Czasem słońce, czasem deszcz, reż. Karan Johar, 2001

To jeden z największych hitów indyjskiego kina. Jeśli lubisz filmy bollywood z Shah Rukh Khanem, ten na pewno ci się spodoba! Stanowi afirmację takich wartości jak przyjaźń, rodzina, optymizm i odwaga. Jest to historia młodego małżeństwa Nandini i Yasha, którzy krótko po ślubie postanawiają adoptować małego Rahula, obdarzając chłopca prawdziwą miłością. Po niedługim czasie na świecie pojawia się biologiczny syn pary, o imieniu Rohan. Mijają lata. Starszy syn, hołdując tradycji, wyjeżdża na studia do Londynu, aby po ich ukończeniu przejąć rodzinny majątek. Po powrocie zakochuje się w Anjali, jednak jego ojciec nie akceptuje tego związku, ponieważ dziewczyna pochodzi z niższych sfer. Rahul, mimo zakazu ojca, postanawia poślubić swoją ukochaną, a ten w konsekwencji wydziedzicza syna i każe mu opuścić dom. Młoda para wyjeżdża z kraju. Po latach młodszy syn, Rohan, postanawia odnaleźć brata i pogodzić skłóconą rodzinę.

Dzisiejsza miłość, reż. Imtiaz Ali, 2009

Najlepsze filmy bollywood nawet z najbardziej zagorzałego racjonalisty potrafią wycisnąć łzy wzruszenia. Jedną z takich produkcji stanowi „Dzisiejsza miłość”, komediodramat romantyczny z Saifa Ali Khanem i Deepiką Padukone w rolach głównych.

To poruszająca historia miłości Kaia i Meer. Para poznała się na londyńskim uniwersytecie i w oczach społeczeństwa był to związek idealny. Niestety, kiedy los wystawił tę miłość na pierwszą poważną próbę, którą stanowiła rozłąka, związek się rozpadł. Meer postanowiła wyjechać do Indii, by podjąć pracę przy restaurowaniu fresków, podczas gdy Kai zostaje w Anglii. Pewnego dnia spotyka on mężczyznę, który namawia młodzieńca, by walczył o swoją miłość. Ten postanawia jednak pozostać jedynie przyjacielem Meer i zaczyna spotykać się z inną kobietą, podobnie jak Meer, która w międzyczasie związała się z Vikramem. Dopiero kiedy Meer informuje Kaia o swoim ślubie, zrozumiał on swój ogromny błąd.

Nigdy nie mów żegnaj, reż. Karan Johar, 2006

Shah Rukh Khan to gwiazda, bez której indyjskie filmy romantyczne wręcz nie mogą się obejść i „Nigdy nie mów żegnaj” jest właśnie jednym z nich. Aktor wciela się tutaj w Deva Sarana, wybitnego sportowca, który odnosi liczne sukcesy w dziedzinie piłki nożnej. Jego życie jest szczęśliwe i beztroskie – jest majętny i ma kochającą żonę Rheę i małego synka. Pewnego dnia jego życie diametralnie się zmienia. Spotyka dziewczynę o imieniu Maya, która nie jest pewna czy chce wyjść za mąż za swojego przyjaciela. Dev przekonuje ją do poślubienia jej ukochanego Rishiego. Po długiej rozmowie z kobietą Dev wraca zamyślony do domu. Nieoczekiwanie potrąca go samochód, co całkowicie przekreśla jego dalszą karierę sportowca. W jego idealnym dotąd małżeństwie coraz częściej pojawiają się konflikty i nieporozumienia. Po czterech latach mężczyzna ponownie spotyka Mayę, a ich serdeczna przyjaźń z czasem przeradza się w miłość.

Tanhaji: The Unsung Warrior, reż. Om Raut, 2020

Indyjskie filmy to nie tylko komedie romantyczne. „Tanhaji: The Unsung Warrior” jest historyczno – biograficznym filmem akcji, w którym w głównych rolach zagrali Ajay Devgan, Saif Ali Khan, Kajol Devgan, Sharad Kelkar i Luke Kenny.

Fabuła filmu umiejscowiona jest w XVII wieku i opowiada o losach Tanajiego, który podejmuje heroiczną próbę odzyskania fortecy Kondhana po tym, jak przejęli ją Mogołowie. Ciekawostką jest, że film został wydany zarówno w formacie 2D, jak i w wersji 3D, co zdecydowanie wyróżnia go na tle innych produkcji.

Koyla, reż. Rakesh Roshan, 1997

Nieliczne filmy bollywood dostępne w Polsce mogą poszczycić się tym, że reprezentują wiele gatunków. „Koyla” łączy w sobie takie gatunki filmowe jak dramat miłosny, musical, jednocześnie będąc filmem akcji. Jego tematem przewodnim jest zemsta i miłość. W rolach głównych możemy obserwować grę aktorską takich indyjskich gwiazd jak Shah Rukh Khan, Amrish Puri oraz Madhuri Dixit.

Ta wzruszająca historia opowiada o losach Shankara, od najmłodszych lat będącego wiernym i posłusznym sługą potężnego Raja. Ten z kolei jest właścicielem kopalni, który w oczach swoich pracowników umiejętnie kreuje się na troskliwego opiekuna, podczas gdy w rzeczywistości potrafi wyzyskiwać swoich robotników bez najmniejszych skrupułów. Śmiało można powiedzieć, że Raja nie posiada kręgosłupa moralnego, czego konsekwencją jest wielkie oszustwo, którego się dopuścił, by Gauri zgodziła się zostać jego żoną. Prowadząc z nią korespondencję, wysyła kobiecie zdjęcie młodego Shankara, kłamiąc, że jest to jego własne oblicze. Oszukana kobieta dopiero w dniu ślubu dowiaduje się, że Raja w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej i jest znacznie starszy. Chce odwołać ślub, niestety zostaje uwięziona w domu swojego przyszłego męża. Raja jest na tyle bezwzględny, że bez zawahania pozwala na morderstwo brata swojej wybranki, który to próbuje ją uwolnić. Na ratunek kobiecie przychodzi zakochany w niej Shankar, po raz pierwszy w życiu dopuszczając się buntu wobec swojego pana. Para postanawia uciec, a złowrogi Raja zbiera broń i wyrusza wraz ze swoimi ludźmi w wielką pogoń za kochankami.

Gdyby jutra nie było, reż. Nikhil Advani, 2003

To kolejny indyjski film, w którym występuje słynny Shah Rukh Khan, a obok niego tacy aktorzy jak Jaya Bhaduri, Saif Ali Khan, Preity Zinta oraz Sushma Seth. Tematem przewodnim filmu jest pojednanie w skłóconej rodzinie, która dotknięta została dramatem zdrady i samobójstwa, a także niezwykła przemiana człowieka, wywołana za pomocą miłości, poświęcenia i przyjaźni. Jak na Bollywood przystało, produkcja pełna jest piosenek i tańca.

Film przedstawia historię Nainy, studentki, mieszkającej wraz ze swoją indyjską rodziną w Nowym Jorku. Przyjaźni się z Rohitem, którego uważa za niepoprawnego playboya. Ten jednak nigdy nie próbuje jej uwieść, szanując ich przyjaźń. Nawet gdyby próbował, to najprawdopodobniej jego plany zakończyłyby się fiaskiem, ponieważ Naina nie jest zwolenniczką flirtów i nie wierzy w takie ideały jak rodzina czy związki. Jej negatywne nastawienie jest wynikiem licznych dramatów i przeciwności losu trapiących jej dom rodzinny. Pewnego dnia do sąsiedniego domu wprowadza się chłopak o imieniu Aman, który szybko zjednuje sobie wszystkich okolicznych mieszkańców. Wyjątek stanowi Naina, którą irytuje jego radosne i beztroskie podejście do życia. Nie wie jednak, że nowy sąsiad skrywa tajemnicę, która na zawsze odmieni jej życie.

Housefull 4, reż. Farhad Samji, 2019

„Housefull 4” to indyjska komedia, będąca czwartą odsłoną serii Housefull. Zagrali w niej tacy aktorzy jak Akshay Kumar, Riteish Deshmukh, Bobby Deol, Kriti Sanon, Pooja Hegde i Kriti Kharbanda.

Film podejmuje problematykę zjawiska reinkarnacji, obejmującej okres 600 lat, a dokładniej czas od 1419 do 2019 roku. Głównym bohaterem jest Harry, fryzjer, który wraz z braćmi prowadzi w Londynie studio fryzjerskie. Często boryka się z niezrozumiałymi przebłyskami minionej epoki. Jest szalenie roztargniony, a w konsekwencji pewnego dnia naraża się groźnemu gangsterowi, gubiąc jego worek z ogromną sumą pieniędzy. Przestępcy, używając gróźb, żądają od braci zwrotu pieniędzy.

Aby móc sprostać tej sytuacji, bracia postanawiają poślubić córki bardzo zamożnego potentata biznesowego. Ślub ma miejsce w Indiach, w mieście Sitamgarh, w którym to boy hotelowy nieoczekiwanie rozpoznaje w braciach reinkarnacje ludzi żyjących w 1419 roku. W wyniku splotu zdarzeń, Harry orientuje się, że towarzyszące mu przebłyski z przeszłości mają coś wspólnego z wizją pracownika hotelu. Postanawia umówić się z nim na spotkanie w mieście Madhavgarg, w którym to jego wizje znacząco przybierają na sile.

Lagaan, reż. Ashutosh Gowariker, 2001

„Lagaan” jest eposem historycznym, stanowiącym mieszankę musicalu, historii miłosnej i kolonialnego dramatu. Był nominowany do Oscara jako najlepszy film nieanglojęzyczny. W głównych rolach zagrali Aamir Khan i Gracy Singh.

Akcja filmu umiejscowiona jest w 1893 roku, kiedy to Indie okupowane były przez Brytyjczyków. Jeden z oprawców, kapitan Russel, bezwzględnie gnębi wysokimi podatkami mieszkańców podległego mu rejonu Indii. Hindusi nie mają pieniędzy, a ich sytuację dramatycznie pogarsza panująca od dłuższego czasu susza. Pewnego dnia arogancki Anglik rzuca mieszkańcom wioski wyzwanie sportowe: zwolni ich na 3 lata z płacenia podatków, jeśli wygrają grę w krykieta, natomiast jeśli przegrają, podatki wzrosną trzykrotnie, co w okresie suszy oznaczałoby ich śmierć. Hindusi podejmują wyzwanie.

Film dostępny jest w bibliotece Netflix.

Fanaa, reż. Kunal Kohli, 2006

14 lat temu film ten stanowił w Indiach jeden z największych przebojów. Co ciekawe, zdjęcia do produkcji były realizowane w Indiach i… w Polsce! A dokładniej w Zakopanem. W rolach głównych występują Kajol i Aamir Khan. O czym jest ten film?

Kajol wciela się w Zooni, niewidomą kaszmirską dziewczynę, która pewnego dnia spotyka Rehana Qadri, będącego lokalnym przewodnikiem i znanym flirciarzem. Rehan jest zafascynowany niewidomą dziewczyną, która dzięki jego barwnym opowieściom, oczyma wyobraźni jest w stanie zobaczyć i poczuć niezwykłą atmosferę tego Delhi. Zooni nie wie jednak, że Rehan skrywa przed nią inne, nieznane oblicze.

Saathiya, reż. Shaad Ali, 2002

„Saayhiya” jest bollywoodzkim dramatem, będącym debiutem reżyserskim Shaada Ali. Film ten stanowi remake tamilskiej produkcji z 2000 roku o tytule „Alaipayuthey”. W rolach głównych występują Rani Mukerji, Vivek Oberoi i Tanuja.

Fabuła filmu opowiada o losach mężczyzny o imieniu Aditya, młodego mieszkańca Bombaju, który otworzył własną firmę komputerową. Pewnego dnia w pociągu spotyka Suhani Sharmę, w której szybko się zakochuje. Ta jednak początkowo nie odwzajemnia jego gorących uczuć. W krótkim czasie Aditya udowadnia ukochanej, że są sobie przeznaczeni. Para planuje duży ślub, jednak rodzinne spotkanie zamienia się w ogromną awanturę, rujnując romantyczne plany zakochanych. Para postanawia uciec.