Historia gazette dress

Jest to jeden z wielu popkulturowych symboli lat 2000. Chociaż warto pamiętać, że wzór ten na ubraniach pojawił się dużo wcześniej. Już w latach 30. zobaczyć można było pierwsze projekty z nadrukiem gazet w kolekcji Elsy Schiaparelli. To jednak dopiero 70 lat później za sprawą kontrowersyjnego projektanta Johna Galliano o sukience z prasówką mówili wszyscy. Pracujący wówczas dla domu mody Dior Brytyjczyk, postanowił w ten sposób skomentować trend przebierania się bogatych za biednych. 
Kolekcja osiągnęła sukces pomimo wielu głosów krytyki. Projekt kultowej aktualnie gazette dress, trafił tym samym do uwielbianego przez fanki mody serialu „Seks w wielkim mieście” przypieczętowując status ikony kreacji.

Getty Images / James Devaney
Zrobiło się o niej ponownie głośno w listopadzie 2022 roku, kiedy na aukcji domu aukcyjnego Bonhams sprzedano projekt za zawrotną kwotę ponad 15 tysięcy euro.

Emily Ratajkowski w gazette dress

Getty Images / Gotham

W inspirowanej projektem Diora gazette dress, pojawiła się w ostatnich dniach Emily Ratajkowski. Modelka lubiąca eksperymentowanie ze swoim stylem, postawiła na nieco bardziej odważną wersję sukienki. Model projektu Miaou w pełni odsłaniał plecy i lekko uwydatniał z boku piersi. Dla uzupełnienia stylizacji rodem z garderoby Carrie, Emrata dobrała baguette bag (ulubiony model torebki głównej bohaterki serialu) od Miu Miu oraz brązowe kozaki z paskiem. 

Zobacz też: Emily Ratajkowski porzuciła aktorstwo i zwolniła menadżerów. „Nie ufałam im. Wszyscy nienawidzili kobiet”