieńcem, który posiada skłonność do angażowania się w ryzykowne rozrywki, takie jak na przykład niebezpieczne wyścigi motocyklowe. W wyniku splotu nieoczekiwanych wydarzeń para zakochuje się w sobie. Babi i Hache przeżywają wspólne przygody, które silnie wpływają na ich przyszłość.

Następcy 3, reż. Kenny Ortega, 2019

„Następcy 3” to jeden z wielu filmów produkcji Disneya, będący doskonałą propozycją dla miłośniczek filmów przygodowych. W głównych rolach możemy zobaczyć takich aktorów jak Dove Cameron, Sofia Carson, Cameron Boyce, China Anne McClain, Booboo Stewart i Mitchell Hope. Film stanowi kontynuację produkcji „Następcy” i „Następcy 2”. W tej części czwórka przyjaciół (Mal, Evie, Jay i Carlos) postanawiają wrócić na owianą złą sławą Wyspę Potępionych. Celem ich wyprawy jest uratowanie kolejnej grupy dzieci i zabranie ich do Auradonu, dając im szansę na nowe, lepsze życie. Jednak mroczna, niebezpieczna siła poważnie psuje im plany.

Zakochana złośnica, reż. Gil Junger, 1999

To kolejny amerykański film opowiadający o miłości nastolatków. Scenariusz komedii został oparty na motywach słynnego dzieła Williama Szekspira – „Poskromienie złośnicy”. W rolach głównych występują Julia Stiles, Joseph Gordon – Levitt oraz Heath Ledger.

Historia opowiada o Biance, młodszej córce doktora Stratforda, której ojciec nie pozwala umawiać się na randki do momentu, aż nie zacznie tego robić jej starsza siostra, Katarina, tytułowa złośnica. W konsekwencji tego zakazu, zakochany w Biance Cameron postanawia znaleźć złośnicy chłopaka. W tym celu stara się przekupić niesfornego szkolnego chuligana, by zechciał się z nią umówić.

Film dostępny jest na platformie HBO GO.

O dwóch takich, co poszli w miasto, reż. Danny Leiner, 2004

Komedia prezentuje losy przyjaciół palących marihuanę, którzy spontanicznie postanawiają odwiedzić restaurację typu fast food, White Castle. Droga do lokalu wiedzie przez całą serię nieoczekiwanych, komicznych wydarzeń. Kto zagrał w komedii?

Jedną z głównych ról zagrał John Cho. Wcielił się w Harolda Lee, młodego Amerykanina koreańskiego pochodzenia, który podjął pierwsze w swoim życiu zajęcie zarobkowe – pracuje w banku. Jego przyjaciela, Kumara Patela, gra Kal Penn. Kumar jest Amerykaninem pochodzenia hinduskiego. Rodzina namawia go, by kontynuował rodzinną tradycję i został lekarzem, tak jak jego brat i ojciec. Ten jednak widzi dla siebie inną przyszłość. Kolejną barwną postacią jest Maria Quesa Dilla, grana przez Paulę Garces. Maria jest piękną sąsiadką opisanej wcześniej dwójki przyjaciół, w której zakochuje się Harold. W drodze do restauracji młodzieńcy spotykają Neila Patricka Harrisa, byłą gwiazdę serialu „Doogie Howser”, próbującego złapać autostop. Harold i Kumar pomagają mu w potrzebie, jednak Neil finalnie kradnie im samochód.

Kolorowe pończochy, Janusz Nasfeter, 1960

Jest to dramat nasycony obserwacjami psychologicznymi na temat problemów, niespełnionych marzeń i nadziei dzieci, często nieświadomie krzywdzonych. Na film składają się dwie nowele – „Matylda” i „Jadźka”.

„Matylda” to historia córki ubogiej urzędniczki, która marzy o tytułowych kolorowych pończochach, niestety jej niezamożna matka nie dysponuje pieniędzmi na taki wydatek. W pomoc Matyldzie angażuje się jej babcia, wykonując na drutach wełniane, grube, wielobarwne pończochy. Dobre intencje staruszki obfitują jednak w fatalne konsekwencje. Matylda, prezentując się w zrobionych przez babcię pończochach, zostaje wykpiona przez rówieśniczki, a jej chłopak nie chce się już z nią więcej spotykać. Matka Matyldy, patrząc na cierpienie córki, chce dać jej pieniądze na wymarzony zakup. Ta jednak odmawia i nie przyjmuje ich, gdyż wie jak ciężka jest sytuacja finansowa rodziny.

Druga nowela opowiada o losach Jadźki, dziewięcioletniej dziewczynki, która podobnie jak Matylda pochodzi z ubogiej rodziny. Jadźka rozpoczyna naukę w nowej szkole. Prezentując niezbyt lotny umysł i nietypowe ubranie, staje się obiektem złośliwych żartów. Docinki rówieśników sprawiają wrażliwej dziewczynie ogromną, przeszywającą przykrość. Zapracowani rodzice nie są w stanie zrozumieć jej emocji. Osamotniona Jadźka wagaruje i coraz głębiej pogrąża się w świecie swoich autystycznych marzeń.

Do wszystkich chłopców, których kochałam, reż. Susan Johnson, 2018

To amerykańska komedia romantyczna, którą napisano na podstawie powieści autorstwa Han Jenny. Kogo można zobaczyć w rolach głównych? Takich aktorów jak Lana Condor, Noah Centineo, Janel Parrish oraz Anna Cathcart. Główną bohaterką ekranizacji powieści jest Lara Jean, nieśmiała dziewczyna, która odreagowuje emocje, pisząc listy do chłopców, którymi była zauroczona, nie planując ich jednak wysyłać. Nieoczekiwany splot zdarzeń sprawia, że jej niewinne zapiski trafiają do adresatów, zmieniając życie Lary o 180 stopni.

Film znajduje się w bibliotece Netflix.