Dubaj to prawdziwy tygiel kulturowy. Mieszkają w nim przedstawiciele ponad 200 narodowości. A gdzie zróżnicowanie etniczne, tam nieoczywista i fascynująca kuchnia. W tamtejszych restauracjach mieszają się więc wpływy kulinarne właściwie z każdego zakątka świata.

Lubiący innowacje szefowie kuchni żyją tam w pełnej symbiozie z ekspertami od zrównoważonej produkcji oraz z lokalnymi dostawcami. Trudno bowiem wyobrazić sobie nowoczesną kuchnię, która przymyka oko na kryzys klimatyczny. Coraz więcej restauratorów oraz ich dostawców hołduje więc filozofii „farm to table” („od pola do stołu”). Na czym ona polega? W skrócie: na jak najmniej inwazyjnym dla środowiska produkowaniu i pozyskiwaniu żywności oraz na pełnej transparentności całego łańcucha dostaw – od pola aż do stołu właśnie. Ten proces ma przełożenie na jakość i smak produktów. Im bardziej odpowiedzialnie produkowany jest dany produkt i im prostszy ma skład, tym bardziej pełny i naturalny smak.

Gdzie w Dubaju znajdziemy miejsca, w których zjemy smacznie i etycznie, a przy okazji dowiemy się o metodach zrównoważonej produkcji? Oto nasza ściągawka.

Lokalne gospodarstwa

Wizyta w Hatta Honey Bee Garden and Discovery Center będzie niezapomnianą przygodą i bardzo pouczającą lekcją na temat niesamowitego świata pszczół i historii zrównoważonego pszczelarstwa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Centrum mieści się na powierzchni 16 tysięcy metrów kwadratowych, w przepięknych ogrodach porośniętych przez rodzime drzewa Samar, Ghaf i Sidr. Podczas warsztatów pszczelarskich uczestnicy mogą dowiedzieć się, jak hoduje się pszczoły i jak powstaje miód, a potem spróbować słodkiego miodu z nektaru z drzewa Sidr i bogatego kwiatowego miodu z Ghaf, narodowego drzewa Emiratów. Kupiony tam przysmak będzie świetną pamiątką z Dubaju.

Osoby zainteresowane botaniką powinny odwiedzić My Farm Dubai. To ekologiczna farma, w której można skosztować lokalnych owoców, warzyw, ziół i miodu oraz wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Mohammeda Aissaoui, farmera z piątego pokolenia, który przyjechał do Dubaju z Francji, aby stworzyć samowystarczalne gospodarstwo na pustyni. My Farm Dubai zachęca do stosowania zrównoważonych metod i technik oraz zaopatruje wiele restauracji, w tym Trèsind Studio, Ossiano, Alici i Teible. Odwiedzający dowiedzą się tam, jakie są wyzwania związane z utrzymaniem pustynnej gleby przez cały rok, poznają lecznicze właściwości lokalnie uprawianych ziół i przypraw oraz mogą wziąć udział w warsztatach botanicznych.

Uns Farms to wertykalna farma hydroponiczna zlokalizowana w dawnym magazynie w dzielnicy Al Quoz w Dubaju. Warzywa, owoce i zioła są tu uprawiane w wodzie zamiast w glebie i dzięki temu wymagają 80% mniej wody, 90% mniej ziemi i 95% mniej paliwa niż te uprawiane na polu. Osoby mające rękę do roślin, zainteresowane poznaniem tej innowacyjnej metody i chcące zobaczyć z bliska warzywa uprawiane pionowo, mogą wziąć udział w praktycznych warsztatach. Uns Farms zaopatruje wiele restauracji w całym mieście, w tym Bread Street Kitchen w Atlantis The Palma.

Camelicious znajduje się zaledwie 45 minut od centrum miasta. Można tam zobaczyć kultowego dromadera Zjednoczonych Emiratów Arabskich, obejrzeć wyścigi wielbłądów i spróbować mleka wielbłądziego oraz zrobionych z niego lodów. Wyścigi odbywają się w sezonie (zazwyczaj od września do marca) w środy i piątki. Podczas nich można odwiedzić namiot historyczny i przejechać się wielbłądzim powozem.

Miłośnicy owoców morza muszą odwiedzić Jumeirah Fish Market, położony w samym sercu Umm Suqeim. Stragany pełne są wielu odmian morskich stworzeń, m.in. homarów, krabów, krewetek tygrysich i egzotycznych ryb. Istnieje też możliwość kupienia ryby i zabrania jej do jednej z pobliskich restauracji, gdzie kucharze ugotują ją na zamówienie.

Niesamowitym miejscem jest niedawno rozbudowany targ Waterfront Market. Na jego terenie znajduje się targ z lokalnie uprawianymi owocami i warzywami oraz ze świeżymi owocami morza i rybami, ale można tu też kupić orzechy, owoce konserwowe, suszone zioła, przyprawy i pamiątki od sprzedawców detalicznych. To miejsce na nabrzeżu jest idealnym plenerem dla początkujących fotografów. Po wizycie na targu warto zjeść posiłek na świeżym powietrzu w jednej z restauracji i kawiarni znajdujących się wzdłuż promenady.

Pionierzy ruchu "farm to table"

SEVA Experience to holistyczne centrum odnowy biologicznej zaprojektowane z myślą o smakoszach, joginach i miłośnikach wellness. Przyjazna weganom kawiarnia SEVA Table znajduje się w ogrodzie w stylu zen, wypełnionym rzucającymi cień drzewami, rustykalnymi drewnianymi ławkami i regałami z książkami kucharskimi i albumami o jodze. Kuchnia jest tu wolna od glutenu, nabiału i sztucznych składników, a menu – pełne sałatek z sezonowych składników, bezmięsnych dań głównych i pysznych deserów.

Świadomi ekologicznie i poszukujący wyjątkowych doznań kulinarnych smakosze świetnie odnajdą się w Tresind Studio, położonym na dachu Nakheel Mall na Palm Jumeirah. Ta wyjątkowa restauracja specjalizuje się w wykwintnej kuchni indyjskiej wykorzystującej lokalne składniki z gospodarstw ekologicznych i od zrównoważonych producentów, takich jak MyFarm Dubai. Restauracja zdobyła niedawno nagrodę „The Art of Hospitality” w konkursie Middle East & North Africa's 50 Best Restaurants, a także została wyróżniona gwiazdką Michelina w inauguracyjnym przewodniku „Michelin guide to Dubai”.

Comptoir 102 jest idealnym miejscem dla modnych foodies. Pod tą nazwą kryją się elegancka kawiarnia i concept store, w którym można kupić ekologiczne produkty do pielęgnacji skóry, ubrania od projektantów i stylowe upominki, a oprócz tego smacznie i zdrowo zjeść. Inspirowane francuskimi, bliskowschodnimi i północnoafrykańskimi smakami, roślinne menu w Comptoir 102 pełne jest dań stworzonych ze składników od lokalnych producentów i gospodarstw ekologicznych, a także soków i koktajli z regionalnie uprawianych owoców i warzyw.

LOWE Dubai to wyluzowany lokal działający w duchu zrównoważonego rozwoju, znajdujący się na osiedlu KOA Canvas. Wyróżniony niedawno prestiżową gwiazdką Green MICHELIN, Lowe proponuje nowoczesne i eksperymentalne doznania kulinarne oparte na sezonowych produktach. Dania przygotowywane są tam na grillu węglowym i w piecu opalanym drewnem. „No waste” menu zawiera dania inspirowane lokalną tradycją, m.in. sezonowane kotlety jagnięce i krab w sosie Romesco. Lubiący przygody smakosze mogą brać udział w comiesięcznych klubach kolacyjnych i delektować się wyjątkowym slow foodem.

Kulinarne nagrody dla Dubaju

Zróżnicowana scena kulinarna Dubaju sprowadza do miasta wiele nagród i uznanie całej branży oraz podnosi reputację tego miejsca jako „place to be” dla koneserów kuchni. Miasto zostało niedawno nazwane czwartym najpopularniejszym kierunkiem podróży dla miłośników jedzenia w konkursie Tripadvisor Travellers' Choice Awards 2022.

Reputacja tego miejsca została dodatkowo wzmocniona przez premierę inauguracyjnego przewodnika MICHELIN Guide Dubai w lecie 2022 r., w którym uwzględniono 69 instytucji kulinarnych w całym mieście, a także indywidualne nagrody dla Młodego Szefa Kuchni, Sommeliera oraz nagrodę dla restauracji za Najlepsze Powitanie i Serwis. Dwie restauracje w Dubaju otrzymały dwie gwiazdki, dziewięć dostało jedną gwiazdkę, jeden lokal zdobył pożądaną zieloną gwiazdkę, a 14 zostało wyróżnionych jako restauracje Bib Gourmand.

Ponadto wiosną 2022 r. w Dubaju pojawił się przewodnik Gault&Millau, zawierający napisane przez niezależnych ekspertów recenzje najlepszych restauracji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wraz z ich ocenami. Trzy najwyżej oceniane restauracje, które otrzymały status „trzech czap”, znajdują się w Dubaju. Są to: inspirowane oceanem Ossiano w Atlantis The Palm, inspirowaną kuchnią francuską i śródziemnomorską Al Muntaha znajdującą się w kultowym Burj Al Arab i Armani/Ristorante w Armani Hotel Dubai.

Co więcej, 16 dubajskich kawiarni, restauracji gourmet oraz instytucji i szefów kuchni specjalizujących się w fine diningu zostało nagrodzonych w inauguracyjnej edycji The World's 50 Best MENA, która prezentuje 50 najlepszych restauracji na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. To nie wszystko. Emiracki szef kuchni Sahar Al Awadhi został wybrany Najlepszym Cukiernikiem MENA, a Singapurczyk Reif Othman, który kieruje restauracją Reif Kushiyaki i od ponad dekady nazywa Dubaj domem, zdobył nagrodę Chef's Choice Award.