W wierzeniach starożytnych Chin nazywana jest energią Qi lub Chi. To od niej zależy, w jaki sposób funkcjonujemy, ale także jak się czujemy psychicznie i fizycznie. Wszelkie zaburzenia energetyczne są natychmiast zauważalne i objawiają się zwykle osłabianiem organizmu czy apatią.

Energia życiowa ma więc wpływ na najbardziej podstawowe elementy naszej egzystencji – zaniedbywanie jej może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami, zaburzeniami harmonii i równowagi w organizmie. Jak więc temu zapobiec? Co zrobić, aby podnieść energię życiową? Chociaż to często indywidualne kwestie, można wyróżnić kilka skutecznych metod, które pomagają w utrzymaniu energii życiowej na satysfakcjonującym poziomie.

Jak sprawdzić swoją energię życiową?

Wbrew pozorom, zorientowanie się w tym, na jakim poziomie jest nasza własna energia życiowa nie jest oczywiste. Ze względu na przyzwyczajenie do pewnych nawyków możemy nawet nie rozpoznać spadku energetycznego – dlatego, warto spojrzeć na swój styl życia z dystansu i zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

 • Temperament. Przyjmuje się, że nasze temperamenty są wrodzone. Niektórzy z natury są bardziej spokojni, wycofani czy flegmatyczni – to nie musi oznaczać od razu spadku energetycznego.
 • Chęci. Oczywiście, każdemu czasami nie chce się rano wstawać z łóżka i iść do pracy. Jednak, jeśli zauważasz, ze niechęć do wykonywania codziennych obowiązków towarzyszy ci stale, może to świadczyć o obniżonej energii witalnej.
 • Zadowolenie. Radość czy szczęście okazywane są na najróżniejsze sposoby – nie musisz chodzić z uśmiechem na ustach cały czas, aby udowodnić sobie i reszcie świata, że jesteś z życia zadowolona. Warto jednak zastanowić się nad tymi kwestiami – czy to, jak wygląda obecnie twoje życie, dodaje ci wewnętrznej energii i motywacji?

Energia życiowa – jak rozpoznać jej spadek?

Autorefleksja może pozostawiać pewne wątpliwości. Dlatego, jeśli nie jesteś pewna, czy twoja energia życiowa została w ostatnim czasie osłabiona, spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytania:

 1. Czy ciągle jesteś pesymistyczna? Wszystko widzisz w ciemnych barwach?
 2. Nie chcesz podjąć się żadnej nowej aktywności, bo wszystko wydaje ci się pozbawione sensu?
 3. Nudzą cię rozrywki, które wcześniej sprawiały ci radość?
 4. Przerwałaś naukę, która jeszcze do niedawna cię pasjonowała?
 5. Na twojej twarzy zwykle gości smutek, twoja postawa jest zamknięta i pochylona?
 6. Jesteś nieustannie zmęczona, nawet po tym, jak cały dzień spędziłaś w łóżku?
 7. Masz problemy ze snem? Przez dłuższy czas nie możesz zasnąć, często się budzisz, najmniejszy szmer cię wybudza?
 8. Słyszysz od znajomych słowa zaniepokojenia? Czy twoi bliscy martwią się zmianą w twoim zachowaniu?

Jeśli na większość pytań odpowiedziałaś twierdząco, możesz zmagać się z utratą życiowej energii. Jeśli jednak nie jesteś pewna, co ci dolega, warto skonsultować swój stan ze specjalistą – na przykład psychologiem oraz lekarzem pierwszego kontaktu. Wyodrębniona przez starożytne filozofie energia Chi może zostać wzmocniona także dzięki korzystaniu z terapii oferowanych przez medycynę konwencjonalną – wzmocniony i zdrowy organizm będzie w stanie zapobiec marnowaniu energii.

Brak energii życiowej – przyczyny

Wiele osób cierpi na brak energii życiowej – wbrew pozorom jest to częsty i powszechny problem. Wynika z kilku powodów:

 • Energia życiowa w sporej części jest dziedziczona – otrzymujemy wraz z narodzinami pewne rezerwy mocy witalnej. Nie mamy wpływu na to, z jaką ilości energii się urodzimy.
 • Moc Chi kumuluje się w czakrach i przepływa przez nie. W momencie gdy czakry są zablokowane, do organizmu dociera mało energii życiowej
 • Prowadzenie nieodpowiedniego stylu życia i zaniedbywanie swojego organizmu może prowadzić do blokad energetycznych lub do szybszego zużywania rezerw energetycznych. To wszystko sprawia, że towarzyszy nam brak energii życiowej, zmęczenie, osłabienie i apatia.
 • Nie tylko przepracowywanie się, ale i niedostarczanie swojemu umysłowi żadnych nowych bodźców i stymulacji wpływa na poziom energii życiowej negatywnie.

Jak nabrać energii życiowej?

Jak odzyskać energię życiową? Na dziedziczoną część energii życiowej nie mamy wpływu, pozostała jednak jest od nas zależna – możemy ją wzmocnić oraz zapobiec jej utracie.

Co dodaje energii życiowej?

 • Oddech. To, w jaki sposób oddychamy, wywiera wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Właśnie dlatego tak istotne jest nabieranie długich i świadomych oddechów – wpływają na nas uspokajająco i pomagają w odzyskaniu wewnętrznej równowagi.
 • Pożywienie. Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, nie pozostaje bez znaczenia na nasze samopoczucie. Może także pozytywnie wpłynąć na energię życiową – o ile tylko zadbamy o zbilansowaną i zdrową dietę.
 • Natura. Przebywanie wśród przyrody, obcowanie ze słońcem, spoglądanie na księżyc, spacery wśród drzew… W ten sposób możesz zaczerpnąć energię witalną z makrokosmosu.

Skąd czerpać energię życiową? Dieta

Tak jak wspomnieliśmy, zwiększenie energii życiowej jest możliwe, jeśli tylko zmienimy dietę i zdecydujemy się spożywać posiłki lepszej jakości. Jednak, jak to osiągnąć w praktyce?

 1. Codziennie staraj się zjeść śniadanie. Rezygnowanie z tego posiłku nie wpłynie pozytywnie na twój organizm.
 2. Ogranicz do minimum spożywanie fastfoodów. Spróbuj znaleźć dla nich zdrowsze zamienniki.
 3. Zrezygnuj ze słodyczy oraz słonych przekąsek.
 4. Zamiast wysoko słodzonych napojów sięgaj po wodę
 5. Postaraj się, aby w twojej codziennej diecie nie brakowało świeżych warzyw i owoców, a także kiełków.
 6. Pij napary z ziół – chociażby mięta, pokrzywa czy mniszek lekarski powinny pozytywnie wpłynąć na twoje samopoczucie, a tym samym dodać ci energii życiowej.
 7. Sięgaj po smoothie – surowe owoce i warzywa zawierają najwięcej makrocząsteczek, które odpowiadają za doładowanie energetyczne.

Pamiętaj jednak, aby wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo, nie zniechęcać się i nie być dla siebie zbyt surowym. Drastyczna zmiana diety może nie być łatwa, ale każdy najmniejszy krok w stronę zdrowszego życia opłaci się zwiększeniem energii życiowej.

Jak podnieść energię życiową? Medytacja

Medytacja to najlepszy sposób na zwiększenie energii życiowej poprzez oddech. To właśnie w czasie sesji medytacyjnej twoje skupienie na oddechu jest najmocniejsze, co może zaowocować pozytywnymi efektami.

 1. Zajmij wygodną pozycję. Zadbaj o to, aby nikt ci nie przeszkadzał – potrzebujesz chwili dla siebie.
 2. Wsłuchaj się w ciszę. Oczyść umysł z natrętnego natłoku myśli, postaraj się skupić wyłącznie na swoim oddechu.
 3. Z każdym kolejną chwilą nabieraj głębszego oddechu. Postaraj się, aby pracowała przede wszystkim twoja przepona.
 4. Wdychaj powietrze nosem, natomiast wydychaj je ustami. Oddychaj wolno i głęboko.
 5. Poczuj, jak twoje ciało się odpręża – każdy z mięśni powoli się relaksuje. Twoja podświadomość zostaje uspokojona.

Głębokie i spokojne oddychanie to najprostsza metoda. Jeśli chcesz ją urozmaicić, zainteresuj się oddechem ognia lub metodami oddechowymi Wima Hofa, który bez żadnych wątpliwości udowodnił, że praca nad oddechem może znacząco wzmocnić organizm i pomóc przejąć nad nim kontrolę. „Człowiek lodu” potrafi chociażby regulować temperaturę własnego ciała.

Chi – energia życiowa napełniająca czakry

Energia Chi, która nieustannie krąży w naszym organizmie, w łatwy sposób może zostać zakłócona. Aby zapobiec nagłym spadku energii życiowej i blokadom czakralnym, warto wprowadzić w życie kilka zmian.

 • Jesteś na bieżąco ze wszystkimi newsami, nieustannie sprawdzasz komórkę i od razu odpowiadasz na wszystkie e-maile? Weź głęboki oddech. Postaraj się ograniczyć czas, podczas którego korzystasz z urządzeń elektronicznych.
 • Work-life balance nie jest łatwy do osiągnięcia, ale jest niezbędny, jeśli zależy ci na tym, aby czuć się dobrze i wzmocnić swoją życiową energię. Przeznacz czas na pracę, ale i nie zapomnij o tym, aby zaplanować odpoczynek.
 • Zastanów się, co przysparza ci najwięcej stresu i spróbuj – jeśli to tylko możliwe – wyeliminować stresogenne czynniki do minimum.
 • Spędzaj więcej czasu na świeżym powietrzu. Wybierz rower zamiast samochodu, umów się na spacer, zorganizuj weekend poza miastem – kontakt z naturą pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie.

Zwiększenie energii życiowej

Utrata energii życiowej wiąże się z zaburzeniami w przepływie energii Chi. Gdy nasze czakry są zablokowane lub osłabione, a energia witalna nie może płynnie krążyć, doświadczamy nagłego spadku energii życiowej. Wschodni myśliciele przywracają energie życiową na najróżniejsze sposoby.

Jak wzmocnić energię Chi?

 • Ćwiczenia qigong – celem tych ćwiczeń jest wzmocnienie życiowej energii i odzyskanie harmonii wewnętrznej.
 • Masaże – specjalne masaże pomagają w pozbyciu się meridianów, które blokują czakry.
 • Akupunktura – umiejętnie wykonana akupunktura pomaga upłynnić krążenie energii Qi w organizmie.
 • Feng-shui – dzięki feng-shui przestrzeń, w której przebywamy, staje się bardziej przyjazna dla naszej energii.
 • Sztuki walki – podczas trenowania kung-fu, aikido czy taijiquan dochodzi do wzmocnienia przepływu energii Chi w organizmie.

Zdrowy sen źródłem energii życiowej

Masz problemy ze snem? Nie wiesz, jak oczyścić umysł i pozbyć się natrętnych myśli? Zmęczenie spowodowane niewyspaniem także negatywnie wpływa na twój poziom energii życiowej. Aby poprawić swoją jakość snu warto wprowadzić kilka zasad:

 1. Sprawdź, czy twoje łóżko jest w odpowiednim miejscu – weź pod uwagę zasady feng-shui.
 2. Zrezygnuj z używania smartfonu tuż przed snem.
 3. Spróbuj wykonać krótkie ćwiczenia relaksacyjne, afirmacje przed snem lub wieczorną medytację. To pomoże ci uspokoić spiralę przemyśleń.
 4. Wpuść do pomieszczenia trochę świeżego powietrza.
 5. Sięgnij po naturalne leki na sen. Sprawdzą się chociażby zioła – melisa, rumianek czy lawenda.

Przede wszystkim jednak, postaraj się zastosować do wcześniej wskazanych porad – jeśli zmienisz swój styl życia, twoja jakość snu także powinna się poprawić.