Mulan, 1998  

Mulan z 1998 roku to film animowany, którego akcja nawiązuje do starożytnej legendy chińskiej o Hua Mulan – dziewczyny, która wedle tej legendy w męskim przebraniu służyła w wojsku. Akcja filmu umiejscowiona jest w starożytnych Chinach, które musiały zmierzyć się z najazdem groźnych Hunów. Główna bohaterka, Mulan, to młoda dziewczyna, która chcąc chronić swojego schorowanego ojca przed zaciągnięciem do wojska, ucieka z domu i udając mężczyznę wciela się do armii. W tym samym czasie duchy przodków rodziny budzą się, aby otoczyć Mulan opieką i ratować jej honor. Przydzielają dziewczynie opiekuna, w postaci Wielkiego Kamiennego Smoka. Duchy wysyłają byłego strażnika rodziny o imieniu Mushu, aby pobudził kamienny posąg do życia, jednak ten, w wyniku nieszczęśliwego wypadku, rozbija popiersie Kamiennego Smoka i sam wyrusza za Mulan. Liczy, że w ten sposób odzyska zaszczytny tytuł strażnika rodziny. Dalsza akcja opowiada o poczynaniach Mulan w męskiej armii i jej niezwykłej brawurze podczas starć z Hunami.

10 najlepszych filmów świątecznych >>

Mulan, 2020  

Mulan z 2020 roku to amerykański film przygodowy, stanowiący remake filmu animowanego sprzed 22 lat. Główne role odegrali Liu Yifei oraz Donnie Yen, a niezwykłą ścieżkę dźwiękową do filmu skomponował Harry Gregson – Williams. Wykorzystano także trzy utwory Christiny Aguilery.

Premiera filmu nie obyła się bez licznych problemów i kontrowersji. Została opóźniona aż o pół roku przez niespodziewany wybuch pandemii koronawirusa na świecie. Ale to nie jedyny problem, z którym zmierzyć musieli się twórcy tej produkcji. W mediach żywo krytykowano fakt, że niektóre sceny do filmu zostały nakręcone w chińskiej prowincji Sinciang, w której to znajdują się obozy koncentracyjne. Szacuje się, że znajduje się w nich nawet milion obywateli. W napisach końcowych widnieją podziękowania dla niektórych instytucji rządowych w Sinciangu, w skład których wchodzi Biuro Bezpieczeństwa Publicznego, prowadzące obozy internowania. Mimo to, film zebrał wyraźnie pozytywne recenzje. W serwisie Rotten Tomatoes aż 75 proc. ocen jest pozytywnych, ze średnią 6,84 na 10.

Filmy świąteczne na Netflix. Poznaj najpopularniejsze tytuły >>

Śpiąca królewna, 1959

To opowieść, którą każda z nas doskonale zna z czasów dzieciństwa. Fabuła tej baki Disneya oparta jest na francuskiej baśni Charles’a Perraulta. Opowiada o losach księżniczki Aurory, która podczas ceremonii chrzcin została przeklęta przez czarownicę. Zły urok miał sprawić, że w dniu swoich szesnastych urodzin Aurora zrani się wrzecionem w palec i umrze. Jednak jedna z dobrych wróżek, starając się ocalić księżniczkę, zmieniła klątwę i królewna miała zapaść jedynie w głęboki sen, z którego wybudzić ją mógł jedynie pocałunek księcia.

Aurora, kilkanaście lat spędziła w lesie pod ochroną wróżek, nie mając pojęcia o swoim królewskim pochodzeniu. Jednak w dniu szesnastych urodzin, wróżki, chcąc urządzić w tajemnicy przyjęcie, wysłały ją na spacer do lasu. W trakcie burzliwych przygotowań opiekunki pokłóciły się i wyniknęła z tego szalenie kolorowa bitwa na magię, którą dostrzegł kruk złej Czarownicy. Aurora znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Czarownica, 2014

Czarownica to dramatyczna baśń przygodowa, wyreżyserowana przez Roberta Stromberga. Twórcy filmu zainspirowali się postacią Diaboliny – złej czarownicy, znanej z bajki Śpiąca Królewna z 1959 roku. W główną rolę wcieliła się słynna Angelina Jolie, a postać Aurory odegrała Elle Fanning. Akcja baśni została nieco zmodyfikowana – Czarownica została zdradzona przez Stefana, przyszłego ojca Aurory. Tak bardzo pragnął zostać monarchą, że podczas snu odciął swojej ukochanej skrzydła, za co otrzymał królestwo. Czarownica, w ramach zemsty rzuciła klątwę na małą Aurorę, jednak widząc ukorzonego Stefana, sama ją zmieniła, dzięki czemu szesnastoletnia Aurora miała jedynie zapaść w głęboki sen, z którego zbudzić ją mógł tylko pocałunek prawdziwej miłości. Aurora, podobnie jak w bajce z 1959 roku, została ukryta pod opieką wróżek, jednak przez te wszystkie lata ich poczynania były obserwowane przez Czarownicę, która zbliżyła się emocjonalnie do młodej księżniczki. Po ukończeniu przez Aurorę 15 lat, Czarownica sama próbowała odczynić zły urok. Popularność zyskała również melancholijna piosenka „Once Upon A Dream”, skomponowana specjalnie do tej produkcji przez Lanę Del Rey.

Kopciuszek, 1950

Historię o Kopciuszku zna każdy – z książek i z nawiązań filmowych, jednak zaskakujące jest to jak wiele osób nie widziało bajki Disneya z 1950 roku! A trzeba dodać, że stare filmy Disneya zachwycają równie mocno jak dzisiejsze produkcje. Co ciekawe, w tamtych czasach wytwórnia Walta Disneya była zadłużona na ponad 4 miliony dolarów, co sprawiło, że produkując bajkę o Kopciuszku jej twórcy musieli szukać oszczędności. W konekswencji, studio rozpoczęło od nagrania roboczego filmu z udziałem aktorów, na podstawie którego animatorzy rysowali kolejne sceny. Kolejną ciekawostką jest fakt, że scena, w której Dobra Wróżka przeistacza Kopciuszka w baśniową księżniczkę należała do ulubionych scen Walta Disneya w całym jego dorobku filmowym.

Kopciuszek, 2015

Kopciuszek z 2015 roku to film fabularny Disneya, który wbrew pozorom, nie jest dokładnym remakiem bajki z 1950 roku, jednak zapożycza z niego liczne elementy. W rolach głównych możemy zobaczyć Lily James (Kopciuszek), Richarda Maddena (książę), Cate Blanchett (macocha), Helenę Bohdan Carter (wróżka) oraz Holiday Grainger i Sophie McShera (złe siostry).

Film w dużym stopniu odzwierciedla fabułę bajki z 1950 roku, jednak cechuję się kilkoma dodatkowymi zwrotami akcji. Kopciuszek spotyka księcia przed balem – ten przedstawia się jej wtedy jako pracownik pałacu o imieniu Tycio. Również dobra wróżka w tej interpretacji ma dużo ważniejszą rolę do odegrania, ponieważ oprócz tego, że dokonuje wspaniałej przemiany Kopciuszka, wcześniej czuwa nad dziewczyną przebrana za żebraczkę.

Filmy romantyczne na Netfliksie. Najlepsze i najbardziej znane tytuły o miłości i komedie romantyczne. Co obejrzeć? >>

Aladyn, 1992

To trzydziesty pierwszy film animowany Disneya. Jest doskonałą propozycją na leniwe, rodzinne popołudnie. Jego twórcy zainspirowali się historią o Aladynie i jego magicznej lampie z Księgi tysiąca i jednej nocy. Bajka opowiada o ubogim chłopcu – Aladynie, który zakochuje się w księżniczce Dżasmine. Pewnego dnia, uciekając przed Dżafarem, chłopiec znajduje starą lampę. Pociera ją i wtedy wywołuje mieszkającego w niej dżina. Ten, w ramach wdzięczności za wyswobodzenie z lampy, postanawia spełnić trzy życzenia młodzieńca. 

Aladyn, 2019

Aladyn z 2019 roku jest autorskim remakiem bajki sprzed 27 lat, którego reżyserią zajął się Guy Ritchie. Główne role w filmie otrzymali Mena Massoud (Aladyn), Naomi Scott (Dżasmina), Will Smith (Dżin), Navid Negahban (sułtan) oraz Marwan Kenzari (Dżafar). Film swoją światową premierę miał w paryskim kinie Le Grand Rex 8 maja 2019 roku, a 24 maja trafił do kin w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Spotkał się z mieszanymi recenzjami krytyków i widzów – w popularnym serwisie filmowym Rotten Tomatoes zyskał 57 proc. pozytywnych recenzji, ze średnią ocen 5,88 na 10.

Piraci z Karaibów: zemsta Salazara , 2017

To propozycja dla miłośników kina fantasy. Główną rolę odgrywa kultowy Johny Depp, a w postać jego głównego przeciwnika wciela się Javier Bardem. W pozostałych rolach możemy zobaczyć takich aktorów jak Geoffrey Rush, Orlando Bloom, Kevin McNally, Kaya Scodelario i Paul McCartney.

Fabuła filmu opowiada o złowrogim korsarzu, który po wielu latach ucieka z mitycznego więzienia. Po dokonaniu ucieczki jego planem jest zgładzenie wszystkich piratów obecnych na morskich wodach. Jack Sparrow, w którego postać wciela się Johny Depp, chce przeszkodzić uciekinierowi, a w tym celu koniecznie musi zdobyć Trójząb Posejdona.