Dobre filmy młodzieżowe to bardzo pojemny gatunek. Znajdziemy w nim zarówno filmy obyczajowe, romantyczne, komedie czy dramaty. Tym, co je łączy jest temat dorastania. Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najciekawsze filmy młodzieżowe o nastolatkach, dla nastolatków. Wszystkie propozycje możesz obejrzeć na Netflix. W naszym zestawieniu pojawiają się przede głównie nowsze filmy, ale dla urozmaicenia dodaliśmy też coś sprzed lat.

Filmy romantyczne na Netfliksie. Najlepsze i najbardziej znane tytuły o miłości i komedie romantyczne. Co obejrzeć? >>

Do wszystkich chłopców, których kochałam (2018)

Lara Jean jest nieśmiałą nastolatką, wychowywaną przez ojca. Choć podkochiwała się już w kilku chłopcach, żadnemu z nich nie odważyła się wyznać swoich uczuć. Przelewała je za to na papier. Pewnego dnia nastolatka z przerażeniem odkrywa, że listy, których nie zamierzała nigdy wysyłać, zniknęły. Miłosne wyznania Lary Jean trafiają do adresatów w tym samym czasie, a dodatkowy problem stanowi fakt, że jednym z nich jest najpopularniejszy chłopak w szkole.

Zrealizowany przez platformę Netflix film, jest adaptacją książki Han Jenny, wydanej pod tym samym tytułem. W roli głównej wystąpiła Lara Condor, amerykańska aktorka o wietnamskich korzeniach oraz Noah Centineo. Film doczekał się kontynuacji w 2020 roku.

Zanim odejdę (2017)

Samantha ma wszystko o czym marzy większość nastolatek - jest jedną z najpopularniejszych dziewczyn w szkole, ma przystojnego chłopaka i świetne przyjaciółki. Wracając z imprezy u kolegi, dziewczyna ulega wypadkowi. Od tego momentu budzi się codziennie rano i wciąż na nowo przeżywa ten sam dzień.

To nie tylko ciekawy film młodzieżowy, ale też skłaniająca do refleksji historia, która poruszy widzów w każdym wieku. Doskonała kreacja Zoey Deutch wywołuje w widzach prawdziwe emocje, mocną strona filmu są też piękne zdęcia. Pierwowzorem scenariusza była powieść Lauren Oliver pod tytułem „7 razy dziś”.

Łatwa dziewczyna (2010)

Olive, chcąc wykręcić się od wyjazdu pod namiot, wymyśla z pozoru niewinną wymówkę. Małe kłamstewko pociąga za sobą kolejne i efekcie niszczy reputację dziewczyny. Okazuje się, że nie tak łatwo to wszystko odkręcić, a Olive, która do tej pory była szarą myszką, zaczyna być postrzegana przez rówieśników jako „puszczalska”.

Komedia romantyczna w reżyserii Willa Glucka, to fajny film młodzieżowy, który zapewnia dobrą rozrywkę. W głównej roli wystąpiła Emma Stone, a w historii wykorzystano analogię do XIX-wiecznej powieści Nathaniela Hawthorne’a pt. ”Szkarłatna litera”.

Gorzka siedemnastka (2016)

Dorastająca Nadine ma wrażenie, że cały świat jej nie rozumie. Czarę goryczy przelewa fakt, że jej najlepsza przyjaciółka zaczyna spotykać się z jej bratem. Powiernikiem dziewczyny zostaje nauczyciel historii, pan Bruner. Z czasem dziewczyna zaczyna zauważać, że jej życie nie jest aż takie beznadziejne jak myślała.

Gorzka siedemnastka to tytuł, który z całą pewnością można zaliczyć do top filmów młodzieżowych. Hailee Steinfeld, która wcieliła się w rolę Nadine, otrzymała nominacje do Złotego Globu. Obok niej wystąpili Haley Lu Richardson, Blake Jenner, Kyra Sedgwick, oraz Woody Harrelson.

The duff [#ta brzydka i gruba] (2015)

Bianca jest zadowoloną ze swojego życia licealistką, aż do dnia, kiedy dowiaduje się, że jest duffem, czyli najmniej atrakcyjną dziewczyną z paczki, która ma za zadanie być tłem dla swoich ładniejszych koleżanek. Dziewczyna nie godzi się na taką rolę i postanawia coś z tym zrobić.

Film powstał na podstawie powieści Kody Keplinger. To nie tylko "fajny" młodzieżowy film, pokazujący realia znane z amerykańskich liceów, ale też wartościowa opowieść o samoakceptacji. W głównych bohaterów wcielili się Mae Whitman, Robbie Amell i Bella Thorne.

The kissing booth (2018)

Elle postanawia zorganizować „całuśną budkę” na szkolny festyn. Nie planuje, że sama się w niej znajdzie, i przeżyje tam swój pierwszy pocałunek z Noah. Miedzy parą rodzi się uczucie, jednak Elle wie, że ten romans mógłby zniszczyć relacje z jej najlepszym przyjacielem, Lee.

Film w reżyserii Vince’a Marcellego miał swoją premierę na Netflix i szybko zyskał sobie grono fanów. Często zaliczany jest do kategorii super filmy młodzieżowe. Główne role zagrali Joey King, Jacob Elordi i Joel Courtney. W 2020 roku powstała druga część tego hitu.

Grease (1978)

Sandy rozpoczyna naukę w nowej szkole. Okazuje się, że uczniem jest tam również chłopak, w którym zakochała się na wakacjach. Jednak dziewczyna odkrywa, że w obecności kolegów zachowuje się on inaczej, niż wtedy, gdy byli sami.

Ten kultowy musical to jeden z najsłynniejszych filmów młodzieżowych jakie kiedykolwiek powstały. Choć od jego premiery minęło wiele lat, można zauważyć, że dorastająca młodzież stykała się z podobnymi problemami co dziś. Niezapomniany duet aktorski stworzony przez Oliwię Newton-John i Johna Travoltę, którzy zagrali główne role przeszedł do historii, podobnie jak ścieżka dźwiękowa z filmu.

Kiedy się pojawiłaś (2018)

Dziewiętnastoletni Calvin pracuje jako bagażowy na lotnisku. Chłopak jest typowym hipochondrykiem, który ciągle zmaga się z lękiem przez różnymi chorobami. Kiedy poznaje ekscentryczną Skye, jest zmuszony zmierzyć się ze swoimi lękami. Nieuleczalnie chora dziewczyna prosi go o pomoc w realizacji listy rzeczy, które chce zrobić przed śmiercią.

W główne role wcielili się Asa Butterfield ("Sex Education") i Maisie Williams, aktorka znana doskonale widzom z Gry o tron. To obraz, który zdecydowanie możemy zaliczyć do polecanych filmów młodzieżowych. Wbrew pozorom nie jest to historia o chorobie i śmierci, a o życiu i jego pięknie.

Dziś 13, jutro 30 (2004)

Trzynastoletnia Jenna marzy, aby być w grupie najpopularniejszych dziewczyn w szkole. Na przyjęciu w dniu swoich urodzin zostaje upokorzona przez rówieśników. Schowana w szafie nastolatka wypowiada życzenie - chce już być dorosła. Następnego dnia budzi się jako trzydziestolatka.

Ten fajny film dla młodzieży w reżyserii Gary’ego Winicka to nie tylko zabawna komedia romantyczna, ale bardzo udany film z ciekawie napisanym scenariuszem. W roli głównej zobaczymy Jennifer Garner, która doskonale wykreowała postać nastolatki w ciele dorosłej kobiety. Doskonałym uzupełnieniem filmu jest soundtrack, na który składają się znane przeboje.

Angus, stringi i przytulanki (2008)

To świetny film dla młodzieży, który opowiada o perypetiach nieco zwariowanej nastolatki, Georgii Nicolson. Dziewczyna przeżywa typowe dla wieku dojrzewania problemy związane z kompleksami na punkcie własnego ciała, relacji z rówieśnikami i rodzicami. Pojawia się też wątek miłosny w postaci przystojnego Robbie’go w którym nastolatka się podkochuje. Jednak on jest w związku z największą rywalką Georgii.

Jest to ekranizacja bestsellerowej powieści Louise Rennison pt. „Zwierzenia Georgii Nicolson”, która została okrzyknięta młodzieżową Bridget Jones. W rolę głównej bohaterki wcieliła się jej imienniczka, brytyjska aktorka Georgia Groome.