Projektantki Nenukko zdają się być bardzo rozczarowane otaczającą nas kulturą masową. Dały temu wyraz prezentując ostatnią kolekcję COPY/PASTE. Tym razem przeciwstawiają się, nie tyle powielaniu obrazów/dźwięków/ubrań, co konsumpcji. Tęsknią za więziami międzyludzkimi, o czym mówią nam, a właściwie robi to za nich Gaba Kulka, podczas prezentacji I'M NOT THEN na sezon wiosna-lato 2015.

Gonimy, pędzimy, kupujemy, nie zastanawiamy się nad tym co ważne, chcemy posiadać, znowu kupujemy. Współczesny świat dąży do tego, żeby mieć. "Wyjdźmy z tego świata" słyszymy na początku show Nenukko i już wiemy, że to nie będzie zwykły pokaz. Gaba Kulka mówi do nas wolno, a jej głos wibruje w naszych uszach podczas całego wydarzenia. Trochę to przypomina wprawianie w trans, trochę opowiadanie bajki na dobranoc. Cokolwiek to jest, rzeczywiście przenosi nas w inne otoczenie.

Sylwetki w nowej kolekcji także wydają się być przeklejone z rzeczywistości, gdzie nikt się nie spieszy. Modelki po wybiegu idą wolno, w słomkowych kapeluszach i luźnych kucykach, modele przechadzają się w porozpinanych koszulach. Czujemy się jak na wakacjach. Każdy nagle staje i zatrzymuje się w bezruchu (czyżby to efekt nawoływań donośnego głosu, który nadal rozbrzmiewa w tle?). W kolekcji Nenukko bawełniane tkaniny są lekko pogniecione, a dodatki ograniczone do minimum. Paleta barwna składa się wyłącznie z bieli, granatu i czerni. Dominują powłóczyste maxi spódnice, charakterystyczny dla marki dres, długie luźne tuniki, miękkie sweterki, czy kultowe już bluzy z kapturem. Jest wygodnie, prosto, bez zbędnych ozdobników. Nie ma błysku, przepychu, nie ma też wielkiego logo, głębokich dekoltów - brakuje wszystkiego tego, czym karmi nas współczesna popkultura. Ciekawym zagraniem są wycięcia na ramionach w koszulach, w spodniach męskich ściągaczach, luźne golfy, kopertowe cięcia - u Nenukko liczy się osobowość, a na ubraniach z ich metką detal. Ciuchy (w szerszym kontekście rzeczy) według pary dizajnerek nie mają nad nami kontroli. Nie bez powodu z głośników rozbrzmiewa fraza "out of control".

Na koniec wszyscy modele poruszają się, jakby przebudzają się i idą razem, może to dla nas, przekaz, że powinniśmy się zatrzymać, spotkać, pobyć w grupie, pomyśleć, być, nie mieć... chyba że coś z kolekcji duetu młodych projektantek.

Tekst Agata Wojtczak

Fashion Week Poland: Nenukko wiosna-lato 2015 - Zobacz zdjęcia>>